Ogłoszono zwycięzców jubileuszowej 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Główna nagroda za konkurs STREFY KONTAKTU
Komisja Artystyczna konkursu wyróżniła nagrodami teatry, które w mijającym sezonie postawiły na polskie sztuki współczesne.
Główną nagrodę, w wysokości 80 tys. złotych, otrzymał Wrocławski Teatr Współczesny za „konsekwentne inwestowanie w polską dramaturgię, w tym organizowany od ośmiu lat konkurs dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, a także staranne wprowadzanie nagrodzonych tekstów do repertuaru".
Do udziału w konkursie STREFY KONTAKTU zapraszamy - mniej więcej pół na pół - uznanych, tworzących dla teatru dramaturgów i dramatopisarzy oraz ludzi, którzy nigdy dla teatru nie pisali. To główna strategia tego konkursu - przyciągnąć do nas osoby, które mogą przynieść swoje strategie twórcze, wrażliwości oraz estetyki.Marek Fiedor, dyrektor WTW podczas odbierania nagrody
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagradza najciekawsze poszukiwania repertuarowe w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jejscenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.
Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Komisja Artystyczna konkursu obradowała w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis i Wanda Świątkowska. W skład konkursowego jury weszli zaś: Adam Cywka, Justyna Czarnota-Misztal, Sławomir Narloch, Piotr Olkusz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca).
Reżyser Marcin Liber nagrodzony za spektakl WTW
Jury konkursu przyznało nagrodę Marcinowi Liberowi za reżyserię dwóch przedstawień, w tym „Dramatu rodzaju męskiego" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który powstał na podstawie sztuki Jakuba Tabaczka pt. „Stulejka", nagrodzonej w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.