Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska odbywa się dziś i jutro (25 i 26 października) we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Bierze w nim udział 800 gości (lista nie jest zamknięta – można jeszcze dołączyć) i ponad setka panelistów z całej Polski.
Razem można więcej
Wydarzenie jest połączeniem kongresu wrocławskiego i dolnośląskiego. Organizacja tak dużego – i co najważniejsze wspólnego – wydarzenia dotyczącego kultury to kamień milowy współpracy pomiędzy dwoma samorządami, czyli miastem Wrocław i województwem dolnośląskim.
Celem wydarzenia jest wzmocnienie potencjału Wrocławia i Dolnego Śląska w kształtowaniu kultury w skali ogólnopolskiej, wyznaczenie kierunku jego rozwoju, a także przybliżenie mieszkańcom regionu możliwości lokalnego życia kulturalnego.Renata Granowska - wiceprezydent Wrocławia
Wiceprezydent Granowska mówiła także o tym, jak Wrocław dba o kulturę (m.in. o wydarzeniach, które sprawiają, że jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski i nie tylko, takich jak Jazz nad Odrą czy Wratislavia Cantans, o dbałości o dziedzictwo kulturowe, czego przykładem jest choćby Bastion Sakwowy, o niedalekiej przyszłości, np. o BWA, które już wkrótce będzie tu mieć jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w Polsce), a także o idei miasta kompletnego, zajmującego się wszystkimi ważnymi dla mieszkańców sferami, a więc i kulturą.
Z kolei marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz przypomniał m.in. o tym, że to właśnie na Dolnym Śląsku znajduje się co czwarty polski zabytek, co jest powodem do dumy, ale i ogromnym wyzwaniem, ponieważ nie zawsze wystarcza pieniędzy na to, by o niego należycie dbać. Teraz, po zniszczeniach dokonanych przez powódź, problem jest jeszcze większy.
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska - program
Spotkania, dyskusje, ważne rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń, rozmowy o nowych pomysłach, trendach, rozwiązaniach, ale również trudnościach oraz nawiązywanie kontaktów – m.in. w takich wydarzeniach biorą udział uczestnicy.
W programie kongresu są m.in. panele dyskusyjne dotyczące edukacji kulturalnej, lokalności, jako jednym z wiodących trendów przyszłości, powodziowych stratach dla kultury na Dolnym Śląsku, pracujących w kulturze „alfach”, „zetkach” i „milenialsach”, międzysektorowej współpracy, finansowaniu, wyzwaniach dla kultury.
Zaplanowano także warsztaty, szkolenia i rozmowy w mniejszym gronie, spotkania dotyczące zapobiegania wypaleniu zawodowemu ludzi kultury, korzystania ze sztucznej inteligencji, tworzenia w organizacjach i instytucjach oferty kulturalnej w duchu międzykulturowości czy nieoczywistych źródłach finansowania.
Pełen program można znaleźć na stronie internetowej Kongresu.
Na początek „Było – Jest – Będzie”
Kongres rozpoczął się od panelu „Było – Jest – Będzie. Diagnoza, wyzwania, przyszłość”, gdzie mówiono m.in. o miejscu kultury na liście zarządczych priorytetów, strategiach kulturalnych miast i miasteczek, możliwości współpracy różnej wielkości miejscowości, problemach, jakie mają.
Prezydent Legnicy Maciej Kupaj mówił np. o tym, że im mniejsza miejscowość, tym mniej pieniędzy na kulturę i o tym, że instytucje kultury muszą tam walczyć o przetrwanie. I właśnie choćby dlatego połącznie sił i współpraca ludzi kultury na całym Dolnym Śląsku są tak ważne.
Głosowanie na kandydatów do wrocławskiej i dolnośląskiej Rady Kultury
Organizatorzy przypominają, że do soboty (26 października) do godz. 10:00 trwa głosowanie na kandydatów, którzy na 3 lata zasiądą w jednej z dwóch Rad Kultury – Wrocławskiej lub Dolnośląskiej. W ramach wyborów można oddać po jednym głosie w ramach wyborów do każdej z Rad. Biogramy osób kandydujących można poznać na stronie internetowej Kongresu.
Dlaczego tu przyjechałyśmy? Skoro jest okazja do podjęcia współpracy z innymi osobami związanymi z kulturą, warto z tego skorzystać. Na co dzień prężnie działamy i rozwijamy się, ale też szukamy nowych rozwiązań, by przyciągnąć do działań związanych z kulturą jeszcze więcej mieszkańców. Jesteśmy tutaj po to, żeby naładować się energią i zobaczyć, co robią inni, poszukać inspiracji.Wioleta Wiesiadecka, Anna Wiśniewska i Anna Adamów-Krawczyk z Centrum Działań Twórczych w Lubinie
Wydarzenia we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku
W ramach Kongresu Kultury przyznano granty w wysokości 10 tysięcy złotych na projekty, które zrealizowane zostaną na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.
To 9 artystycznych wydarzeń towarzyszących, które organizowane będą już po zakończeniu kongresu: koncerty, performanse, spektakle, wystawy, warsztaty oraz inne kreatywne inicjatywy.
Wśród wybranych przez komisję projektów znalazły się:
- Historia wzorem tkana | Anastasiia Soliarska (Wrocław, Jelenia Góra)
- Sołtyski | Stowarzyszenie Kobietostan (Brzezina, gm. Miękinia)
- Koncert ZiOMOrchestra — Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów do filmu niemego Frankenstein (Jedlina-Zdrój)
- Kultura z dowozem | Piotr Moc (gm. Strzelin, gm. Ziębice)
- Hypnoheads x Paweł Lisek x Neon | Maciej Nestor (Wrocław)
- „Od Natury do Kultury” | Paulina Teterycz (Złotoryja, Wilcza Góra, Świerza-wa)
- Festiwal Artystów Lokalnych „SZTUKA STĄD" | Fundacja „Kraina pod Słońcem” (gm. Bardo)
- Spektakl „Kwiatki, bratki i drzewa” oraz roślinne spotkanie | Teatr Ej.Aj. (Wrocław)
- Spotkanie przy stole | Magnolie studio i Louis Mahomedov (Wrocław)
Kongres przygotowały dwie instytucje kultury – Wrocławski Instytut Kultury (instytucja miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (instytucja wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Sponsorem jest KGHM Polska Miedź S.A.