wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zmarł Jerzy Trela. Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny miał 80 lat

Redakcja www.wroclaw.pl,
Jerzy Trela jako „Wielki John Barrymore” w Centrum Kultury Agora 2014 r.
Jerzy Trela jako „Wielki John Barrymore” w Centrum Kultury Agora 2014 r.

Aktor na stałe związany był z Krakowem. W całej swojej karierze aktor zagrał około 350 ról. W tym roku na ekrany wejdzie serial Netflixa „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu, w którym Jerzy Trela grał jedną z ról.

Reklama

Jerzy Trela

Ukończył liceum plastyczne w Krakowie, a potem studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował m.in. w Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. Zagrał słynne role w przedstawieniach Konrada Swinarskiego: „Dziadach” (1973) i „Wyzwoleniu” (1974), a także w „Ślubie” Gombrowicza (1991, reż. Jerzy Jarocki), Współpracował też z Jerzym Grzegorzewskim Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Babickim, Krystianem Lupą. Ma w swoim dorobku ponad 140 ról w Teatrze Telewizji. Zagrał w adaptacjach sztuk Tadeusza Różewicza reżyserowanych przez Kazimierza Kutza: Komendanta w „Do piachu” (1990) oraz Bohatera I w „Kartotece rozrzuconej” (1998). Wcielił się również w rolę Henryka w „Mojej córeczce” na podstawie sztuki Różewicza (2000, reż. Andrzej Barański).

Wystąpił w wielu filmach, m.in w Sędziach według dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego (1974), w serialu telewizyjnym Królowa Bona (1980, reż. Janusz Majewski), Aniele w szafie (1987, reż. Stanisław Różewicz), Trzech kolorach. Białym (1993, reż. Krzysztof Kieślowski). Był Podkomorzym w Panu Tadeuszu (1999, reż. Andrzej Wajda) i Chilonem Chilonidesem w Quo Vadis (2000, reż. Jerzy Kawalerowicz).

Zagrał w „Starej Baśni” (2003), „Zakochanym Aniele”, „Idzie” (2013) serialu „Artyści” (2016, reż. Monika Strzępka). Laureat wielu nagród, m.in Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za osiągnięcia aktorskie (1977). Otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011), w 2016 został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera dla Człowieka Teatru.

W 2015 nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się jego biografia autorstwa Beaty Guczalskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl