wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Titanic” zatonął w 1912 roku. Przedmioty ze statku przetrwały i obejrzymy je na wystawie [ZDJĘCIA]

Bilet I klasy na „Titanica” kosztował w 1912 roku aż 2500 dolarów, dziś to ponad 57 000 dolarów. Za te pieniądze pasażerowie mieli zapewniony prawdziwy luksus, ale narzekać nie mogli też podróżni II i III klasy. W Hali IASE do 31 lipca obejrzymy przedmioty, jakie wyłowiono z wraku „Titanica”, który zatonął w pierwszym rejsie 15 kwietnia 1912 roku. To pocztówki, biżuteria, porcelana, butelka szampana z...zawartością, ale i słynne drzwi wejściowe na pokład.

Reklama

Wystawa „Titanic” – historia opowiadana przedmiotami 

– To był największy statek, jaki kiedykolwiek zbudowano, który pasażerom pierwszej klasy zapewniał pałacowe luksusy, zaś pasażerom trzeciej klasy komfortowy transport w czasie podróży emigracyjnej – nie ma wątpliwości Tomasina Ray, przewodnicząca RMS Titanic Inc., który jest jedynym podmiotem uprawnionym do wydobycia przedmiotów z „Titanica”. 

Galeria zdjęć

W noc katastrofy – z 14 na 15 kwietnia 1912 roku – gdy RMS „Titanic” otarł się o górę lodową i zatonął – śmierć poniosło 1500 osób, a 712 udało się uciec z wraku na szalupach ratunkowych. Kiedy tonący statek przełamał się na pół zawartość kabin pasażerskich, salonów, kuchni, kotłowni rozsypała się po dnie oceanu.

– Na wystawie „TITANIC: The Artifact Exhibition” w Hali IASE zobaczą Państwo kolekcję przedmiotów wyselekcjonowaną spośród 5500 artefaktów, jakie wydobyto z dna oceanu w miejscu katastrofy „Titanica”. Nasza ekspozycja opowiada historię statku, od momentu jego zaprojektowania, samej budowy, poprzez doświadczenia pasażerów, aż do momentu zderzenia z górą lodową. A historię przedstawiamy pokazując przedmioty, które rzeczywiście znajdowały się na statku i zostały później wydobyte – tłumaczy Tomasina Ray.

Wśród przedmiotów są zarówno ogromne drzwi, którymi na pokład I klasy wchodzili najzamożniejsi pasażerowie, jak i delikatne pocztówki, które pasażerowie mieli ze sobą z zamiarem podzielenia się z innymi swoimi wspomnieniami. – Wszystko tu traktuje o życiu pasażerów na pokładzie statku, zatonięciu transatlantyku, a także o tym, co działo się z przedmiotami przez następne dziesięciolecia – dodaje przewodnicząca RMS Titanic Inc.

Galeria zdjęć

Tomasina Ray przyznaje, że stan „Titanica”, który monitorowano w ubiegłym roku, pogarsza się. – W miarę jak wrak statku niszczeje, my – jako strażnicy jego historii, odpowiedzialni też za konserwację artefaktów ze statku – jesteśmy dumni, że możemy przechować te przedmioty – przyznaje. 

<p>Wystawa&nbsp;&bdquo;TITANIC: The Artifact Exhibition&rdquo; do 31 lipca w Hali IASE &ndash; Tomasina Ray i Krzysztof Mędrala</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” do 31 lipca w Hali IASE – Tomasina Ray i Krzysztof Mędrala

Wrocławianin – fan „Titanica”, kolekcjoner pamiątek ze statku

Polskim ambasadorem wystawy jest Krzysztof Mędrala, wrocławski kolekcjoner i pasjonat, który od blisko 30 lat zgłębia tajemnice Titanica, należy do stowarzyszeń i buduje kolekcję pamiątek związanych z transatlantykiem. 

„Titanikiem” Krzysztof Mędrala zainteresował się w liceum, jeszcze przed premierą hollywoodzkiego filmu. Obejrzał zdjęcia z wraku statku i zaczął poszukiwać informacji, wtedy głównie w języku angielskim.  

Kolekcjonerską przygodę zaczął z kolei kilkanaście lat temu od jednej filiżanki do gorącej czekolady z zastawy pierwszej klasy. – Kiedy jej dotknąłem, poczułem w dłoniach, zrozumiałem, że brakuje jej też spodka, potem, że nie ma łyżeczki i tak się potoczyło – opowiada kolekcjoner.

W swoich zbiorach ma elementy zastawy stołowej, srebrne platery, ale również boazerie, elementy meblowe, kolekcję wyjątkowych pocztówek, tkanin, obrusów, narzut na łóżka.

Szczególnym przedmiotem pozostaje mała kobaltowa złota filiżanka z zastawy, podarowana ze statku mężczyźnie o nazwisku Aspinall. Jego firma wytwarzała elementy silników do „Titanica”. – Ta filiżanka nigdy nie była używana, jest w perfekcyjnym stanie, na świecie jest takich tylko kilka. To mój Graal – uśmiecha się Krzysztof Mędrala.   

Serce Oceanu z filmu „Titanic” w sklepiku z pamiątkami

Na samym końcu wystawy czeka nas sklep z pamiątkami. Są kubeczki, czapki, koszulki, bluzy, ścierki kuchenne z napisem White Star Line (armator statku RMS „Titanic”), magnesy, breloczki, nawet zastawa stołowa inspirowana tą zaprojektowaną na transatlantyk. 

Dla fanów filmu „Titanic” frajdą będzie możliwość kupienia naszyjnika „Serce Oceanu”, który w filmie dostała od narzeczonego Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet). Kosztuje 100 zł. 

<p>Wystawa&nbsp;&bdquo;TITANIC: The Artifact Exhibition&rdquo; do 31 lipca w Hali IASE &ndash; oferta sklepiku z pamiątkami&nbsp;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” do 31 lipca w Hali IASE – oferta sklepiku z pamiątkami 

Prawdziwym hitem jest artefakt z „Titanica”, czyli pudełeczko z maleńkim odpryskiem węgla z zapasu, jaki trzymano w kotłowni transatlantyku. Kosztuje 215 zł, ale dla fanów będzie bezcenny!

<p>Wystawa&nbsp;&bdquo;TITANIC: The Artifact Exhibition&rdquo; do 31 lipca w Hali IASE &ndash; oferta sklepiku z pamiątkami&nbsp;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” do 31 lipca w Hali IASE – oferta sklepiku z pamiątkami 

Wystawa „Titanic” we Wrocławiu. Godziny otwarcia

Wystawa jest czynna od 22 kwietnia do 31 lipca 2025. 

  • Poniedziałek - niedziela od godz. 10:00 do 20:00
  • Ostatni wstęp: na godzinę przed zakończeniem wystawy.

1 maja 2025 (czwartek) – Święto Pracy – 10:00–20:002 maja 2025 (piątek) – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – 10:00–20:003 maja 2025 (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja – 10:00–20:008 czerwca 2025 (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) – 10:00–20:0019 czerwca 2025 (czwartek) – Boże Ciało – 10:00–20:00

„Titanic” we Wrocławiu. Ceny biletów

  • Bilet normalny – 65 złotych (w soboty, niedziele i święta – 75 złotych).
  • Bilet ulgowy – 55 złotych (w soboty, niedziele i święta – 65 złotych).
  • Bilet szkolny (6-19 lat) – 45 złotych (w soboty, niedziele i święta – 55 złotych).
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci w wieku 6-19 lat) – 160 złotych (w soboty, niedziele i święta – 190 złotych).
  • Bezpłatnie – dziecko w wieku do 6 lat (towarzyszące osobie dorosłej).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama