Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocławski Teatr Pantomimy (WPT) jest operatorem tanecznych Przestrzeni Sztuki – programu, który po raz pierwszy dzieje się na Dolnym Śląsku. Głównym zadaniem wrocławskiego zespołu jest umożliwienie artystom niezależnym przygotowania i prezentacji przedstawień scenicznych.
WPT zapewnia im m.in. miejsca do prób, scenografię, sprzęt techniczny, promocję przedstawień, pokrywa koszty noclegów i dojazdów, a także honorariów. — Wierzymy głęboko w to, że nasze holistyczne podejście do człowieka, do człowieka w sztuce, jest wspaniałym punktem wyjścia do realizacji programu Przestrzenie Sztuki właśnie przez nasz teatr — przekonuje Agnieszka Charkot, dyrektorka WTP.
Nabory w Przestrzeniach Sztuki we Wrocławiu
Program jest szansą dla artystów niezależnych zaprezentowanie się szerokiej publiczności i krytykom. — Naszym głównym zadaniem jest umożliwianie im i lokalnym środowiskom wsparcia produkcyjnego, zapewnienie prezentacji efektów ich pracy, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej i aktywizację publiczności — informuje reżyser Piotr Soroka.
Dwa nabory na działania artystyczne są już otwarte:
- premiera kameralna – w ramach otwartego konkursu zespół teatralny wyłoni trzy projekty spektakli tanecznych, które będą miały premiery we wrześniu na scenie w CSP Piekarnia na festiwalu Przestrzenie Sztuki Dolny Śląsk; następnie spektakle ruszą w trasę po Dolnym Śląsku, gdzie jesienią będą prezentowane 20 razy w miejscowościach o utrudnionym dostępie do oferty artystycznej lub bez teatru repertuarowego;
- projekty krótkoterminowe – w ramach otwartego konkursu zespół teatralny wyłoni 28 projektów w obszarze edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, które następnie zostaną zrealizowane w WTP od września do grudnia, a wybrane z nich wejdą do programu festiwalu Przestrzenie Sztuki Dolny Śląsk.
Kto może zgłosić się do konkursów?
Oba nabory są otwarte do 7 lipca. Do konkursu na premiery kameralne można zgłosić koncepcje przedstawień, które nie miały premier i nie były wcześniej publicznie prezentowane. Udział może wziąć każdy zespół twórców, liczący maksymalnie pięciu artystów-wykonawców, składający się z osób pełnoletnich i posiadających obywatelstwo polskie. Regulamin i harmonogram są tutaj.
W drugim naborze – na projekty krótkoterminowe – mogą wziąć udział pełnoletni artyści posiadający obywatelstwo polskie, którzy mają udokumentowane doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy autorskie koncepcje. Regulaminy i harmonogramy – tutaj.
Przestrzenie Sztuki od trzech lat w Polsce
W latach 2020-2022 w ramach tanecznych i teatralnych Przestrzeni Sztuki odbyło się ponad 6 tysięcy wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które zgromadziły ponad 750 tysięcy odbiorców. W działania włączyło się ponad 400 instytucji i podmiotów partnerskich.
Przestrzenie Sztuki są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.