51.edycja specjalnie na ESK 2016
W tym roku zaplanowano wiele znakomitych koncertów, a festiwal (tym razem pod hasłem „Europa Cantans” będącym ukłonem pod adresem ESK 2016), po raz czwarty, zaprogramował Giovanni Antonini, włoski dyrygent i szef zespołu Il Giardino Armonico. Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM zdradził, że podpisał już kontrakt z Maestro na kolejne lata, co powinno ucieszyć sporą grupę wielbicieli Wratislavii Cantans, zwłaszcza że Antonini, choć nigdy wcześniej nie piastował podobnej funkcji, w charakterze dyrektora artystycznego odnalazł się bezbłędnie.
Na festiwalu spodziewajmy się wydarzeń wielkiego i bardziej kameralnego formatu, lekcji mistrzowskich z udziałem światowej klasy artystów i projektów, w które zaangażowane są zespoły związane z Narodowym Forum Muzyki.
Wielkie koncerty w NFM
Podczas inauguracji 3 września w głównej Sali NFM zabrzmi m.in. monumentalna i poruszająca XIII Symfonia Dymitra Szostakowicza „Babi Jar”, będąca swoistym hołdem kompozytora ofiarom pomordowanym przez hitlerowców w wąwozie na terenie Kijowa jesienią 1941 roku. W I części Szostakowicz posłużył się wierszem Jewgienija Jewtuszenki, który jest wykonywany przez chór i solistę (we Wrocławiu zaśpiewają Chór Męski Opery i Filharmonii Podlaskiej i bas Michaił Pietrenko). Zagra Orkiestra NFM pod batutą Andrieja Borejko.

Festiwal Wratislavia Cantans: Symfonia pamięci
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
Już dzień potem, czyli 4 września, ponownie w NFM Giovanni Antonini poprowadzi IX Symfonię Ludwiga van Beethovena z Kammerorchester Basel, solistami (m.in. sopranistką Christiane Oelze, która niegdyś występowała już na Wratislavii Cantans) i Chórem Narodowego Forum Muzyki. Co ciekawe, włoski dyrygent rejestruje obecnie komplet symfonii Beethovena, a ostatnią nagra także z Chórem NFM.
Zamknięcie festiwalu 18 września w NFM to także wielka forma – Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha pod batutą sir Johna Eliota Gardinera i z udziałem jego zespołów – English Baroque Soloists oraz Monteverdi Choir i solistów (w partii Ewangelisty – tenor Mark Padmore znany z legendarnych nagrań Gardinera). Dla fanów bachowskich niespodzianka – 11 września można wybrać się na inscenizowaną (!) Pasję według św. Jana z udziałem barokowego zespołu B’Rock, Chóru NFM, solistów pod dyrekcją Andreasa Speringa i w reżyserii Pierre’a Audi, ze scenografią Wima Delvoye. To może być jedna z największych festiwalowych sensacji (11 września w NFM).

Festiwal Wratislavia Cantans: Bachowska Pasja według św. Jana
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
Kameralne recitale i występy
Ale 51. Edycja festiwalu Wratislavia Cantans to nie tylko wielkie, monumentalne koncerty, także nurt recitali i koncertów kameralnych. Ponownie odwiedzi Wrocław świetny pianoforcista Kristian Bezuidenhout, tym razem zagra ze skrzypaczką Alina Ibragimovą (8 września w NFM).

Festiwal Wratislavia Cantans: Sonaty Mozarta na pianoforte i skrzypce
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
Będzie gambista Paolo Pandolfo (14 września), fanów zwariowanego wiolonczelisty Giovanniego Sollimy nie trzeba zachęcać do przyjścia na koncert (13 września w Kolegiacie św. Krzyża).

Le Mystère des Voix Bulgares i Giovanni Sollima
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
A teraz będzie ciekawiej, bo z udziałem słynnego zespołu wokalnego Le Mystère des Voix Bulgares. Największą z gwiazd będzie jednak francuski kontratenor Philippe Jaroussky, który we Wrocławiu nie śpiewał jeszcze nigdy, a jest w środowisku uznawany za jeden z największych talentów wokalnych ostatniej dekady (5 września w NFM). Wspólnie ze swoim zespołem Ensemble Artaserse wykona utwory, które znaleźć można w zbiorach wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej (choć to niezamierzony efekt).

Festiwal Wratislavia Cantans: Koncert kontratenora Philippe'a Jaroussky'ego
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
To nie wszystko. Z zespołami wybierają się do nas Paul van Nevel z Belgii i jego Huelgas Ensemble (9 września, Kolegiata św. Krzyża) oraz Katalończyk Jordi Savall i jego grupa Hespérion XXI (z programem nawiązującym do różnych źródeł kultury europejskiej) – zagrają 12 września w NFM.

Jordi Savall i Hesperion XXI
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
Pięciu artystów spośród znakomitych gości festiwalu poprowadzi także we Wrocławiu kursy mistrzowskie. – Muzycy przyjeżdżają na Wratislavię Cantans nie tylko zagrać koncert, ale spotkać się z nami, a spotkanie jest najlepsze, gdy wyraża się we wspólnej pracy – podkreśla Andrzej Kosendiak.
Muzyka, jadło i napitek
Wśród festiwalowych atrakcji szykuje się jeszcze m.in. koncert z degustacją jadła i napitków, czyli przygotowany przez Wrocławską Orkiestrę Barokową z udziałem Giovanniego Antoniniego (tym razem w charakterze flecisty) program Tafelmusik Georga Philippa Telemanna, czyli muzyka towarzysząca biesiadom. Goście będą uczestniczyć w kolejnych częściach koncertu przechodząc z sal NFM (Czarnej, Czerwonej) do foyer, gdzie skosztują specjałów kuchni francuskiej, włoskiej, niemieckiej i polskiej. Wszystko 11 września.

Festiwal Wratislavia Cantans: Koncert muzyki barokowej z degustacją
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Narodowe Forum Muzyki
Bilety w sprzedaży
Ceny biletów na Wratislavię Cantans wahają się od 15-300 zł, a program znajdziemy poniżej.

Festiwal Wratislavia Cantans 2016
Koncert / Klasyczna / Muzyka / ESK Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia