Malować jak Dali
Prace Salvadora Dalego można obecnie oglądać w Muzeum Teatru na specjalnej wystawie poświęconej postaciom zarówno hiszpańskiego malarza, jak i Andy'ego Warhola. Natomiast wystawa malarstwa Jarosława Kukowskiego i jego uczniów może być zarówno uzupełnieniem tej z Muzeum Teatru, ale zainteresuje też po prostu fanów surrealizmu, bo Kukowski to, obok Zdzisława Beksińskiego i Wojciecha Siudmaka, znakomity przedstawiciel tego kierunku w sztuce. I duchowy syn Salvadora Dalego.
Wystawa „Jarosław Kukowski i uczniowie” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu
Wernisaż / WystawaGaleria Miejska
Złudzenie trójwymiarowości
Wrocławska poetka i tłumaczka Urszula Małgorzata Benka napisała o Jarosławie Kukowskim, że pozostaje w licznym gronie artystów, u których podnoszono wrażliwość religijną, świetny warsztat oraz śmiałość w studiowaniu mrocznych zakresów ludzkiej psychiki. Z kolei znawcy sztuki przekonują, jak wiele łączy polskiego surrealistę z Dalim, m.in. obydwaj chętnie wykorzystywali symbol zegara, czy stosowali efekt malarski trompe l'oeil, za sprawą którego, oglądając obraz, mamy złudzenie trójwymiarowości.
Co zobaczymy na wystawie
Na wystawie w Galerii Miejskiej, której kuratorem jest Mirosław Jasiński, obejrzymy zarówno prace z lat 90., jak i najnowsze z ubiegłego roku. Podziwiać będziemy (bo ich autora charakteryzuje niezwykle kunsztowny warsztat) obrazy – części cyklu Sny, Nie-sny i z serii Freski, Złota Seria, Zegary.
Wśród obrazów także dzieła uczniów Jarosława Kukowskiego – Jolanty Bukowskiej, Ewy Kukowskiej, Piotra Lemke oraz Krzysztofa Sprady.