wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Teatr Lalek. Premiera „Lalki Kafki” i plany na sezon 2021/2022

Wrocławski Teatr Lalek. Premiera „Lalki Kafki” i plany na sezon 2021/2022

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Radosław Kasiukiewicz (Kafka) i Klara (Agata Cejba) fot. Natalia Kabanow
Radosław Kasiukiewicz (Kafka) i Klara (Agata Cejba)

Premierą „Lalki Kafki” w reżyserii Marka Zákostelecký'ego Wrocławski Teatr Lalek rozpoczyna 25 września jubileuszowy sezon, sitując 75-lecie tej ukochanej dziecięcej sceny. Zaplanowano trzy premiery, 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, specjalne publikacje i działania edukacyjne. – Może uda nam się wrócić do pełnego grania w zwykłych warunkach, zobaczymy – mówi Jasiński, dyrektor WTL.

Reklama

Wrocławski Teatr Lalek świętuje

Obchody 75-lecia zaczynają się premierą „Lalki Kafki”, ale wszystkie inne zaplanowane na tę okazję wydarzenia potrwają do 10 października. Wśród nich jest dzień otwarty teatru 3 października z wieloma atrakcjami, bo będą bezpłatne warsztaty dla rodzin, trasa turystyczna po budynku przy pl. Teatralnym, podczas której przespacerujemy się poznając zakamarki teatralne, pracowników, aktorów. Będzie można m.in. spróbować sił w animacji lalek, czy przymierzyć kostiumy.  

Wśród są dwie publikacje. Pierwsza pt. „Wrocławski Teatr Lalek. Tu jesteś u siebie” to przewodnik po teatrze, w którym przekazano najważniejsze historie, a dzieci będą mogły oswoić się z pojęciami związanymi z teatrem i sceną. Druga to esej dla dorosłych, jaki zostanie opublikowany online. Zostanie w nim przybliżona powojenna historia teatru i jego założycieli – Elżbiety i Zenona Kalinowiczów (siedziba mieściła się wówczas w budynku przy ulicy Rzeźniczej, w którym dziś znajduje się Wrocławski Teatr Współczesny). Na 17 października zaplanowano spacer teatralny śladami historii Wrocławia.  

„Lalka Kafki” – pierwsza premiera sezonu 2021/2022

Na scenę Wrocławskiego Teatru Lalek wraca duet realizatorski – Marek Zákostelecký (reżyser) i Elżbieta Chowaniec (tekst i dramaturgia), niegdyś odpowiedzialny m.in. za przepiękny Mozartowski „Czarodziejski flet”, czy Szekspirowską „Burzę”. Tym razem czeka nas spektakl Kafkowski dla dzieci.

– Choć większości z nas Franz Kafka nie kojarzy się z autorem, który pisałby dla dzieci autorzy spektaklu znaleźli uroczą i prawdziwą historię, kiedy prozaik spotkał w berlińskim parku Klarę, dziewczynkę, która zgubiła swoją lalkę – opowiada Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Zabawki nie odnaleziono, ale z myślą o Klarze Kafka napisał list (rzekomo od lalki, która wcale nie zaginęła, a udała się w podróż) i zainicjował tym samym piękna przyjaźń, o której wiemy ze wspomnień Dory Diamant, kochanki pisarza. – Pewien człowiek chciał odszukać listy i je wydać, ale nigdy mu się nie udało, chodził nawet do berlińskiego parku Steglitz, ale nigdy nie spotkał dziewczynki, więc istnieje możliwość, że to fikcja, ale w całej tej przepięknej historii jest trochę Kafki – opowiada  reżyser Marek Zákostelecký.

Realizatorzy otworzą niesamowity świat Kafki dla najmłodszych widzów, a dzieciaki teraz go obejrzą, za moment dojrzeją i w końcu sięgną po książkę autora listów od lalki – mówi Jakub Krofta. – To pierwsze spotkanie dzieci ze światem Kafki, więc wypełniliśmy go obrazami z książek, motywami ciekawymi dla wyobraźni. Mamy rodzaj teatralnych grotesek, a listy, które rzekomo napisze lalka Dora, Kafka przeczyta z pustej kartki, narodzą się na naszych oczach – tłumaczy czeski reżyser.  

Marek Zákostelecký uważa, że największym kłopotem jest fakt, iż historia jest właściwie przeznaczona typowo dla dorosłych, czyli ludzi, którzy znają utwory Kafki. – Dlatego dodaliśmy piątkę Kafkologów, ludzi, dla których Kafka to cały świat, a oni nam pokażą i w kilku minutach opowiedzą, jak ciekawą postacią był pisarz. Reszta to sprawa wyobraźni – zapowiada reżyser.  

„Opowieści z wielkich bloków” w marcu 2022

Kolejna premiera WTL-u to propozycja dla dzieci 6+ i premiera na początku marca na scenie kameralnej. To sztuka Ewy Mikuły w reżyserii Marty Streker, też już znanej z realizacji „Polskie rymowanki albo ceremonie”. – „Opowieści z wielkich bloków” to z kolei spektakl aktorski z niesłyszącą Dominiką Kozłowską w roli głównej, bardzo ciekawa, niespodziewana propozycja, w której autorki starają się pokazać świat, codzienne życie osoby, która jest głucha – mówi Krofta.  

„Romeo i Julia”, Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, Edukacja

Spektakl wyreżyseruje dla młodzieży powyżej 13 lat ceniony realizator Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i festiwalu Boska Komedia. W planach jeszcze przełożona 6. edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci (27.05-1.06.2022) z mottem „Poszerzenie pola lalki”, dowcipnie parafrazującym tytuł książki Michela Houellebecqa.

Wśród edukacyjnych programów klasyczne już cykle, ale też maksymalna, jak potwierdzają realizatorzy, dostępność, czyli oferta została przygotowana dla grup najsłabiej zaopiekowanych (warsztaty „Kolory” dla najnajów do 3 roku życia, a warsztaty „Migrajki” – propozycja muzyczno-migowo-teatralna dla dzieci 3-5 lat z bliskimi dorosłymi).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl