Cragg jest znanym na całym świecie artystą, którego rzeźby można oglądać w wielu muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby. Charakterystyczne organiczne formy przypominają kolumny lub inne twory – gładkie, a jednocześnie jakby zastygłe w ruchu.
Na wystawie we Wrocławiu zostanie zaprezentowanych kilkanaście prac z lat 1998-2016. Obok prac przestrzennych zobaczymy akwarele, dające widzowi szerszy pogląd na jego twórczość. Ekspozycję zorganizowano w galerii dolnej, a także – po raz pierwszy w historii Muzeum – na dachu budynku.

Wystawa: Tony Cragg. Rzeźba
Wystawa MWW Muzeum Współczesne Wrocław
Potęga rzeźby
Tony Cragg (ur. 1949) wraz z kilkoma innymi brytyjskimi artystami, takimi jak Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzy potęgę współczesnej rzeźby angielskiej. W 1988 roku twórca reprezentował Wielką Brytanię na 43. Biennale w Wenecji i w tym samym roku dostał prestiżową nagrodę Turnera. Cragg uznawany jest za mistrza materiału. Jego prace, wykonane z brązu, kamienia, szkła, ceramiki, żywic czy drewna, zachwycają organiczną formą, dynamiką meandrującego kształtu, intrygującymi tytułami. Sytuują się pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną.
Cragg od początku swojej twórczości eksperymentuje z materiałem. Początkowo używał rzeczy znalezionych, gotowych, składając z nich nowe całości. W latach 90. zaczęły go pociągać klasyczne materiały rzeźbiarskie i organiczny świat natury. Tworzył organiczne formy, które podlegały rotacji, kompresji bądź innemu przekształceniu. Szczególnie seria „Early Forms” i rzeźby zbudowane z profili ludzkich twarzy reprezentują tę tendencję. Ekspresyjne kształty wydają się odbijać fizyczne i psychiczne siły formujące ich materię. Te tendencje są obecne w twórczości Cragga do dziś.
Park w Wuppertalu
Artysta od 1977 roku mieszka w Wuppertalu, gdzie założył swoje studio. Od 2006 roku prowadzi tam Park Rzeźby Waldfrieden, położony w krajobrazowym rezerwacie przyrody. Oprócz prac samego autora można tam zobaczyć dzieła innych współczesnych znakomitych twórców, a także wystawy czasowe prezentowane w galeriach usytuowanych w parku i niezwykłą willę o organicznych kształtach inspirowaną ideami austriackiego antropozofa, Rudolfa Steinera. Program artystyczny uzupełniają seminaria i koncerty.
Wystawie towarzyszy katalog zawierający teksty Jona Wooda, Doroty Monkiewicz i Eulalii Domanowskiej, analizujące twórczość Tony’ego Cragga w różnych aspektach w kontekście współczesnej rzeźby w Polsce i na świecie, a także wywiad z artystą i bogaty materiał ilustracyjny dokumentujący jego dokonania w zakresie rzeźby w ciągu ostatnich 20 lat.
Wystawę oglądać można do 8 maja.