wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Startuje festiwal Wratislavia Cantans [PROGRAM]
Kliknij, aby powiększyć
Zespół Il Giardino Armonico siedzi na schodach Narodowego Forum Muzyki fot. Łukasz Rajchert
Zespół Il Giardino Armonico siedzi na schodach Narodowego Forum Muzyki

W tym roku sporo nowości. Festiwalowych koncertów posłuchamy w dwa weekendy września od czwartku do niedzieli (7-10, 14-17.09) w kilku miejscach Wrocławia. To nie tylko NFM, Kolegiata św. Krzyża i Bartłomieja oraz Synagoga pod Białym Bocianem, także uniwersyteckie sale – Aula Leopoldina i Oratorium Marianum. 58. Festiwal Wratislavia Cantans rozpoczyna się 7 września, są jeszcze bilety, a my polecamy, których koncertów nie przegapić.

Reklama

Inauguracja z Breslauerem. Maestro Eschenbach wraca do Wrocławia 

To będzie wyjątkowy koncert nie tylko ze względu na repertuar – w czwartek 7 września o 19.30 w sali głównej NFM zabrzmią m.in. VI Symfonia „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena i „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego, ale NFM Filharmonię Wrocławską, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy i solistów poprowadzi dyrygent Christoph Eschenbach, który urodził się 20 lutego 1940 roku w...Breslau w muzycznej rodzinie. Matka Margarethe (z domu Jaross) była śpiewaczką, a ojciec Heribert Ringmann – muzykologiem.

Nie dane było jednak młodemu Christophowi dorastać w gronie najbliższych. Matka umarła podczas porodu, a ojca, przeciwnika nazistowskiej dyktatury, wysłano na front, gdzie zginął. Dziecko znalazło się w obozie dla uchodźców, gdzie po wojnie odnalazła je kuzynka matki. Mały Christoph chorował na tyfus i z lęku przez rok nie wypowiedział ani słowa. Ozdrowieńczą moc okazała się mieć nie tylko ciotka, Wallydore Eschenbach (po niej przyjął potem nazwisko), nauczycielka gry na fortepianie, ale przede wszystkim muzyka. Dzięki światu dźwięków późniejszy pianista i dyrygent zaczął na powrót mówić i doskonale się rozwijać.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Braslauer Christoph Eschenbach poprowadzi koncert inauguracyjny 7 września fot. mat. pras.
Braslauer Christoph Eschenbach poprowadzi koncert inauguracyjny 7 września

„Muzyka mnie wyzwoliła”, wspominał po latach. Karierę świetnego pianisty Christoph Eschenbach z czasem zastąpił (choć Maestro wciąż gra) karierą doskonałego dyrygenta, którego mentorami byli Herbert von Karajan i George Szell.

Ten wieczór inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans to dla Maestra Christopha Eschenbacha powrót do rodzinnego miasta, ale też do NFM. Przed gmachem dyrygent i pianista ma swoją tablicę z faksymile podpisu. 

Maestro Giovanni Antonini odkrywa na nowo „Pory roku”

Dyrektor artystyczny Festiwalu Wratislavia Cantans, a przede wszystkim znakomity dyrygent, założyciel zespołu Il Giardino Armonico i wreszcie świetny flecista tym razem sięga po oratorium „Pory roku” Josepha Haydna (sobota 9 września, godz. 19.00, sala główna NFM). Wykonają to dzieło wspólnie formacja Il Giardino Armonico, Chór NFM, soliści. Całość nagra telewizja Mezzo i koncert będzie można wkrótce obejrzeć na tym kanale poświęconym muzyce poważnej. 

Pory roku zostały napisane przed rewolucją przemysłową. To był inny świat, choć wtedy też istniały problemy z zanieczyszczeniem środowiska, z higieną w miastach, chorobami. W utworze Haydna mamy także wątek religijny. Przyrodę jako dar Boga i relację człowieka z Bogiem. Muzyka Haydna bywa często postępowa, ale nie zapominajmy, że był on kompozytorem XVIII wieku, częścią tamtego porządku i systemu, którym zachwiały wojny napoleońskie. Trudno nazwać Haydna rewolucjonistą. Jako kompozytor stanął przed niełatwym zadaniem, jak muzycznie wyrazić naturę, rzeki, śnieg. I chyba czuł radość na koniec, że mu się udało.
Giovanni Antonini, szef artystyczny Festiwalu Wratislavia Cantans

Arte dei Suonatori o „Porach dnia”

Przed laty, zanim powstała Wrocławska Orkiestra Barokowa, to właśnie Arte dei Suonatori z Poznania odkrywali dla melomanów wrocławskich muzykę dawną i zapraszali genialnych solistów (Rachel Podger, Reinhard Goebel) na koncerty do Oratorium Marianum.

Tym razem zespół pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza przygotowali i zaprezentują na koncercie w czwartek 14 września w Synagodze pod Białym Bocianem o 19.00 utwory Georga Philippa Telemanna. To wyjątkowy cykl „Pory dnia”.

Człowiek jest elementem natury, naszego środowiska, otoczenia. Nie jesteśmy ponad tym. Doświadczali tego również ludzie w przeszłości. Kompozytor Georg Philipp Telemann opisuje ten fakt w swoim utworze „Pory dnia”, którego posłuchamy podczas festiwalowego koncertu. To akceptacja faktu, że człowiek podlega przemianom natury - wiosna, lato, jesień, zima, świt, południe, wieczór, a cykle, które istnieją w naturze są również w człowieku. Jesteśmy częścią świata, który daje życie.
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM
 

Organowe arcydzieło w NFM – koniecznie

Kontynuowany jest cykl koncertów organowych podczas Festiwalu Wratislavia Cantans. Tym razem Wayne Marshall, brytyjski organista przygotował recital w sobotę 16 września o 15.00 w sali głównej NFM. Poza własnymi improwizacjami zagra dwa dzieła francuskich mistrzów muzyki organowej. Najpierw zabrzmi legendarna V Symfonia Charlesa-Marii Widora, słynnego organisty tytularnego kościoła Saint Sulpice w Paryżu oraz wybrane części z Messe de la Pentecôte Oliviera Messiaena, który był organistą tytularnym kościoła Sainte-Trinité. Zapowiada się uczta dla muzycznego podniebienia. 

Festiwal powinna cechować repertuarowa różnorodność i pojawianie się nowych artystów z nowymi pomysłami i dziełami. Wratislavia daje dużo możliwości, może nawet więcej niż normalny sezon filharmoniczny. Zauważyłem też, że we wrześniu publiczność jest bardziej otwarta na odkrycia, kontakt z czymś mniej znanym lub nieznanym. Może bardziej zrelaksowana po urokach lata?
Giovanni Antonini, szef artystyczny Festiwalu Wratislavia Cantans

Bachowskie kantaty i kontratenor Andreas Scholl

Wybitny kontratenor niemiecki Andreas Scholl jest śpiewakiem wszechstronnym, przez lata udało mu się pielęgnować głos tak, by brzmiał doskonale. W efekcie każdy koncert jest ucztą dla fanów tego wyjątkowego męskiego głosu. Podczas finałowego wieczoru Festiwalu Wratislavia Cantans w niedzielę 17 września w Narodowym Forum Muzyki o 19.00 wspólnie z Wrocławską Orkiestrą Barokową pod batutą Andrzeja Kosendiaka, ale też z towarzyszeniem Chóru NFM i solistów weźmie udział w wykonaniu dwóch Bachowskich kantat (BWV 205 i 206). Oprócz Bacha w programie też opera-balet francuskiego kompozytora barokowego Jeana-Féry Rebela „Les élémens”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl