wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rozbłysła Aureola przy Szewskiej

Rozbłysła Aureola przy Szewskiej

Data publikacji: Autor:

Rozświetla się, gdy ktoś wejdzie w jej krąg. Zmieniła wcześniej zarośnięty i obskurny skwerek za galerią BWA Dizajn w miejsce magiczne, pełne światła, którego łakniemy, zwłaszcza o tej porze roku, gdy dni krótkie a noce długie.

Reklama

Uroczyste otwarcie instalacji Jakuba Szczęsnego nastąpiło w sobotę wieczorem. - Korzystajcie z aureoli, rozświetlajcie wasze głowy – zachęcał Marek Puchała, dyrektor BWA.

- Cieszę się, że udało nam się wyjść poza mury galerii i zacząć działania artystyczne w przestrzeni miejskiej – mówiła Katarzyna Roj, szefowa galerii BWA Dizajn. – Rozświetlenie aureoli to symboliczne zamknięcie projektu „Działania na terenie zaludnionym”, ale to nie koniec, bo wiosną, gdy zrobi się ciepło, ruszamy z koncertami i innymi wydarzeniami.

Wrocławianie chętnie fotografowali nowy obiekt w mieście i tworzyli własne aureole z fluorescencyjnych gadżetów rozdawanych w Dizajnie. Pokrzepiali się też gorącym grzańcem, a na koniec, w ten zimy wieczór, rozgrzały ich energiczne brazylijskie rytmy wybijane na bębnach przez dziewczyny z grupy Mamatucada.

- Aureola rozświetla się znienacka – śmieje się Katarzyna Roj. – Zaskoczyła zakochanych, ale nie onieśmieliła, bo pocałowali się w samym środku rozświetlonego kręgu.

Autorem interaktywnej instalacji świetlnej – Aureoli jest Jakub Szczęsny, jeden z niewielu w Polsce projektantów działających na pograniczu architektury, sztuki i dizajnu. Projektuje na całym świecie od Australii, przez warszawski Żoliborz, po Palestynę i Izrael. Jego projekty to m.in. Dom Strzelba, Dom Scena, Las wewnątrz sypialni, Dom Kereta, czy przykłady rewitalizacji – Wieża Banksia, Stacja Powiśle. Niestety nie mógł być osobiście na pierwszym rozświetleniu Aureoli.

Jego dzieło ma średnicę czterech metrów. Świeci w dół i do wnętrza, kiedy ktoś się pojawi w jej centrum.

–  Chodziło o zmianę przestrzeni, która do tej pory była ciemną kieszenią miasta – tłumaczył jej działanie Kuba Szczęsny.  – Nie była to przestrzeń, gdzie można było bezpiecznie zjeść kanapkę na lunch, czy wyjść z psem. Rosły tu samosiejki, wystawały wentylatory od znajdującego się pod powierzchnią bunkra, stały śmietniki. Podwórko zamieniono w urynał – opowiada. Miasto zabrało się za porządkowanie tej przestrzeni. Autorką projektów przebudowy podwórek znajdujących się w samym centrum Wrocławia, przy ul. Szewskiej, na tyłach ul. Świdnickiej,  jest architekt Ewa Mączyńska-Szymczak.

Po iluminacji galeria zaprosiła na promocję publikacji o architekcie Jakubie Szczęsnym „Działania na terenie zaludnionym" (red. Kaja Pawełek), wydanej przez BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Publikacja prezentuje najważniejsze projekty Jakuba Szczęsnego, ze wstępem Aarona Betsky’ego, tekstem Etgara Kereta, rozmową z architektem i esejami tematycznymi Francisca Guevary, Katyi Televich i Kai Pawełek (kuratorki wystawy).

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama