wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Transmisja online koncertu z NFM w piątek

W piątek w Narodowym Forum Muzyki koncert online. NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Giancarla Guerrera zagra utwory m.in. Piotra Czajkowskiego i Maurice'a Ravela. Wieczór rozpocznie się o godzinie 19.00. Można, a nawet trzeba wesprzeć NFM dobrowolną kwotą. To szczególnie ważne w tym trudnym dla artystów czasie. 

Reklama

Koncert weekendowy– piątek 4.12

Program koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Maestro Giancarla Guerrera wypełnią cztery bardzo różne kompozycje. na początek dobrze znane, lekkie dzieło Piotra Czajkowskiego, następnie zabrzmią dwa utwory na skrzypce i orkiestrę smyczkową – jeden autorstwa Krzesimira Dębskiego, drugi Mieczysława Wajnberga, całość zaś zwieńczy barwne i efektowne dzieło Maurice’a Ravela.

Wariacje na temat rokoko to jedyny ważny utwór w dorobku Czajkowskiego przeznaczony na wiolonczelę jako instrument solowy. To pełen wdzięku i elegancji pastisz stylu Wolfganga Amadeusa Mozarta, tak cenionego przez rosyjskiego twórcę. Podczas koncertu partię solową wykona Tomasz Daroch, jeden z najbardziej cenionych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia.

Krzesimir Dębski to wszechstronny artysta, który w swojej twórczości nawiązuje do różnych stylistyk. Działa jako dyrygent, skrzypek jazzowy, pisze także muzykę filmową, teatralną, baletową i klasyczną przeznaczoną na przeróżne składy. Podczas koncertu zabrzmi dzieło Dębskiego „Dos lid far a jidisze fidl” na skrzypce i orkiestrę smyczkową, prawykonane w 2009 roku.

Następnie wysłuchamy „Rapsodii” na tematy mołdawskie na skrzypce i orkiestrę smyczkową, kompozycji autorstwa Wajnberga, ukończonej przezeń w 1949 roku. Chociaż twórca ten przyszedł na świat w Warszawie i tam się kształcił, to w zasadzie całe dorosłe życie spędził w Związku Radzieckim. Jego bogata spuścizna dopiero teraz zyskuje popularność.

„Le tombeau de Couperin” Ravela jest, podobnie jak dzieło Czajkowskiego, stylizacją muzyki przeszłości, tym razem jednak za wzór posłużyła twórcy barokowa suita, będąca zbiorem tańców. Oryginalna sześcioczęściowa wersja fortepianowa powstała w latach 1914–1917, w 1919 roku Ravel zorkiestrował cztery części suity – Prélude, Forlane, Menuet i Rigaudon. W takiej wersji ten barwny i pełen uroku utwór cieszy się znaczną popularnością.

Gdzie obejrzeć koncert online

Jak wesprzeć NFM

„NFM jest miejscem, które chcemy nieustająco rozwijać, by nasi Melomani mogli słuchać najlepszych koncertów w wykonaniu wybitnych artystów z całego świata oraz pogłębiać swoje muzyczne zainteresowania bez względu na wiek. Wiele osób chciałoby wesprzeć finansowo te działania, by wspólnie z nami budować kulturę” – znajdziemy na stronie Narodowego Forum Muzyki.  

Można wesprzeć NFM robiąc przelew dobrowolnej kwoty za oglądanie transmisji na dane:

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiegopl. Wolności 1, 50-071 Wrocław27 1020 5226 0000 6002 0422 5009SWIFT CODE: BPKOPLPWW tytule przelewu wpisujemy: Darowizna – wsparcie NFM

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl