Igor Przegrodzki, Teresa Sawicka, Zdzisław Kuźniar, Jan Prochyra - bywalcom wrocławskich teatrów te nazwiska muszą brzmieć znajomo. Gwiazdy scen Teatru Polskiego i Teatru Współczesnego dominują w katalogu postaci prezentowanych na wystawie „Portrety Aktorek i Aktorów” w Muzeum Teatru we Wrocławiu.
W szlachetnej technice
Autor prac Michał Dudek ma uniwersytecki dyplom geografa, lecz od kilkudziesięciu lat z zamiłowaniem fotografuje wrocławskich artystów. Jego ulubioną formą artystycznego wyrazu jest XIX-wieczna heliografia zwana też heliochromem, czyli tzw. technika szlachetna.
To połączenie fotografii z malarstwem i grafiką. Twórca wykorzystuje działanie promieni słonecznych na odpowiednio przygotowaną emulsję. Cały skomplikowany proces wymaga doskonałej znajomości warsztatu, ogromnej cierpliwości i artystycznej intuicji. Efektem są oryginalne i niepowtarzalne dzieła. Pierwszą wystawą heliograficznych portretów artysty była prezentacja, w Galerii Rekwizytornia w 1989 r., portretów aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
Galeria zdjęć
Dzieła wrocławianina były pokazywane także poza granicami kraju m.in. w Japonii i Niemczech. Wiele portretów sygnowanych przez niego znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeach Narodowych we Wrocławiu i w Krakowie, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech i Japonii.
W 2012 r. Michał Dudek wydał album swoich prac „My Portrety”. Cykl ten jest sukcesywnie wzbogacany, ponieważ artysta kontynuuje współpracę z wrocławskim środowiskiem kulturalnym. Jego poszerzoną wersję opublikował w 2020 r. W 2015 r. powstał album „Czas portretów” z heliografiami przyjaciół i znajomych artysty. Publikacje dostępne są w bibliotekach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Instytutu Historii Sztuki we Wrocławiu.
Wystawę „Portrety Aktorek i Aktorów” w Muzeum Teatru można oglądać do 31 marca.
Źródło: materiały prasowe