wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa Slavs and Tatars w Domu dla Kultury OP ENHEIM
Slava dla Breslava, czapka, 2021 Dzikie Studio cc
Slava dla Breslava, czapka, 2021

OP ENHEIM słynie z tego, że współcześni artyści przygotowują swoje wystawy specjalnie z myślą o tym miejscu, ale też o historii Wrocławia. W inauguracyjnej „1/1/1/1/1” Mirosław Bałka zastanawiał się nad znaczeniem słowa „ojczyzna”, a teraz kolektyw Slavs and Tatars bada, co byłoby, gdyby z przedwojennego lwowskiego uniwersytetu ocalała katedra orientalistyki. Wystawa do 31 stycznia 2022.

Reklama

Polsko-Amerykański team specjalnie dla Wrocławia

Kolektyw Slavs and Tatars tworzy dwoje artystów – Polka Katarzyna Korczak i rodowity Teksańczyk o irańskich korzeniach Payam Sharifi, którzy działają razem od piętnastu lat. W tym czasie ich prace można było oglądać w najbardziej prestiżowych miejscach związanych ze sztuką współczesną, m.in. w londyńskiej Tate Modern, paryskim Centrum Pompidou, czy podczas 58. Biennale w Wenecji.

Dla OP ENHEIM Slavs and Tatars przygotowali wystawę pod wiele znaczącym tytułem „LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА”.   

Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA – wystawa

Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA – wystawa

Wystawa
Termin od 16 października 2021 do 30 stycznia 2022

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

Lwowska Katedra Orientalistyki wskrzeszona na wystawie 

„W dzieciństwie nie mieliśmy pojęcia, że pewnego dnia wschód przeniesie się na zachód. Co za niedorzeczny pomysł? Kto by pomyślał, że jakiś kierunek mógłby poruszać się w innym kierunku?” – dziwił się kolektyw na samym początku swojej działalności. Idealnie pasuje do tych pytań aktualna wystawa, bo dwoje artystów próbuje w niej w pewien symboliczny sposób zmienić bieg historii, zastanawiając się, co byłoby, gdyby w wymuszonych wojną przenosinach kadry akademickiej Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie uwzględniono także transfer Wydziału Orientalistycznego.

W rzeczywistości była to katedra, której do Wrocławia nie przeniesiono, choć jej znaczenie trudno przecenić. – W czasach międzywojennych był to drugi co do znaczenia ośrodek orientalistyki w Polsce, na którym rozwijane były studia nad językami, kulturami i wyznaniami czy religiami – tłumaczy Kama Wróbel, dyrektor programowa OP ENHEIM.

– Można powiedzieć, że w OP ENHEIM powstał „alternatywny instytut” orientalistyki, który traktuje tę dziedzinę nie tylko jako pole studiów, ale jak ramy koncepcyjne do pytań o tożsamość, wschodnich i zachodnich sąsiadów, mieszkańców Wrocławia i ich stosunek do mniejszości narodowych i etnicznych – dodaje.

Fragment kobierca z kolekcji rodziny Kulczyckich

Kobierce, kolekcja ubrań

Wokół wystawy odbyły się już warsztaty i wykłady akademików z Uniwersytetu im. Iwana Franki (dawny Uniwersytet im. Jana Kazimierza) wokół tematyki Wschodu, były kursy języka arabskiego i perskiego, dyskusja o roli islamu.

Widok na wystawę w OP ENHEIM

Do 31 stycznia mamy jeszcze szansę obejrzeć przygotowane przez Slavs and Tatars murale, a także zjawiskowe wschodnie kobierce z części kolekcji rodziny Kulczyckich, które na co dzień są przechowywane w zakopiańskiej Galerii Sztuki na Kozińcu, niegdyś „Cyrankiewiczówce” (pozostała część to 64 kobierce eksponowane na Wawelu), a ich historia była równie dramatyczna jak przebieg walk w 1941 roku, bo zostały ukryte pod Lwowem i niemal zniszczone. Cudem ocalały. Oprócz przepięknych kobierców na wystawie także specjalnie zaprojektowana przez Slavs and Tatars (a związana z lwowskim uniwersytetem) kolekcja ubrań i dodatków.

Przeczytajcie także: Inauguracja Domu dla Kultury OP ENHEIM.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl