wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Kongres Kultury od 30 listopada online. Można głosować na Radę Kultury

Wrocławski Kongres Kultury od 30 listopada online. Można głosować na Radę Kultury

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wrocławski Kongres Kultury Grafika autorstwa Burri Philipsa
Wrocławski Kongres Kultury

Wrocławski Kongres Kultury, przełożony z wiosny, odbędzie się ostatecznie od 30 listopada do 4 grudnia, wyłącznie online. Na uczestników czekają ciekawe dyskusje, a ostatniego dnia będzie można zagłosować na kandydata do Wrocławskiej Rady Kultury. Rejestracja wyborców trwa do 29 listopada, wciąż można się dopisać do listy.

Reklama

Czym jest Wrocławski Kongres Kultury

Wrocławski Kongres Kultury to – jak podkreślają organizatorzy (Grupa Kultura Wrocław, Strefa Kultury Wrocław oraz Urząd Miejski Wrocławia) – „tworzone przez i dla wrocławskiego środowiska kulturalnego wydarzenie, które ma odpowiadać na potrzeby środowiska, a w efekcie stać się otwartą i dostępną platformą, umożliwiającą wymianę doświadczeń i wiedzy, integrację, edukację, sieciowanie oraz omawianie istotnych zagadnień i zjawisk, także w kontekście kształtowania polityki kulturalnej miasta”.

Do udziału we Wrocławskim Kongresie Kultury zaproszony jest każdy, kto jest zainteresowany wrocławską kulturą.

Kongres odbędzie się od 30 listopada do 4 grudnia 2020 r. online. 

Panele, stoliki dyskusyjne

W programie Kongresu są także rozmowy w ramach paneli, stolików dyskusyjnych z udziałem gości (m.in. prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, artystów – Kostasa Georgakopulosa i Pawła Jarodzkiego).

– Liczymy na postulaty, dobre praktyki, chcemy rozmawiać o partycypacji, polityce kulturowej, możliwościach finansowania kultury, o instytucjach kultury – wylicza Kostas Georgakopulos, lider Grupy Kultura Wrocław.  

  • Stoliki dyskusyjne startują o 17.00 na platformie Zoom 30.11, 1.12 i 2.12. W programie dyskusji m.in. powszechna edukacja artystycznyczna i estetyczna dzieci i młodzieży, czy istnieje skuteczny sponsoring w kulturze, czy kultura bliżej domu, cztyli CAL-e. 
  • Panele dyskusyjne odbywać się będą 3.12 (12.00-18.30) i 4.12.(10.00-18.00), a otwarte transmisje obejrzymy na YouTube i FB Wrocławskiego Kongresu Kultury. W programie m.in. o instytucjach kultury, finansowaniu, partycypacji.

Zobaczcie program Wrocławskiego Kongresu Kultury

Wieczór wyborczy – 3 grudnia

Do 23 listopada można było przesłać pytania do 52 kandydatów, którzy 4 grudnia powalczą o osiem miejsc w 15-osobowej Wrocławskiej Radzie Kultury.

Każda z kandydujących osób odpowie na losowo wybrany zestwa pytań, a tego, jaka jest jej polityka kulturalna dla Wrocławia, posłuchamy online podczas wieczoru wyborczego 3 grudnia o 18.30. 

Każdy z kandydatów będzie miał dwie minuty na wystąpienie i uzasadnienie swoich odpowiedzi (pytania zadawane przez internautów miały charakter zamknięty i możliwe było udzielenie na nie odpowiedzi: „TAK”, „NIE” lub „NIE MAM ZDANIA”). O tym, który z kandydatów odpowie na które z pytań zdecyduje losowanie.  

Transmisję wieczoru wyborczego, podczas którego kandydaci przez ok. 2 godziny opowiedzą szerzej o swoich poglądach na przyszłość wrocławskiej kultury, obejrzymy na kanałach Wrocławskiego Kongresu Kultury: profilach na Facebooku i YouTubie.

Wybory do Rady Kultury – 4 grudnia

Jedną z najważniejszych części programu będą wybory do pierwszej Wrocławskiej Rady Kultury.

W Radzie przewidziano 15 miejsc. Pięciu członków wskaże prezydent, dwóch wrocławskie instytucje kultury, zaś ośmiu wyłonionych zostanie właśnie w wyborach online. 

W trakcie trzyletniej kadencji jej członkowie będą doradzać prezydentowi Wrocławia w zakresie realizacji polityki kulturalnej miasta oraz integracji środowiska wokół zadań strategicznych, a także brać udział w spotkaniach z Grupą Kultura Wrocław – jedną z grup branżowych uruchomionych w ramach „Strategii rozwoju współpracy miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2018-2022”.

Do kandydowania zaproszeni zostali niezależni reprezentanci wrocławskiego środowiska kulturalnego – artyści, animatorzy, aktywiści i menedżerowie oraz  przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji, organizacji i grup nieformalnych.

Zobaczcie biogramy kandydatów do Wrocławskiej Rady Kultury

W komisji wyborczej zasiada 6 osób. Przewodniczącą komisji jest Katarzyna Nowak z Grupy Kultury Wrocław. 

Jak głosować w wyborach online 4 grudnia

Najpierw zarejestrować się do listy wyborczej (do 29 listopada). Trzeba być pełnoletnim, zadeklarować, że centrum naszej aktywności znajduje się we Wrocławiu oraz zapewnić, że jesteśmy przedstawicielami lub uczestnikami wrocławskiego środowiska kulturalnego.

Głosowanie będzie tajne i zostanie przeprowadzone online poprzez platformę Election Runner.

W piątek 4 grudnia każda z zarejestrowanych osób otrzyma na maila wygenerowany automatycznie unikatowy link umożliwiający udział w głosowaniu. Głos można oddać wyłącznie 4 grudnia (od 9.00 do 18.00) na maksymalnie ośmioro kandydatów i kandydatek. 

Aby poprawnie oddać swój głos należy kliknąć w otrzymany od Operatora link w e-mailu zapraszającym do udziału w wyborach. Po otwarciu strony z głosowaniem zalogować się poprzez podanie przesłanego w e-mailu identyfikatora wyborcy i unikalnego kodu zabezpieczającego,

Po wyświetleniu listy kandydatów trzeba postawić znak „X” przy nazwisku lubnazwiskach wybranych kandydatów w panelu do głosowania w aplikacji, następnie zatwierdzić oddanie głosu/głosów w ostatecznym kroku przed wyjściem zaplikacji (brak zatwierdzenia jest tożsamy z brakiem oddania głosu, takigłos nie zostanie policzony jako głos oddany).

Głos jest ważny, jeżeli znak „X” jest postawiony przy nazwiskach kandydatów w ilości nie większej niż liczba miejsc mandatowych. Głos można oddać na nie więcej niż 8 kandydatów.

Jak wrocławianie włączyli się w przygotowania WKK

Organizatorzy zapraszali twórców –  zarówno tych, którzy tworzą indywidualnie, jak ich tych, którzy pracują w kolektywach, spółdzielniach i organizacjach – by od stycznia zgłaszali swoje projekty i propozycje tematów do dyskusji stolikowych. 

Wśród przegłosowanych propozycji znalazły się cztery, które znalazły się w programie jesiennego Wrocławskiego Kongresu Kultury:

  • Powszechna edukacja artystyczna i estetyczna dzieci i młodzieży – 278 głosów;
  • Kultura bliżej domu, czyli o CAL-ach, bibliotekach, radach osiedli i kulturotwórczym potencjale mieszkańców i mieszkanek Wrocławia – 243 głosy;
  • Gdzie są nasi sponsorzy? Czy skuteczny sponsoring w kulturze istnieje? – 183 głosy;
  • Promocja wrocławskiego środowiska artystycznego – możliwości i kierunki – 166 głosów.

KULTURA – Obecna! Stoliki warsztatowe w NFM, marzec 2017 r. 

KULTURA – Obecna! Stoliki warsztatowe w NFM, marzec 2017 r. 

Czym jest „Kultura – Obecna!”

– Kongres kultury będzie drugim zorganizowanym w naszym mieście  – mówi dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia Bartłomiej Świerczewski. – To, że się odbędzie i że podczas niego zostanie wyłoniona społeczna strona Rady Kultury, wynika z zapisów realizowanego we Wrocławiu dokumentu programowego „Kultura-Obecna!”, w którym zobowiązaliśmy się do tego, że będziemy uspołeczniali politykę kulturalną w mieście. Kongres jest także szansą na to, by osoby zajmujące się kulturą mogły się regularnie spotykać, wymieniać doświadczenia i rozmawiać o ważnych dla nich sprawach.

Czytaj też: Powstanie społeczna Rada Kultury przy prezydencie Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl