wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma najwięcej jej prac
Kliknij, aby powiększyć
Abakan z kolorze żółtym podwieszony w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł i oglądający go ludzie fot. Tomasz Hołod
Abakan z kolorze żółtym podwieszony w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł i oglądający go ludzie

We wtorek 20 czerwca przypada 93. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz, jednej z najciekawszych artystek XX wieku i jednej z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich rzeźbiarek. Wrocław może pochwalić się największą na świecie kolekcją jej prac – znajduje się w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego. Zobaczcie, jak zachwycające prace tworzyła Magdalena Abakanowicz i gdzie je zobaczymy we Wrocławiu.

Reklama

Nowatorska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017) 

Przyszła na świat w Falentach 20 czerwca 1930, zmarła 20 kwietnia 2017 w Warszawie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesowała ją rzeźba, tworzyła tzw. miękkie rzeźby z wybranych przez siebie trwałych i mocnych materiałów, jak sizal, sznury, czy końskie włosie. Do jej najsłynniejszych realizacji z tych materiałów należą trójwymiarowe abakany. We Wrocławiu mamy nie tylko słynny Abakan żółty, ale całą kurtynę złożoną z abakanów. 

Konserwator i restaurator tkaniny zabytkowej Diana Jędrysek-Skotnicka zwraca uwagę na niezwykłą konstrukcję abakanów. – Część abakanów była zszywana z kilku elementów, każdy element wykonano osobno i dopiero potem połączono, a następnie uformowano, ale widać, że był konkretny plan na to, jaki kształt ma mieć obiekt – tłumaczy konserwator. – Po starych szwach widzę, że koncepcja się zmieniała, warto przyjrzeć się różnicy fakturowej, bo zastosowano różne sploty – to w pełni tkanina artystyczna – raz wątek jest grubszy, raz cieńszy, raz splot gęsty, w innym wręcz widać osnowę – opowiada.

W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co zapoczątkowało jej światową karierę. W kolejnych latach Magdalena Abakanowicz tworzyła figury z tkaniny jutowej i żywicy, ale też pracowała w kamieniu, metalu i drewnie. Jej prace zainstalowano pod gołym niebem w wielu miastach na świecie jak Wrocław, Seul, Dallas i Chicago. 

Prace Magdaleny Abakanowicz – najwięcej we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada największą kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz. Zawdzięczamy to Mariuszowi Hermansdorferowi, ówczesnemu dyrektorowi Muzeum Narodowego, który przyjaźnił się z artystką i pokazywał jej prace m.in. w São Paulo w 1979 roku. Magdalena Abakanowicz wiele dzieł przekazała w depozyt wrocławskiej instytucji, potem zostały częściowo wykupione, a częściowo pozostały darem rzeźbiarki.

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz w miejscach Wrocławia

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz znajdują się nie tylko w Pawilonie Czterech Kopuł, ale też w kilku miejscach pod otwartym niebem. 

  • Rycerze Króla Artura, Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Polska, 2007
  • Ptak Wielkostrzydły, Ptak Dwuskrzydłowy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Polska, 2007 – 2008
  • Ptaki, bulwar Xawerego Dunikowskiego (wcześniej ul. Świdnicka), Wrocław, Polska, 2009/2015.

Dzieło Magdaleny Abakanowicz na wystawie w OP ENHEIM

Do końca sierpnia w domu dla kultury OP ENHEIM coś dla tych, którzy pragną autentycznego zachwytu i ciekawią ich prace nieoczywiste. Spod ręki artystów, których dobrze znają, jak Andy Warhol i Magdalena Abakanowicz, jak i autorstwa tych, których dopiero tu odkryją, jak Adela Szwaja i Krystiana Robb-Narbutt. Leitmotivem sztuki z kolekcji warszawskiej Galerii Studio jest hasło „Widzenie ciałem”. Ciałem widzianym z fantazją, humorem, z erotycznym napięciem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl