wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr

Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, ale też reżyser oraz profesor sztuk teatralnych. Ceniony za role tragiczne i komediowe. Współpracował z najlepszymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Antonim Krauze, Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Kieślowskim. Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Ale to tylko suche fakty:

„Nie ma chyba w Europie ludzi, którzy mieli tak ciekawe życie, jak my: żeby zacząć pod popiersiem Stalina w środku reżimu jako dzieci, a kończyć w wolnym kraju, po drodze przeszedłszy między innymi Solidarność, stan wojenny, wybór papieża, wyzwolenie. To niezwykłe życie” – powiedział Jerzy Stuhr przy okazji realizacji zdjęć do reżyserowanego przez siebie filmu „Obywatel” (2014). 

Aktor zmarł 9 lipca 2024 roku.

Jerzy Stuhr we Wrocławiu

Aktor wielokrotnie pracował we Wrocławiu. To tu w Wytwórni Filmów Fabularnych powstawały jego głośne kreacje w filmach:

 • „Blizna” (1976) w reż. Krzysztofa Kieślowskiego;
 • „Wodzirej” (1977) w reż. Feliksa Falka – znawcy kina uważają, że to wręcz popisowa rola Stuhra i niezwykle ważny film dla polskiej kinematografii;
 • „Pociąg do Hollywood” (1987) w reż. Radosława Piwowarskiego.

Jerzy Stuhr był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych. To wielka strata dla polskiego kina.
dr Robert Banasiak, dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu

W 2014 roku Jerzy Stuhr był gościem wrocławskiego Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Aktora wspomina Stanisław Dzierniejko, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu

– Jerzy Stuhr był wielkim aktorem. Stworzył wiele znakomitych kreacji, ale ta, którą szczególnie lubię to rola Lutka Danielaka w „Wodzireju” Feliksa Falka. Co bardziej złośliwi mówili, że zagrał tę rolę tak dobrze, ponieważ grał samego siebie – mówi Stanisław Dzierniejko.

Ważne filmy – lata 70. XX wieku

Jerzy Stuhr debiutował jako aktor teatralny w Starym Teatrze w Krakowie. Karierę filmową, dzięki której stał się jednym z najważniejszych polskich aktorów, zaczął na początku lat 70. XX wieku. Zagrał w najbardziej kultowych i ważnych dla naszej kultury filmach:

 • „Bez znieczulenia” (1978) A. Wajdy
 • „Amator” (1979) K. Kieślowskiego

I naraz przyszedł film. I z dnia na dzień, w postępie geometrycznym, zmienił się wokół mnie świat. Usłyszałem o sobie, że reprezentuję jakieś pokolenie, zobaczyłem siebie, że jestem.
Jerzy Stuhr, Kino 1980, nr 2

Kultowe komediowe – lata 80. XX wieku

W latach 80. XX wieku powstały najlepsze polskie komedie z jego udziałem w reżyserii J. Machulskiego:

 • „Seksmisji” (1983)
 • „Kingsajz” (1987)
 • „Deja vu” (1989)

Stuhr jako reżyser – lata 90. XX wieku

W 1985 roku Stuhr zadebiutował jako reżyser monodramu „Kontrabasista” Patricka Süskinda. Z tym spektaklem objechał całą Polskę.

Reżyserował również filmy „Spis cudzołożnic" (1995), „Historie miłosne” (1997), „Tydzień z życia mężczyzny” (1999).

W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl