wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Noc Muzeów 2023: Nasz subiektywny przewodnik. Gdzie się wybrać, bo naprawdę warto
Kliknij, aby powiększyć
Na Noc Muzeów 2023 dowiozą nas zabytkowe pojazdy, stare tramwaje i autobusy fot. mat. pras.
Na Noc Muzeów 2023 dowiozą nas zabytkowe pojazdy, stare tramwaje i autobusy

Zobaczcie, co można robić w Noc Muzeów 2023, aby skorzystać z wielu atrakcji, a przy okazji czegoś się nauczyć – o alchemii w Ossolineum, o kolei na dworcu PKP, o żegludze śródlądowej w Muzeum Odry, o tym, jak opisywać Polskę obrazem w Muzeum Plakatu, albo w Szopie Jazowej, jak w wielkim ogniu stworzyć szkło. Propozycje Wroclaw.pl na Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu. Gdzie się wybrać, co zobaczyć.

Reklama

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu

Noc Muzeów we Wrocławiu już w sobotę 20 maja 2023. To wydarzenie kulturalne, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych.

W Nocy Muzeów 2022 wzięło udział 76 instytucji (muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne), zorganizowano ponad 150 wydarzeń (m.in. wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).

W Nocy Muzeów 2023 weźmie udział ponad 100 instytucji. Wydarzenie organizuje miasto, za koordynację odpowiada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Do późnych godzin wieczornych dostępne będą wszystkie wrocławskie muzea, otwarte będą galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę czy historię Wrocławia. Wszystkich wydarzeń jest ponad 150. To wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady oraz specjalny program dla dzieci - warsztaty plastyczne, naukowe, zabawy interaktywne.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Bezpłatna komunikacja w Noc Muzeów 2023 – zobaczcie, czym dojechać

Noc Muzeów 2023 – gdzie pójść, aby zobaczyć coś oryginalnego

Wybraliśmy dla Was 10 propozycji wyjątkowo ciekawego spędzenia czasu podczas Nocy Muzeów 2023. 

Noc Muzeów 2023 – Ossolineum

Niektórych przytłacza monumentalny gmach przy Szewskiej i obawiają się po prostu wejść do środka. Ponieważ jednak teraz planem Ossolineum jest bardziej otworzyć się na zwiedzających w Noc Muzeów 2023 będziemy mieli niepowtarzalną okazję, aby przekonać się, co kryją zabudowania dawnego praskiego Zakonu Krzyżowców. Koniecznie trzeba zobaczyć nową wystawę „Przemiany i transmutacje”, na której dowiemy się sporo o alchemikach (i o pochodzeniu słowa „hermetyczny”), a przy okazji obejrzymy dzieła światowej klasy malarzy – flamandzkiego mistrza Jana Brueghela Starszego i Hiszpana Bartolomé Estebana Murilla.  

Noc Muzeów 2023 – Archiglass Galeria „Szopa Jazowa”

Niesamowite miejsce nad Odrą, o którym wielu z nas nie miało pojęcia, a gdzie syn i ojciec (Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz) tworzą absolutne arcydzieła ze szkła, które są doceniane i wygrywają konkursy na całym świecie (m.in. prestiżowy CODAaward), a we Wrocławiu wzbudzają radość (jak portiernia-szklane jajo na Uniwersytecie Wrocławskim). Tomasz Urbanowicz jest laureatem plebiscytu wroclaw.pl 30 Kreatywnych Wrocławia, a w Noc Muzeów wspólnie z synem Konradem oprowadzą po pracowni i opowiedzą o tym, jak przygotowuje się niezwykłe szklane konstrukcje wykorzystywane potem w architekturze. 

Noc Muzeów 2023 – Muzeum Odry

Coś dla tych, którzy kochają temat żeglugi, bo przecież Wrocław bywał nazywany Wenecją Północy i słynął z żeglugi śródlądowej. Do obejrzenia będą unikalne statki właśnie takiego rodzaju żeglugi, m.in. ostatni mały holownik parowy HP Nadbór, czy barka towarowa Irena z 1936 r., a po Muzeum Odry oprowadzą nas pasjonaci żeglarstwa, dawnej techniki oraz marynarze żeglugi śródlądowej. Będzie można odkryć naprawdę nieznany Wrocław. 

Noc Muzeów 2023 – Galeria Polskiego Plakatu

Gratka dla wielbicieli fenomenalnych plakatów zmarłego niedawno Ryszarda Kai. Przez siedem lat (2012-2019) stworzył niezwykłe prace, których głównym motywem były polskie miasta, miasteczka, ciekawe miejsca od Helu po Tatry. Na symbol Wrocławia Ryszard Kaja wybrał Halę Stulecia, a dolnośląski Bolesławiec sportretował po prostu jako białe kropeczki na niebieskim tle, czyli wzór ceramiki bolesławieckiej. Z kolei na popularnym plakacie z nazwą Wojsławice znajdziemy rozkwitające rośliny, bo to najchętniej uczęszczane na Dolnym Śląsku arboretum. Plakaty Ryszard Kai będzie też można kupić. 

Noc Muzeów 2023 – Liceum Sztuk Plastycznych

Uczniowie zawsze starają się, aby przyciągnąć wszystkich, którzy chcą popróbować sił w artystycznych warsztatach i zabawach. A w tym roku wydarzenia są inspirowane twórczością Pabla Picassa. Obejrzymy prace malarskie i jubilerskie uczniów, ale też zrobimy sobie zdjęcia z wykorzystaniem rekwizytów na tle namalowanej przez uczniów „ścianki” i wcielimy się w postaci z obrazów mistrza. Warto dobrze naładować komórki i aparaty. I koniecznie pozować ze znajomymi. 

Noc Muzeów 2023 – Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego

Wstyd się przyznać, ale coraz rzadziej rozpoznajemy skały i minerały, a przecież dzięki nim nasze życie wygląda tak, jak obecnie. Tego, do czego możemy wykorzystać minerały dowiemy się podczas Nocy Muzeów, a przy okazji eksperci powiedzą nam, jakie skały budują masyw Ślęży i co mają wspólnego z...dnem oceanu. Warto zatem przyjść, nie bać się pytać, bo to jedyna okazja, aby nadrobić zaległości z lekcji geografii i biologii.  

Noc Muzeów 2023 – Narodowe Forum Muzyki

Tego wieczoru w Narodowym Forum Muzyki obejrzeć będziemy mogli wystawę Ewy i Jacka Doroszenków „Unstable Oscillations” i dźwiękową instalację „Cod.Act” towarzyszące 11. edycji Musica Electronica Nova oraz poszukać ukrytych wśród nich kodów QR gwarantujących rabat na bilety festiwalowe. Zobaczymy także ekspozycję wzornictwa „Usiądź w NFM” powstałą w ramach 13. edycji „Rezonansów Sztuki” oraz posłuchamy koncertu symfonicznego. W programie nie zabraknie warsztatów dla dzieci prowadzonych przez Hannę Gąsiorek i Barbarę Ciupidro.

Noc Muzeów 2023 – Ogród Botaniczny

Największym hitem będzie nocny spacer z pochodniami i latarniami. Uczestnicy będą mieli unikatową możliwość poznania roślin, które wpłynęły na bieg historii świata.

Noc Muzeów 2023 – TYC Art Artist Run Gallery

Zamiast przycinać komara, przytnijmy kawałek szkła podczas warsztatów szklarskich. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w tradycyjnych już spotkaniach organizowanych w TYC ART podczas Nocy Muzeów. Wspólnie z prowadzącą uczestnicy będą improwizować, ciąć, łamać i projektować minimalistyczne kompozycje ze szkła. Sesje rozpoczną się o godz. 19.00, każda potrwa około 60 minut, ostatnie wejście możliwe będzie o godzinie 22.00.

Noc Muzeów 2023 – Klub Sympatyków Kolei 

Trzeba przyjść na Dworzec PKP, a tu na ostatnim, szóstym peronie, do obejrzenia będzie tabor kolejowy (m.in. pojazd SU46-029, wagon bagażowy 209C), który będzie można obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Dla dzieciaków (ale i dużych dzieciaków) sporą frajdą będzie możliwość, aby usiąść za pulpitem sterowniczym lokomotywy. Przewodnik opowie o historii maszyn i o klubie, który zrzesza pasjonatów kolejnictwa. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl