wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma najwięcej jej prac

We wtorek 20 czerwca przypada 93. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz, jednej z najciekawszych artystek XX wieku i jednej z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich rzeźbiarek. Wrocław może pochwalić się największą na świecie kolekcją jej prac – znajduje się w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego. Zobaczcie, jak zachwycające prace tworzyła Magdalena Abakanowicz i gdzie je zobaczymy we Wrocławiu.

Reklama

Nowatorska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017) 

Przyszła na świat w Falentach 20 czerwca 1930, zmarła 20 kwietnia 2017 w Warszawie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesowała ją rzeźba, tworzyła tzw. miękkie rzeźby z wybranych przez siebie trwałych i mocnych materiałów, jak sizal, sznury, czy końskie włosie. Do jej najsłynniejszych realizacji z tych materiałów należą trójwymiarowe abakany. We Wrocławiu mamy nie tylko słynny Abakan żółty, ale całą kurtynę złożoną z abakanów. 

Konserwator i restaurator tkaniny zabytkowej Diana Jędrysek-Skotnicka zwraca uwagę na niezwykłą konstrukcję abakanów. – Część abakanów była zszywana z kilku elementów, każdy element wykonano osobno i dopiero potem połączono, a następnie uformowano, ale widać, że był konkretny plan na to, jaki kształt ma mieć obiekt – tłumaczy konserwator. – Po starych szwach widzę, że koncepcja się zmieniała, warto przyjrzeć się różnicy fakturowej, bo zastosowano różne sploty – to w pełni tkanina artystyczna – raz wątek jest grubszy, raz cieńszy, raz splot gęsty, w innym wręcz widać osnowę – opowiada.

W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co zapoczątkowało jej światową karierę. W kolejnych latach Magdalena Abakanowicz tworzyła figury z tkaniny jutowej i żywicy, ale też pracowała w kamieniu, metalu i drewnie. Jej prace zainstalowano pod gołym niebem w wielu miastach na świecie jak Wrocław, Seul, Dallas i Chicago. 

Prace Magdaleny Abakanowicz – najwięcej we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada największą kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz. Zawdzięczamy to Mariuszowi Hermansdorferowi, ówczesnemu dyrektorowi Muzeum Narodowego, który przyjaźnił się z artystką i pokazywał jej prace m.in. w São Paulo w 1979 roku. Magdalena Abakanowicz wiele dzieł przekazała w depozyt wrocławskiej instytucji, potem zostały częściowo wykupione, a częściowo pozostały darem rzeźbiarki.

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz w miejscach Wrocławia

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz znajdują się nie tylko w Pawilonie Czterech Kopuł, ale też w kilku miejscach pod otwartym niebem. 

  • Rycerze Króla Artura, Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Polska, 2007
  • Ptak Wielkostrzydły, Ptak Dwuskrzydłowy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Polska, 2007 – 2008
  • Ptaki, bulwar Xawerego Dunikowskiego (wcześniej ul. Świdnicka), Wrocław, Polska, 2009/2015.

Dzieło Magdaleny Abakanowicz na wystawie w OP ENHEIM

Do końca sierpnia w domu dla kultury OP ENHEIM coś dla tych, którzy pragną autentycznego zachwytu i ciekawią ich prace nieoczywiste. Spod ręki artystów, których dobrze znają, jak Andy Warhol i Magdalena Abakanowicz, jak i autorstwa tych, których dopiero tu odkryją, jak Adela Szwaja i Krystiana Robb-Narbutt. Leitmotivem sztuki z kolekcji warszawskiej Galerii Studio jest hasło „Widzenie ciałem”. Ciałem widzianym z fantazją, humorem, z erotycznym napięciem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama