wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Przestrzenie Sztuki po raz pierwszy na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu nabór prowadzi teatr pantomimy
Kliknij, aby powiększyć
Aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy podczas próby w sali z dużymi oknami Tomasz Hołod
Aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy podczas próby w sali z dużymi oknami

Trwa nabór do konkursów w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Ich efektem będą spektakle taneczne, które zostaną wystawione premierowo na scenie Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a później pojadą na objazdówkę po Dolnym Śląsku. Drugą częścią programu są projekty edukacyjne i społeczne. Kto może się zgłosić, jakie są zasady i terminy?

Reklama

Wrocławski Teatr Pantomimy (WPT) jest operatorem tanecznych Przestrzeni Sztuki – programu, który po raz pierwszy dzieje się na Dolnym Śląsku. Głównym zadaniem wrocławskiego zespołu jest umożliwienie artystom niezależnym przygotowania i prezentacji przedstawień scenicznych.

WPT zapewnia im m.in. miejsca do prób, scenografię, sprzęt techniczny, promocję przedstawień, pokrywa koszty noclegów i dojazdów, a także honorariów. — Wierzymy głęboko w to, że nasze holistyczne podejście do człowieka, do człowieka w sztuce, jest wspaniałym punktem wyjścia do realizacji programu Przestrzenie Sztuki właśnie przez nasz teatr — przekonuje Agnieszka Charkot, dyrektorka WTP.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Reżyser Piotr Soroka (po lewej) i dyrektorka Agnieszka Charkot WTP
Reżyser Piotr Soroka (po lewej) i dyrektorka Agnieszka Charkot

Nabory w Przestrzeniach Sztuki we Wrocławiu

Program jest szansą dla artystów niezależnych zaprezentowanie się szerokiej publiczności i krytykom. — Naszym głównym zadaniem jest umożliwianie im i lokalnym środowiskom wsparcia produkcyjnego, zapewnienie prezentacji efektów ich pracy, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej i aktywizację publiczności — informuje reżyser Piotr Soroka.

Dwa nabory na działania artystyczne są już otwarte:

  1. premiera kameralna – w ramach otwartego konkursu zespół teatralny wyłoni trzy projekty spektakli tanecznych, które będą miały premiery we wrześniu na scenie w CSP Piekarnia na festiwalu Przestrzenie Sztuki Dolny Śląsk; następnie spektakle ruszą w trasę po Dolnym Śląsku, gdzie jesienią będą prezentowane 20 razy w miejscowościach o utrudnionym dostępie do oferty artystycznej lub bez teatru repertuarowego;
  2. projekty krótkoterminowe – w ramach otwartego konkursu zespół teatralny wyłoni 28 projektów w obszarze edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, które następnie zostaną zrealizowane w WTP od września do grudnia, a wybrane z nich wejdą do programu festiwalu Przestrzenie Sztuki Dolny Śląsk.

Kto może zgłosić się do konkursów?

Oba nabory są otwarte do 7 lipca. Do konkursu na premiery kameralne można zgłosić koncepcje przedstawień, które nie miały premier i nie były wcześniej publicznie prezentowane. Udział może wziąć każdy zespół twórców, liczący maksymalnie pięciu artystów-wykonawców, składający się z osób pełnoletnich i posiadających obywatelstwo polskie. Regulamin i harmonogram są tutaj.

W drugim naborze – na projekty krótkoterminowe – mogą wziąć udział pełnoletni artyści posiadający obywatelstwo polskie, którzy mają udokumentowane doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy autorskie koncepcje. Regulaminy i harmonogramy – tutaj.

Przestrzenie Sztuki od trzech lat w Polsce

W latach 2020-2022 w ramach tanecznych i teatralnych Przestrzeni Sztuki odbyło się ponad 6 tysięcy wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które zgromadziły ponad 750 tysięcy odbiorców. W działania włączyło się ponad 400 instytucji i podmiotów partnerskich.

Program spełnia założenia szerokiego dostępu do sztuki tańca w lokalnych środowiskach, które dzięki temu mają możliwość częstszego, ale także bardziej różnorodnego z nią obcowania. Przestrzenie Sztuki dają paletę możliwości nie tylko samym artystom, ale także odbiorcom tej sztuki, którzy uczestniczą zarówno w wydarzeniach artystycznych, jak i czynnej aktywności taneczne.
Aleksandra Kleinrok, koordynatorka tanecznych Przestrzeni Sztuki z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Przestrzenie Sztuki są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl