Tematy migracji i procesy integracyjne są dziś wyzwaniem dla większości krajów Europy. Jak wykorzystywać potencjał leżący w różnorodności kulturowej w sposób konstruktywny i innowacyjny – to między innymi cele Programu Miast Międzykulturowych. Wszystko po to, by wspierać procesy integracyjne, zapewnić równy dostęp do usług publicznych, a także stwarzać pole do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta i wspólnych działań wszystkim mieszkańcom niezależnie od pochodzenia.
O Programie Miast Międzykulturowych
Program ICC skierowany jest do miast powyżej 30 tys. mieszkańców o zróżnicowanej kulturowo strukturze społecznej. Należy do niego ponad 150 miast z Europy, a także Australii, Stanów Zjednoczonych czy Japonii.
Dzięki udziałowi w Programie Wrocław uzyska wsparcie i dostęp do kompleksowej metodologii pomocnej w tworzeniu strategii zarządzania różnorodnością i integracji oraz do zasobów obejmujących obszerne profile miast, bazę dobrych praktyk, szczegółowe przewodniki dot. realizacji działań, a także podręczniki i wytyczne dotyczące określonych obszarów polityki – uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej Wrocławia.
Program opiera się na doświadczeniach wielu miast europejskich, dzięki którym możliwe jest zebranie w całość dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie polityk publicznych w obszarze zarządzania różnorodnością. Uczestnictwo w programie, obok wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwia uczestnictwo w seminariach i spotkaniach miast, a także innych wspólnych inicjatywach organizowanych pod parasolem programu.
Wrocław. Miasto otwarte dla każdego
Wrocław przystąpił do Programu Miasta Międzykulturowe na zaproszenie Rady Europy. Szacowano, że jeszcze przed agresją Rosji w Ukrainie w 2022 r. w stolicy Dolnego Śląska mieszkało około 100 tys. osób z ponad z 120 krajów świata.
Udział w programie to kolejny krok w budowaniu polityk mających na celu aktywne włączanie każdego mieszkańca w życie miejskie oraz kontynuacja działań i założeń opisanych we Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018-2022 w obszarach edukacji, integracji czy współpracy.
Więcej o programie i bieżących wydarzeniach na stronie WCRS.