3. Inwestycje
  4. Budowa na Oporowie i powiększenie cmentarza na Psim Polu: razem 126 000 nowych miejsc

Błażej Organisty,

Seniorka idąca cmentarną alejką przy grobach (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Hołod
Seniorka idąca cmentarną alejką przy grobach (zdjęcie ilustracyjne)

We wrześniu dostaliśmy list od czytelnika zainteresowanego budową cmentarza przy ul. Awicenny. Dopytuje, kiedy się rozpocznie. Odpowiadamy: najprawdopodobniej w 2025 roku. Najpierw muszą zaktualizować projekt. Nowe miejsca pochówku powstaną nie tylko na Oporowie, ale także na Psim Polu.

We Wrocławiu oprócz parafialnych jest sześć cmentarzy komunalnych – na terenie osiedli: Osobowice, Grabiszyn, Pawłowice, Jerzmanowo, Leśnica i Psie Pole. Największe pod względem liczby miejsc są nekropolie na Osobowicach (121 tysięcy) i Grabiszynie (58 tysięcy). Pozostałe są dużo mniejsze.

Od ponad 25 lat mówi się o potrzebie założenia nowego, ponieważ groby na istniejących prędzej czy później się wyczerpią. Kiedy dokładnie? Urzędnicy z ratusza prognozują, że za około 8 lat. Rachunki opierają na średniej liczbie zgonów: rocznie umiera od 8 do 9 tysięcy osób. Dla większości z nich miejsce wiecznego spoczynku wybierane jest na komunalnych.

Budowa cmentarza przy Awicenny

Lokalizacja nowego jest wskazana od dawna – to obszar na Oporowie, między ul. Awicenny, Jordanowską, torami kolejowymi i Ślęzą. Budowa jednakże nie ruszyła do dziś. „Kiedy w końcu miasto zacznie tę inwestycję? – Pyta czytelnik Andrzej w liście do redakcji. – Mam w rodzinie dużo starszych osób mieszkających w okolicach ul. Grabiszyńskiej, które chcą wiedzieć, czy mają szanse być pochowane w pobliżu swojego miejsca zamieszania, a nie gdzieś na drugim końcu miasta.”

Inwestycja de facto zaczęła się kilka lat temu. Powstał kompletny projekt, który się przeleżał i teraz wymaga aktualizacji. Nową wersję przygotuje inny projektant, który jest poszukiwany w drodze przetargu, ogłoszonego 27 września 2023 roku przez spółkę Wrocławskie Inwestycje. Chętni na wykonanie zadania mogą się zgłaszać do 7 listopada.

Wkroczyliśmy w kolejny etap budowy nowych cmentarzy komunalnych we Wrocławiu. Będą to złożone, kosztowne i wieloetapowe inwestycje, których realizacja pochłonie z pewnością kilka lat.
Marcin Obłoza, Urząd Miejski Wrocławia

Wybrana w przetargu firma dostanie 15 miesięcy na aktualizację projektu. Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy zaplanowano na czwarty kwartał 2025 roku. Zakończenie na rok 2027. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zastrzega Obłoza.

Pieniądze są. W budżecie miasta zarezerwowanych jest 74,5 miliona złotych. Władze Wrocławia poszukają ponadto finansowania zewnętrznego. Aktualny projekt zakłada 86 737 miejsca przy Awicenny (będzie to zatem druga największa nekropolia miejska), w tym kolumbaria (pomieszczenie na urny), sekcje urnowe oraz groby zasłużonych.

Powiększenie cmentarza przy Kiełczowskiej

Nowe miejsca pochówku miasto założy nie tylko na Oporowie. – Planowana jest rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Kiełczowskiej na Psim Polu – informuje Marcin Obłoza.

Chodzi o trzeci etap powiększania tej nekropolii, tym razem o 39 tysięcy grobów. – W październiku planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu budowlanego i projektu wykonawczego na budowę – zapowiada Obłoza.

Na cmentarz Kiełczowski miasto przeznaczy 30 milionów złotych z budżetu plus ewentualne pieniądze pozyskane z zewnątrz. Rozbudowa miałaby się rozpocząć w drugiej połowie 2026 roku i potrwać 2 lata.

Podsumowując, władze Wrocławia zaplanowały w sumie około 126 tysięcy nowych miejsc na cmentarzach komunalnych. Pochówki na nowym, na Oporowie, będą mogły rozpocząć się najwcześniej w 2027 roku, natomiast w dodatkowej części nekropolii na Psim Polu – w 2028 roku. Obie inwestycje będą kosztowały ponad 100 milionów złotych.