wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagroda CODAaward 2022 dla wrocławskiego studia Archiglass. Wielki sukces artystów
Nagrodzony projekt „Duch palatium” studia Archiglass fot. Studio Archiglass
Nagrodzony projekt „Duch palatium” studia Archiglass

Wrocławscy artyści szkła Tomasz Urbanowicz (laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2021) i jego syn Konrad ze studia Archiglass laureatami prestiżowej CODAaward w kategorii „Liturgical” za „Ducha palatium”, wyjątkową realizację na poznańskim Ostrowie Tumskim. Wrocławianie otrzymali laury jako jedyni Polacy i Europejczycy. CODAward przyznawana jest za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie.

Reklama

Tomasz Urbanowicz, znakomity artysta szkła

Twórca studia Archiglass (które mieści się w Szopie Jazowej przy ul. Pasterskiej, tuż nad Odrą)  Tomasz Urbanowicz uważa, że jego praca jest skromna i polega po prostu na popularyzacji szkła; pokazaniu, jak może być żywe, jak zmienia się wraz ze światłem. Ale dotychczasowe nagrody i poważne zamówienia z całego świata są dowodem, że jego projekty są czymś więcej.

Wrocławianie zachwycają się szklanym jajem, czyli portiernią w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim, czy szklanym portalem Pasażu pod Błękitnym Słońcem w rynku, które wyszło spod ręki specjalisty z Archiglass. W ubiegłym roku w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia Tomasz Urbanowicz został laureatem w dziedzinie kultura/sztuka/dizajn.

Galeria zdjęć

Duch palatium, czyli zarys budynku oprawiony w szkło

Nagrodę CODAaward studio otrzymało z kolei za instalację „Duch palatium” na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie w szkle Tomasz Urbanowicz odtworzył zarys wczesnopiastowskiego budynku Mieszka I sprzed ponad 1000 lat (bezpośrednio przy kościele NMP), który odkrył zespół pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wówczas całkowite ukazanie oryginalnego obiektu nie było możliwe i wśród archeologów powstał pomysł na wykonanie obrysów obiektu ze szkła. Architekt Przemysław Woźny zaproponował ukazanie budowli wokół kościoła NMP poprzez uniesienie jego obrysu na około 60 cm nad posadzką w formie muru i do współpracy w kwestii artystycznego rozwiązania szkła zaprosił architektów Tomasza Urbanowicza i jego syna Konrada, który kilka lat temu dołączył do pracowni Archiglass.

200 części ze szkła o wadze 13,5 tony

Odlane w piecu w Szopie Jazowej niemal 200 części „Ducha palatium” ważyło razem 13,5 tony, a ich łączenie w całość odbywało się zimą. – Odrzucam myślenie o technicznych problemach – podkreśla Tomasz Urbanowicz. – Jeśli szkło jest ciężkie, zamawiam dźwig do transportu. Problem zawsze można rozwiązać, najważniejsza jest kreatywność i jej realizacja w postaci szkła – dodaje.  

Iluminacja „Ducha palatium” pozwala na ekspozycję obrysu murów i treści historycznych również po zmroku w sposób delikatny i spójny z całym otoczeniem zabytkowego Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Warto to zobaczyć, kiedy pojedziemy do stolicy Wielkopolski.

CODAaward dla najlepszego projektu w kategorii „Liturgical”

Juror konkursu CODAaward Kevin Walz stwierdził, że w „Duchy palatium” szklane konstrukcje wyróżniają się delikatną grafiką, imponującą technologią konstrukcyjną i szacunkiem dla architektury, której tajemnice ujawniają. 

W 10. edycji konkursu organizowanego przez CODAworx rozpatrywanych było aż 406 projektów z 27 krajów na świecie. Prace oceniało międzynarodowe jury składające się z 18 autorytetów ze świata designu, architektury i sztuki, a nagrody przyznano w 11 kategoriach (m.in. Commercial, Hospitality, Transportation, Education, Healthcare, czy Landscape).

Polski zwycięzca w kategorii „Liturgical” jest jedynym laureatem nie tylko z Polski, ale i z całej Europy!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl