Ceramika, której trzeba dotykać
– Proszę dotykać, ceramiki trzeba dotykać, mieć z nią bezpośredni kontakt – zachęca Anna Gendaj, właścicielka Fine Art Gallery.
Niewielka przestrzeń stworzona przez nią w lokalu przy Powstańców Śląskich 144 (tuż obok dawnej siedziby Poczty Polskiej) to miejsce pielgrzymek wszystkich pasjonatów ceramiki unikatowej. Sama właścicielka wspiera i promuje artystów-ceramików, gromadzi wokół siebie coraz szersze grono kolekcjonerów, organizuje interesujące wystawy i wydaje do nich katalogi.
Tym razem w Fine Art Gallery do 20 grudnia wystawa jednej z najciekawszych obecnie polskich ceramiczek – Weroniki Lucińskiej, absolwentki wrocławskiej ASP na kierunku projektowanie ceramiki (dyplom z ceramiki artystycznej u prof. Katarzyny Koczyńskiej-Kielan, z ceramiki użytkowej u prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak), uczestniczki aż 100 wystaw i konkursów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Na wystawie „Płynność” zobaczymy wyjątkowe ceramiczne prace. Mają formy przywodzące na myśl „skręcone wstęgi lub zwoje z miękko płynącymi liniami i gradientowymi odcieniami”, jak pisze o nich kuratorka Jagoda Łagiewska.
– Płynność w tytule wystawy ma wiele znaczeń, ale jednym z nich jest płynna zmiana – czasu, krajobrazu, stanu skupienia. Zobaczymy tu m.in. krajobraz nieba w magicznej godzinie, tzw. golden hour – to także nazwa mojej nowej kolekcji. Zależało mi, aby uchwycić pewien unikatowy moment w ciągu dnia w płynnym krajobrazie nieba – opowiada Weronika Lucińska.
Płynność – wystawa się zmienia
Tytuł wystawy Weroniki Lucińskiej sugeruje też przemianę, a ekspozycja stopniowo się zmienia. Kiedy wystawa startowała w połowie września, oglądaliśmy jeszcze prace z cyklu „Clouds” i „Auatic environment”. Teraz zastąpiła je zatopiona w akwarium kreacja z porcelany „Icebergs Interconnection Point III”. Odwiedzający, którzy widzieli początek wystawy powinni jeszcze na nią zajrzeć i przekonać się, że – tak jak zmieniają się pory roku – tak zmienia się również ekspozycja.
Miękka chropowatość ceramiki
– Moje struktury są zaskakujące w dotyku – przyznaje Weronika Lucińska. – Nie kojarzą się z miękkością szkliwa, z gładkością. Są zupełnie inne, ale warto dotknąć tej mgły – mówi artystka.
Wszystkie prace Weronika Lucińska toczy na kole garncarskim, w trakcie tej pracy nadawany jest relief, pierwsza płynność, na kolejnych etapach kształtowania tworzą się następne plany.
– Tylko dzięki narzędziu, jakim jest koło garncarskie, możliwa jest bardzo organiczna, dynamiczna i płynna deformacja. Na kole glina staje się bardziej elastyczna, a ta technika daje możliwość zatrzymania gliny w ruchu w procesie formowania, podpowiada rozwiązania, pozwala odkrywać nowe kształty – tłumaczy artystka.
Co ciekawe, choć powierzchnia prac Weroniki Lucińskiej jest chropowata każde dzieło zostało wcześniej poddane szkliwieniu tym samym szkliwem redukcyjnym.
W kolekcji Golden Hour artystka wydobyła błyski miedziowe, a kolor potrafi zmieniać się z złoto, nawet w czerwień.
Sam proces tworzenia prac jest często nieprzewidywalny. – Na redukcję zachodzącą w piecu ma wpływ m.in. fakt, jak gęsto załadowany jest piec podczas wypału, ale rolę odgrywa tu też, ile dokładnie oleju wleję do pieca, jak bardzo spali tlen – mówi artystka.
Wychodzące z pieca prace Weroniki Lucińskiej zaskakują, za każdym razem tworzą inne efekty. Inaczej wyglądają sztucznie oświetlone, inaczej wystawione na promienie światła dziennego, kiedy świecą własnym blaskiem.
Dzieła na wystawie „Płynność” to jedne z najpiękniejszych ceramicznych doznań, jakich można doświadczyć. Warto je obejrzeć. Do 20 grudnia w Fine Art Gallery.
Fine Art Gallery – jak się umówić?
Do Fine Art Gallery (ul. Powstańców Śląskich 144) można przyjść po wcześniejszym umówieniu się na nr telefonu: 605 051 504 lub na adres mailowy: kontakt(at)fineartgallery.com.pl.
Szefowa galerii podkreśla, aby śmiało się kontaktować i potem podziwiać dzieła. Ceramiczne prace można również kupić.
Wystawa Weroniki Lucińskiej – zwiedzanie z autorką 15.12
W niedzielę 15 grudnia ostatnie już oprowadzanie przez Weronikę Lucińską po jej wystawie „Płynność” w Fine Art Gallery. Można się zapisać na jedną z dwóch godzin – 12.30 albo 14.00. Trzeba napisać na maila: agendaj(at)fineartgallery.com.pl