wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Język migowy w teatrze. Wyjątkowa premiera we Wrocławiu
Na zdjęciu warsztaty teatralne z liceum Filip Wierzbicki
Na zdjęciu warsztaty teatralne z liceum

W piątek, 16 grudnia, na Scenie na Strychu wystąpią… wrocławscy licealiści. Ich autorskie przedstawienie to efekt wspólnej pracy młodzieży z doświadczonymi ludźmi teatru. Może być nietypowe. Podczas warsztatów młodzi ludzie zapoznawali się m.in. z elementami Polskiego Języka Migowego. Start o godzinie 18.00, wstęp wolny.

Reklama

Wrocławski Teatr Współczesny – dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – już po raz czwarty zaprosił do współpracy młodzież ze szkół Wrocławia i Dolnego Śląska. Tym razem punktem wyjścia warsztatowych poszukiwań był monodram Adama Stoyanova „W tłumaczeniu”, w reż. Wojtka Ziemilskiego.

Opowieści teatralne z wykorzystaniem języka migowego

- Rozpoczęliśmy we wrześniu od wspólnego obejrzenia monodramu, w którym Adam Stoyanov przekłada wiersze Tadeusza Różewicza na Polski Język Migowy i odsłania przed widzem istotę języka głuchych. Pokazuje przestrzeń i możliwości języka gestów – opowiada Michał Hernes z Wrocławskiego Teatru Współczesnego. - Po spektaklu reżyser Wojtek Ziemilski opowiadał o potencjale języka migowego na scenie. Podczas kolejnych spotkań warsztatowych zastanawialiśmy się nad rolą mimiki i gestykulacji w codziennej komunikacji. A z Magdaleną „Madi” Rostkowską, aktorką i tłumaczką PJM, z kilku znaków pochodzących z języka migowego budowaliśmy krótkie teatralne opowieści - dodaje.

Finał projektu 16 grudnia 

W projekcie biorą udział grupy m.in. z LO nr VII i nr XII z Wrocławiu oraz LO z Trzebnicy.

Doświadczenia z warsztatów młodzież przekuła w przedstawienia. W pracy nad scenariuszami wspierała ich Katarzyna Migdałowska (teatrolożka i pedagożka teatralna WTW), a w pracy nad inscenizacją aktorki Wrocławskiego Teatru Współczesnego: Zina Kerste, Anna Kieca i Beata Rakowska.

Finałowy spektakl w najbliższy piątek o godzinie 18.00.

Projekt teatralno-edukacyjny JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl