W Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona pisarkom z dawnego Breslau. Konferencja została zorganizowana przez Zakład Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku we współpracy z Muzeum Miejskim Wrocławia, pod honorowym patronatem Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia.
W wydarzeniu wzięły udział nie tylko wrocławskie naukowczynie - germanistki i polonistki, ale także przebywająca w mieście w ramach stypendium Fulbrighta profesor Lisa Fetheringill Zwicker z Indiana University i Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego.
Ewa Pluta przedstawiła swoją monografię "Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystycznej" i oprowadziła uczestników i słuchaczy konferencji po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej.
Wrocławskie HERstorie
Obok bardziej znanych i rozpoznawalnych nazwisk, takich jak Edyta Stein czy Clara Immerwahr-Haber, wrocławskie naukowczynie przedstawiły sylwetki i twórczość kobiet piszących od baroku po czasy współczesne, o których szersze grono odbiorców nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy.
Część naukową konferencji uzupełniło spotkanie autorskie z Ewą Plutą, autorką wspomnianej powyżej monografii, w której pojawiają się nazwiska ważnych dla miasta kobiet oraz ich portrety wykonane przez artystki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Spotkanie zakończyło się wspólną wycieczką po cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej, śladami kobiet i ich rodzin.
- Wiele z tych kobiet to bohaterki, ich życiorysy są niesamowite. Stary cmentarz żydowski jest kopalnią wiedzy i nadal pozostawia wiele do odkrycia - mówi Ewa Pluta, która przygotowała trasę i oprowadziła uczestników konferencji.
- Wrocławskie HERstorie to wydarzenie naukowe, które - mamy taką nadzieję - stało się właśnie początkiem cyklicznych spotkań w naszym Instytucie - podkreśla druga organizatorka konferencji, dr Marta Filipowska.