„Empuzjon” Olgi Tokarczuk w Sokołowsku
Akcja książki „Empuzjon” rozpoczyna się jesienią 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (to dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie w 1855 roku powstało pierwsze na świecie sanatorium leczące gruźlików). Do malowniczego gmachu u podnóża gór przyjeżdża student ze Lwowa, Mieczysław Wojnicz, licząc, że powietrze i miejscowe nowatorskie metody zdziałają w jego przypadku cuda.
Na miejscu poznaje kuracjuszy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina, którzy mieszkają w Pensjonacie dla Panów i przy nalewce Schwärmerei dyskutują o najbardziej palących kwestiach, czyli widmie wojny nad Europą, problemach monarchii i demokracji, istnieniu demonów.
W rozmowach pojawiają się też wieści z okolic sanatorium, bo mówi się o tragicznych wydarzeniach i wypadkach w górach, które zaczynają fascynować Wojnicza.
„Olga Tokarczuk w »Empuzjonie« odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić” – czytamy w nocie wydawcy.
Spektakl „Empuzjon” – premiera w maju i w czerwcu
„To nie będzie męska opowieść, choć przecież właśnie przedstawiciele płci brzydszej odgrywają w niej główną rolę. Ale czy na pewno? U stóp dolnośląskich gór leży uzdrowisko, a w tamtejszym Pensjonacie dla Panów mieszkają kuracjusze, którzy – niczym u Tomasza Manna w „Czarodziejskiej górze” – mają coś do powiedzenia na najważniejsze tematy, którymi żyje świat. Chociaż może tak im się tylko wydaje… W ich rozmowach, suto zakrapianych nalewką Schwärmerei, wszystko – sztuka, wojna, literatura, historia, polityka, teologia – w ostatecznym rozrachunku sprowadza się u nich przecież do kwestii kobiet i ich niższości wobec mężczyzn. Czy to wyłącznie przejaw mizoginii, czy może ich poglądy posiadają drugie dno?” – zapowiadają realizatorzy.
Powieść „Empuzjon” zaadaptował i wyreżyseruje Robert Talarczyk, zaś za współpracę dramaturgiczną odpowiedzialny jest m.in. prof. Ryszard Koziołek zaprzyjaźniony z wrocławską noblistką. na scenie usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara (w opracowaniu Adama Wesołowskiego), scenografię, kostiumy i reżyserię świateł przygotowała Katarzyna Borkowska, choreografię Kaya Kołodziejczyk.
Twórcy podkreślają, że teatralna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje przed nami w ukryciu. „To nie tylko opowieść postawiona na osi kobiety–mężczyźni, ale pytająca również o poszukiwania własnej tożsamości, w rzeczywistości rządzonej przez bezmyślnie powielane poglądy i uprzedzenia” – dodają.
W obsadzie „Empuzjonu” wystąpią m.in. Jakub Fret (gościnnie), Marcin Gaweł, Dariusz Maj (gościnnie), Michał Piotrowski, Grzegorz Przybył, Wiesław Sławik, Mateusz Smoliński (gościnnie), Krzysztof Strużycki (gościnnie), Marcin Szaforz, Artur Święs, Mateusz Znaniecki.