Projekt „My. Wy. Oni. Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania integracji”, zainicjowany i sfinansowany przez Gminę Wrocław, jest realizowany w formule bezpłatnych warsztatów. Skupiają się na problematyce kontaktów międzykulturowych oraz czynnikach wpływających na postrzeganie i ocenianie osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa i na proces ich integracji ze społeczeństwem przyjmującym. Szczególną część społeczności przyjmującej Wrocławia stanowią osoby pracujące m.in. w instytucjach i jednostkach miejskich, służbach publicznych czy szkołach – ze względu na codzienną styczność z osobami nowo przybyłymi do miasta pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych. Warsztaty zaprojektowane z myślą o tej grupie są okazją do pogłębienia, odświeżenia, być może weryfikacji dotychczas zdobytej wiedzy i założeń dotyczących kontaktów międzykulturowych oraz procesu integracji.
Jak wygląda warsztat kompetencji międzykulturowych
Celem warsztatów jest wzmacnianie kompetencji międzykulturowych, które są kluczowe w procesie integracji, rozumianej jako aktywny i dwustronny proces pomiędzy osobami przybywającymi do nowego kraju czy miasta, a społecznością przyjmującą. Podczas warsztatów uczestnicy przyglądają się temu, w jaki sposób mechanizmy stereotypizacji i dyskryminacji dotyczą każdego, w tym osób ze społeczeństwa przyjmującego. Dowiadują się jak świadomie identyfikować potencjalne problemy wynikające z różnic międzykulturowych, które mogą pojawić się w codziennych kontaktach i tym samym zapobiegać powstawaniu konfliktów, a także dyskryminacji indywidualnej i systemowej oraz przemocy.
Zainteresowanie warsztatami międzykulturowymi
Szkolenia dla społeczeństwa przyjmującego (w szczególności dla służb publicznych i środowiska szkolnego) cieszą się dużym zainteresowaniem i są dobrze przyjmowane wśród przedstawicieli urzędów i służb m.in. Policji (udział wielu wrocławskich komisariatów).
Edukacja międzykulturowa we Wrocławiu (2016-2024)
Tegoroczna edycja projektu potrwa do końca listopada 2024 roku. Pierwsze szkolenie odbyło się w maju w ramach wrocławskich obchodów Miesiąca Różnorodności. Zadanie koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Program edukacji międzykulturowej we Wrocławiu prowadzony jest od 2016 roku. W latach 2016-2024 przeszkolono ponad 2500 osób. Zakres tematyczny szkoleń, dostosowywany przez zespół trenerski do aktualnych wyzwań społecznych i grup odbiorców, opiera się m.in. na trenowaniu umiejętności komunikacji i rozwiązywania konfliktów, kształtowaniu postawy otwartości wobec innych osób i światopoglądów czy sposobów reagowania na dyskryminację i przemoc.
Kto może wziąć udział w warsztatach kompetencji międzykulturowych
Warsztaty są zaadresowane do pracowników i pracowniczek instytucji i jednostek publicznych, służb publicznych, społeczności szkolnych i lokalnych.
Warsztaty są bezpłatne. Organizatorzy przewidują możliwość realizacji zajęć otwartych oraz warsztatów w formule zdalnej (online). Dla osób chętnych wystawiane są zaświadczenia (certyfikaty) potwierdzające udział w szkoleniu.
Aby wziąć udział w warsztatach, prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego lub bezpośredni kontakt z koordynatorką:
Aneta Osuch
e-mail: osuch[-]eko.org.pl
tel. 696-948-194
Link do formularza zgłoszeniowego.
Czas trwania szkolenia:
Maksymalnie 5 godzin zegarowych (część warsztatów przeznaczona na konsultacje). Liczba godzin jest dostosowywana do możliwości i dostępności grup.
Miejsce realizacji:
EkoCentrum Wrocław, ul. Św. Wincentego 25A lub w placówce / organizacji
Termin realizacji:
2.04-30.11.2024 r. (terminy szkoleń będą umawiane po zgłoszeniu grupy. Istnieje możliwość realizacji zarówno w godzinach przed- jak i popołudniowych)
Więcej informacji: