wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Radosna Parada Niepodległości łączy pokolenia (ROZMOWA)

- Nasza wrocławska Radosna Parada Niepodległości łączy zarówno pokolenia, jak i opcje światopoglądowe. Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy - mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. Rozmawia z nim Robert Migdał.

Reklama

Jak urodził się pomysł na Radosną Paradę Niepodległości we Wrocławiu? 

Dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu: Paradę wymyśliły w 2002 r. dwie fantastyczne pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. W realizacji pierwszego korowodu, który przeszedł od pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej do Rynku, pomógł ówczesny dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Jarosław Broda i Krzysztof Jakubczak.

Wtedy jeszcze nie było konkursu na przebrania dla szkół. Ten zwyczaj zaczął się rok później i nadał wydarzeniu niezwykle twórczy, barwny charakter. Parada z roku na rok się rozrastała. Przebiegała różnymi trasami. Chyba śmiało można powiedzieć, że zazdrości nam jej cała Polska.

Od kilku lat Paradę organizuje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Przemarsz liczy 3 km i kończy się na placu przy Centrum Historii Zajezdnia. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział kilka tysięcy uczestników.

W Paradzie może wziąć udział każdy. Start o godz. 10 na pl. Wolności, 11 listopada, w sobotę

Co trzeba zrobić, żeby wziąć w niej udział? Może przyjść każdy – niezależnie od wieku? 

Zaproszeni na Radosną Paradę Niepodległości są wszyscy: rodziny z dziećmi, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci i seniorzy. Wystarczy przyjść przed godz. 10:00 na pl. Wolności. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy da radę przejść 3-kilometrową trasę do Centrum Historii Zajezdnia, może pojechać zabytkowym autobusem Jelczem 043, popularnie zwanym „ogórkiem”.

Jakie atrakcje czekają na uczestników Parady w tym roku? 

Zgodnie z kilkuletnią tradycją będą występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa i Strażników Herbów, zagrają trzy orkiestry dęte, będzie można podziwiać mażoretki i grupy rekonstrukcyjne, maskotki: Hydropolis, ZOO, MPK, WKS-u, Policji i Miasta Wrocław.

Będą sportowcy z żeńskiej drużyny hokeja, kolarze z Szarży Wrocław i grupy z niepełnosprawnością, a także bogata reprezentacja seniorów z Przestrzeni Trzeciego Wieku i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, którzy na placu przy Centrum Historii Zajezdnia odtańczą poloneza.

O której godzinie start? Jakimi ulicami przejdzie?

Z placu Wolności wyruszymy o 10:00 i przejdziemy ulicami Krupniczą, Sądową i Grabiszyńską do dawnej zajezdni autobusowej nr VII, gdzie teraz znajduje się Centrum Historii Zajezdnia. Planujemy dotarcie na miejsce przed godz. 12:00, aby wspólnie w samo południe odśpiewać hymn Polski.

Jakieś stroje obowiązkowe? Flagi? Kotyliony?

Świętujemy niepodległość, więc pełna wolność, ale oczywiście mile widziane są biało-czerwone barwy. Młodzież i seniorzy obiecali przebrania, więc będzie co oglądać. Będziemy rozdawali małe flagi, a nasi animatorzy ozdobią chętnym dzieciom i dorosłym twarze na biało-czerwono. 

Świętujemy radośnie, partiotycznie i wspólnie

Polacy, z roku na rok, coraz chętniej pokazują swój patriotyzm, mówią o nim głośno, też biorąc udział w takich Paradach, jak ta nasza, wrocławska. To cieszy…

Niezmiernie! Zwłaszcza, że nasza wrocławska Radosna Parada Niepodległości łączy zarówno pokolenia, jak i opcje światopoglądowe. Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy. 

Centrum Historii zajezdnia przygotowało też w okolicy Święta Niepodległości wiele innych atrakcji. To będzie wyjątkowy weekend… Co przyszykowaliście? 

Przede wszystkim zapraszamy do zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia. Mimo święta nasza wystawa główna będzie przez cały weekend otwarta. A na placu przed Zajezdnią rozstrzygniemy dwa konkursy: „Radosne Dźwięki Niepodległości” oraz na najciekawszy i najbarwniejszy korowód.

Zachęcamy również do skorzystania z fotobudki, kącika plastycznego dla najmłodszych, a wieczorem o godz. 18:00 na koncert patriotyczny w wykonaniu chóru „Basilica Cantas” (wstęp wolny). To w sobotę 11 listopada.

A w niedzielę 12 listopada zapraszamy na „Bajkowe Poranki”, zlot zabytkowych samochodów, oprowadzenie po wystawie głównej z piosenkami, warsztaty „Polska na Płótnie” i prelekcję dr Moniki Piotrowskiej-Marchewy o pierwszych posłankach.

Przez cały Weekend Niepodległości będzie można odbyć podróż zabytkowym autobusem Jelcz 043 „Ogórek”, skorzystać ze strefy foodtrucków czy wziąć udział w grze rodzinnej na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” z upominkiem dla każdego. Jest z czego wybierać. 

Rozmawiał Robert Migdał

Weekend Niepodległości, 11-12 listopada, Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184). Zobaczcie program!

SOBOTA (11 LISTOPADA)

godz. 10:00–12:00 – Radosna Parada Niepodległości.Start z placu Wolności, przejście przez ulicę Krupniczą i Sądową, plac Legionów i ulicę Grabiszyńską do Centrum Historii Zajezdnia. Paradę prowadzić będzie legendarny Jelcz 043 „Ogórek”, dodatkowo w pochodzie wezmą udział także zabytkowe autobusy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

godz. 12.00 – wspólne odśpiewanie hymnu Polski na placu przed Centrum Historii Zajezdnia oraz finał parady. Podczas wydarzenia zobaczycie występy artystyczne mażoretek, chorągwiarzy, orkiestr dętych oraz koncert chóru. Będą grupy rekonstrukcyjne, sportowcy i maskotki (m.in. Pingwin z wrocławskiego ZOO, Rekin i Ośmiornica z Hydropolis, policyjny Komisarz Lew, wrocławski Krasnal czy Orzeł z piłkarskiego WKSu), a na zakończenie seniorzy ze Strefy Trzeciego Wieku i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego zatańczą poloneza.

godz. 13:00 – rozstrzygnięcie konkursów dla szkół:

  • konkurs na korowód – konkurs dla drużyn szkolnych na najlepsze i najciekawsze przebranie związane z historią Polski, ważnymi postaciami z literatury, sztuki itp. 
  • „Radosne Dźwięki Niepodległości” – konkurs dla uczniów ze szkół podstawowych iponadpodstawowych. 

godz. 18:00 – Koncert utworów patriotycznych w wykonaniu chóru Basilica Cantans (Sala Pamięć i Przyszłość). Wstęp wolny.

Dodatkowe atrakcje:

  • przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 043 „Ogórek”,
  • kącik plastyczny dla najmłodszych,
  • strefa foodtrucków (m.in. Hala Monko oraz Piekarnia Natura z Poznania), a w niej: rogaleświętomarcińskie, frytki, zapiekanki, burgery,
  • fotobudka;
  • możliwość zwiedzania wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”*,
  • gra rodzinna na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” z upominkiem dla każdego.

NIEDZIELA (12 listopada)

  • godz. 10:30–12:30 – „Bajkowe Poranki” dla najmłodszych oraz warsztaty „Polska na porcelanie” (warsztaty są płatne; obowiązują zapisy pod adresem Bajkowe Poranki w Centrum Historii Zajezdnia).
  • godz. 12:00–15:00 – zlot klasycznych samochodów, współorganizowany z Auto Moto Klubem Wrocławskim.
  • godz. 13:00–14:30 – warsztaty malarskie dla dzieci „Polska na płótnie”.
  • godz. 13:00 – muzyczne oprowadzanie po wystawie – jedyne w swoim rodzaju oprowadzanie,podczas którego usłyszycie legendarne piosenki, specjalnie dopasowane do treści wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”.
  • godz. 15:00–16:00 – prelekcja o pierwszych polskich posłankach zaprezentowana przez dr Monikę Piotrowskią-Marchewę (dr Monika Piotrowska-Marchewa – historyczka, badaczka dziejów warstw najuboższych i historii społecznej kobiet, zatrudniona w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego).

Dodatkowe atrakcje:

  • przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 043 „Ogórek” (odjazdy o pełnych godzinach w godz.10:00–17:00),
  • kącik plastyczny dla najmłodszych,
  • strefa foodtrucków (m.in. Hala Monko oraz Little Italy), a w niej: frytki, zapiekanki, burgery,
  • fotobudka;
  • możliwość zwiedzania wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”,
  • gra rodzinna na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” z upominkiem dla każdego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl