wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera Wrocławskiego Teatru Lalek – „Opowieści z Wielkich Bloków”
Kolejna premiera Wrocławskiego Teatru Lalek już 5 marca Mat. pras.
Kolejna premiera Wrocławskiego Teatru Lalek już 5 marca

To będzie wyjątkowe przedstawienie nie tylko dlatego, że zostanie zaprezentowane w dwóch językach – polskim oraz Polskim Języku Migowym, ale także ze względu na odtwórczynię głównej roli, bo dziesięcioletnią Weronikę, która wakacje spędza w mieszkaniu w bloku, zagra niesłysząca aktorka Dominika Kozłowska. Premiera „Opowieści z Wielkich Bloków” w reżyserii Marty Streker 5 marca na dużej scenie.

Reklama

Wyjątkowy spektakl, także w PJM

Marta Streker zachwyciła widzów Wrocławskiego Teatru Lalek spektaklem online „Polskie rymowanki albo ceremonie”, który był w ubiegłym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „Teatr”. Tym razem reżyserka sięgnęła po tekst dramaturżki Ewy Mikuły, która w „Opowieściach z Wielkich Bloków” kreuje nie tylko młodzieżową historię (spektakl jest przeznaczony dla dzieci od ośmiu lat), ale robi to w dwóch różnych językach.

Bo też główna bohaterka Weronika grana jest przez niesłyszącą aktorkę, zatem zobaczymy na scenie Polski Język Migowy, a dialogi prowadzone będą także po prostu w języku polskim. Według twórców, komunikacja mimo różnic i podziałów jest możliwa, a najtrudniejszymi barierami do pokonania bywają te, które sami stawiamy wokół siebie.

Wakacje Weroniki w wielkim mieście 

Weronika ma dziesięć lat, a przyszło jej spędzać wakacje w małym mieszkaniu w bloku. Chciałaby poznać nowych przyjaciół, ale mama, która ją samotnie wychowuje, boi się, aby córka sama wychodziła i w rezultacie dziewczynką zaczyna się zajmować sąsiadka Serafina. Ale sprytna dziesięciolatka chce uciec spod kurateli i jej to się udaje, choć spotyka troje bohaterów, którzy też są zamknięci w Wielkim Bloku (i nie wychodzili od 120 lat!). Spotkanie z Weroniką daje jednak impuls do tego, by pokonali nudną rzeczywistość i zasmakowali wielkich przygód. Spotkają m.in. smoki. 

Głucha aktorka, która przełamuje bariery 

Spektakl „Opowieści z Wielkich Bloków” jest zapowiadany jako familijny, który łączy w sobie słowo, obraz i ekspresję PJM (Polskiego Języka Migowego). Dominika Kozłowska, głucha aktorka, która wciela się w rolę Weroniki podkreśla, że spektakl ma też rolę edukacyjną.

– Ważne jest powiedzieć ludziom na widowni – a wśród nich rodzicom osób głuchych, którzy są słyszący – aby w przyszłości nie zmuszali ich do mówienia, ale dali wsparcie, zapewnili im dobre życie, aby były szczęśliwe, nie miały depresji, problemów psychologicznych – podkreśla głucha aktorka. 

Dominika Kozłowska jest aktorką od 2018 roku, debiutowała w spektaklu „Wojna w niebie” w reżyserii Dominiki Feiglewicz w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. – Wtedy zdecydowałam, że zostanę profesjonalną aktorką – miga i wyjaśnia, że głusi aktorzy mogą pracować i grać na równi ze słyszącymi. – Nie mówię, ale na scenie potrafię robić wszystko – dodaje Dominika Kozłowska. 

Grająca rolę Weroniki aktorka podkreśla, że choć za granicą aktorom głuchym stwarza się warunki do pracy w Polsce wciąż istnieje bariera. – Zastanawiałam się, dlaczego nie mogę zmienić myślenia – przyznaje Dominika Kozłowska. 

Na scenie głucha aktorka jest przez cały czas, a reżyserka Marta Streker przyznaje, że praca z nią jest perfekcyjna, a partnerujący Kozłowskiej aktor Piotr Starczak nie ma wątpliwości – granie z osobą migającą to nie tylko ciekawe, ale wzbogacające doświadczenie zawodowe. 

Na scenie zobaczymy, obok wspomnianej Dominiki Kozłowskiej, także m.in. Annę Makowską-Kowalczyk (jako Serafinę), Kamilę Chruściel (w rolach mamy Weroniki i nowo poznanej przez dziewczynkę Yuki).

Scenografię przygotowała Katarzyna Leks, kostiumy Julia Kosmynka, muzykę Maciej Zakrzewski. Tłumaczkami PJM będą Elżbieta Resler, Madi Rostkowska i Izabela Wielgus. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl