wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wieczory Tumskie - koncert Ars Cantus w niedzielę

Wieczory Tumskie to niezwykle popularny cykl spotkań – wykład plus muzyka – który gromadzi od lat wielu entuzjastów sztuki. Tym razem 29 marca historycy i znawcy tematu dr Dariusz Galewski i ks. Krzysztof Kanton rozmawiać będą o obrazie „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego, a zespół muzyki dawnej Ars Cantus zagra materiał z nowej płyty. Początek o 18.00.

Reklama

Odzyskane arcydzieło malarstwa

„Madonna pod jodłami” jest jednym z najcenniejszych arcydzieł, jakie znajdują się we Wrocławiu (na co dzień obejrzymy obraz Cranacha w Muzeum Archidiecezjalnym) i jest to skarb tym większy, że odzyskany dzięki wieloletnim staraniom. Zaginione podczas wojny w rzeczywistości od 1947 roku było najpierw w Niemczech, potem w wielu krajach, wreszcie zostało oddane Wrocławiowi przez prywatnego kolekcjonera. Wrocławiowi, ponieważ Lucas Cranach Starszy malował swoją pracę w 1510 roku z przeznaczeniem dla Katedry Wrocławskiej. O skomplikowanych losach „Madonny pod jodłami” opowiedzą historyk sztuki dr Dariusz Galewski i były dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego – Krzysztof Kanton.

Muzyka śląskiego renesansu

Wykład uzupełni, jak zawsze w przypadku Wieczorów Tumskich, część muzyczna. Tym razem wyjątkowa, bo zespół Ars Cantus, wrocławska formacja muzyki dawnej, przygotował utwory z Kodeksu Wrocławskiego z 1498 roku. Te kompozycje znalazły się na nowym krążku Ars Cantus, który będzie można także kupić po koncercie. Czym jest Kodeks Wrocławski? Niezwykłym świadectwem śląskiej kultury muzycznej okresu renesansu, w którym znalazło się aż 90 kompozycji wielogłosowych (dla dwóch do pięciu głosów) autorstwa często działających na Śląsku mistrzów – motety na Boże Narodzenie, Wielkanoc, cykle mszalne.

Początek wykładu połączonego z koncertem w niedzielę 29 marca o 18.00 w Auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego (pl. Katedralny 1). Wstęp jest wolny.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl