wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Plansze opowiadające o Odrze stanęły tuż nad brzegiem rzeki
Plansze ustawiono w pięknym miejscu. Oglądając je, w tle można podziwiać Ostrów Tumski fot. Tomasz Hołod
Plansze ustawiono w pięknym miejscu. Oglądając je, w tle można podziwiać Ostrów Tumski

O różnorodnych rolach Odry, jej walorach, funkcjach, ale zagrożeniach jakie niesie, opowiada plenerowa wystawa „Oblicza Odry” na bulwarze Dunikowskiego.

Reklama

Wystawę przygotowali studenci kierunku „Historia w przestrzeni publicznej” na Uniwersytecie Wrocławskim, we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Prezentacja to kilkanaście tablic w okolicach amfiteatralnych schodów prowadzących prosto do rzeki, nieopodal Hali Targowej.

Na 16 planszach po polsku i angielsku

Na wystawę składa się 16 plansz z opisami po polsku i po angielsku. Dotyczą one różnych funkcji rzeki Odry: Odry jako rzeka, flora i fauna Odry, Odry jako szlak żeglugowy, Odry jako granica, Odry w propagandzie, Odry jako marka, skarbów zatopione w Odrze oraz katastrofy na Odrze i powodzi.

– Chcieliśmy spojrzeć na rzekę, która ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu i miasta w długim trwaniu – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, opiekun studentów, którzy organizowali wystawę. – Dlatego nie ograniczyliśmy się tylko do XX wieku, a poza walorami geograficznymi Odry próbowaliśmy zrozumieć jej znaczenie kulturowe.

Kolejne plansze pokazują funkcje Odry Kolejne plansze pokazują funkcje Odry / fot. Tomasz Hołod

– Na wystawie znajdziemy także plansze poświęcone Odrze jako marce. Wszak w XX wieku nazwa rzeki „Odra” stała się symbolem wielu produktów, które z jej hydrologicznym desygnatem nie mają nic wspólnego, no może poza tym, że ich wytwórcy mają swoje siedziby w pobliżu rzeki – dodaje Kucharski.

Od nazwy klubu do galaretek w czekoladzie

W Opolu jest klub piłkarski Odra. We Wrocławiu mamy festiwal Jazz nad Odrą. W Brzegu znajdują się zakłady cukiernicze Odra, produkujące m.in. świetną galaretkę w czekoladzie, innych przykładów jest cała seria.

Kolejną ciekawą funkcją Odry jest jej występowanie jako granicy państwowej. Przez wiele stuleci płynęła wewnątrz m.in. Niemiec, Austrii, Czech, czy piastowskiej Polski. Sytuacja zmieniła się w 1945 r. Od tego momentu Odra stanowi granicę polsko-niemiecką. 

Wystawę będzie można oglądać od 7 do 21 lutego 2022 roku przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Później będzie prezentowana przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl