wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie HERstorie. Pisarki z Breslau [KONFERECJA]

Pisarki z dawnego Breslau - o nich rozmawiano podczas specjalnej konferencji naukowej. To element naukowego projektu badawczego, poświęconego pisarkom śląskim. Zobaczcie szczegóły.

Reklama

W Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona pisarkom z dawnego Breslau. Konferencja została zorganizowana przez Zakład Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku we współpracy z Muzeum Miejskim Wrocławia, pod honorowym patronatem Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. 

W wydarzeniu wzięły udział nie tylko wrocławskie naukowczynie - germanistki i polonistki, ale także przebywająca w mieście w ramach stypendium Fulbrighta profesor Lisa Fetheringill Zwicker z Indiana University i Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego.

Ewa Pluta przedstawiła swoją monografię "Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystycznej" i oprowadziła uczestników i słuchaczy konferencji po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej.

Konferencja jest elementem naukowego projektu badawczego, poświęconego pisarkom śląskim, który od roku jest prowadzony przez zespół pracowników naukowych Zakładu Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku
prof. dr hab. Mirosława Czarnecka, kierownik zakładu.

Historia miasta pełna jest męskich życiorysów, sukcesów i zasług. O kobietach wiemy niewiele, a często to one, oprócz swoich obowiązków związanych z rolą matek i żon, odnosiły sukces na płaszczyźnie zawodowej. I to one zasługują na szczególne miejsce w herstorii Breslau
dodaje organizatorka konferencji, dr hab. Anna Gajdis, prof. UWr.

Wrocławskie HERstorie

Obok bardziej znanych i rozpoznawalnych nazwisk, takich jak Edyta Stein czy Clara Immerwahr-Haber, wrocławskie naukowczynie przedstawiły sylwetki i twórczość kobiet piszących od baroku po czasy współczesne, o których szersze grono odbiorców nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy.

Część naukową konferencji uzupełniło spotkanie autorskie z Ewą Plutą, autorką wspomnianej powyżej monografii, w której pojawiają się nazwiska ważnych dla miasta kobiet oraz ich portrety wykonane przez artystki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Spotkanie zakończyło się wspólną wycieczką po cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej, śladami kobiet i ich rodzin.

- Wiele z tych kobiet to bohaterki, ich życiorysy są niesamowite. Stary cmentarz żydowski jest kopalnią wiedzy i nadal pozostawia wiele do odkrycia - mówi Ewa Pluta, która przygotowała trasę i oprowadziła uczestników konferencji.

- Wrocławskie HERstorie to wydarzenie naukowe, które - mamy taką nadzieję - stało się właśnie początkiem cyklicznych spotkań w naszym Instytucie - podkreśla druga organizatorka konferencji, dr Marta Filipowska.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl