wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Intrygująca wystawa kolażu w Pawilonie Czterech Kopuł jeszcze tylko do niedzieli 15 stycznia. Warto tam być!

Nazwa kolaż pochodzi od słowa „coller” (z francuskiego „kleić”), ale choć zaczęto jej używać dopiero w XX wieku, tak naprawdę kolaże tworzyli już artyści w starożytnych Chinach, a techniki wycinania i łączenia różnych materiałów wykorzystywali również twórcy...ikon. Czym jest kolaż i czym może być w fantastyczny sposób tłumaczy wystawa „Collage– klejone światy” w Pawilonie Czterech Kopuł. Do 15 stycznia obejrzymy tam prace ponad 60 artystów.

Reklama

Kuratorką wystawy „Collage–klejone światy” i autorką pięknie wydanego i towarzyszącego ekspozycji katalogu jest Anna Chmielarz, kurator Pawilonu Czterech Kopuł, prawdziwa pasjonatka tematu, która z bogatych zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, Galerii Starmach,  czy Jankilevitsch Collection wyłowiła i pokazała prace polskich i zagranicznych artystów, które powstały w ciągu ostatnich 150 lat.  

Kolaże robią mistrzowie, także baśniopisarze i poeci

I choć wydaje się, a przynajmniej tak uczą autorzy podręczników o sztuce, że kolaż kojarzy się z  wytworami XX-wiecznych artystów (zaczęli go na dużą skalę wykorzystywać Georges Braque i dobrze znany Pablo Picasso) przekonamy się, że wycinanie i późniejsze łączenie tak odmiennych od siebie materiałów, jak np. tkaniny, koronki, papier, albo po prostu łączenie obrazu ze znakiem pisanym było popularne już w starożytnych Chinach, zaś słynny Hans Christian Andersen jeszcze w II połowie XIX wieku chętnie wycinał z gazet fragmenty grafik i rozmaitych rycin tworząc precyzyjną całość.

Na wystawie obejrzymy zarówno zaskakujący obraz chiński z XIX wieku – zdecydowanie kolaż (łączący karton, na którym malowano tuszem z barwionym kamieniem jadeitem i jedwabiem), jak i prace najbardziej reprezentatywnych twórców kolażu XX wieku, czyli Maksa Ernsta i Kurta Schwittersa. A ponadto jeszcze ponad 50 artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Władysława Hasiora, Jiří Kolářa, Roberta Rauschenberga, Erny Rosenstein, Zofii Rydet, Henryka Stażewskiego, czy Piotra Uklańskiego.   

Sporą niespodzianką może być dla zwiedzających jeden z kolaży Wisławy Szymborskiej. Ale dla entuzjastów jej twórczości ta aktywność artystyczna noblistki nie powinna być zaskoczeniem, bo poetka chętnie wyklejała kolaże (m.in. w formie pocztówek) i obdarowywała nimi znajomych. 

Kolaż ruchomy japońskiego artysty

Zachwyci nas też multimedialny kolaż Shinjiego Ogawy, od którego zaczniemy zwiedzanie w Pawilonie Czterech Kopuł. – Oniryczna praca została zbudowana z różnych zdjęć z połowy XX wieku, ale i z kilku pocztówek. Ogawa doskonale ilustruje metody kolażu, czyli przesuwanie, tasowanie płaszczyzn, wycinanie jednych elementów, sztuczki z perspektywą i układem kompozycji, z jej przestrzennością. Postaci w kolażu zmieniają miejsca, plany – opowiada Anna Chmielarz, kuratorka wystawy „Collage–klejone światy”.

Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł do 15 stycznia

Na ekspozycję kolaży w oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który położony jest tuż obok Hali Stulecia, możemy się wybrać do niedzieli 15 stycznia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl