wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Panorama Racławicka po modernizacji [WIDEO]. Czynna dla zwiedzających

Panorama Racławicka po modernizacji [WIDEO]. Czynna dla zwiedzających

Redakcja www.wroclaw.pl,

Płótno na czas modernizacji obiektu było doskonale zabezpieczone fot. T. Hołod/www.wroclaw.pl
Płótno na czas modernizacji obiektu było doskonale zabezpieczone

We wtorek 27 lipca o godz. 9.30 Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego osobiście powitał pierwszych zwiedzających Panoramę Racławicką. Kilka dni wcześniej wraz z kierownictwem muzeum i innymi współpracownikami zaprezentował mediom efekty etapu modernizacji Panoramy, trwającego od sierpnia 2020 roku.

Reklama

– Zakończenie prac modernizacyjnych w Panoramie Racławickiej formalnie wypada na koniec września, natomiast na rozliczenie projektu mamy czas do końca roku – deklaruje dyrektor Piotr Oszczanowski i wyjaśnia, dlaczego obiekt otwierany jest dla zwiedzających „przed terminem”, czyli już w lipcu.

– Jesteśmy świadomi, czym dla miasta i regionu jest Panorama Racławicka, i dlatego zrobiliśmy wszystko, by jak najszybciej przywrócić ją do jej roli i zadań, ponieważ ludzie są stęsknieni i chcą zobaczyć miejsce, które jest wizytówką Wrocławia – mówi Piotr Oszczanowski.

Dlatego już od 27 lipca można znowu przyjść, aby obejrzeć prawdziwą perłę w historii polskiego malarstwa – przedstawiające bitwę pod Racławicami płótno autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki (namalowane przy współpracy innych artystów). 

W czasie wakacji Panorama Racławicka będzie czynna codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od 9.30 do 17.00, a w sobotę do 19.00. Ceny biletów do końca wakacji są promocyjne – normalny kosztuje 30 zł, ulgowy/rodzinny 23 zł, specjalny 3 zł. Po wakacjach zapłacimy za bilet normalny 50 zł, ulgowy/rodzinny 35 zł, a za specjalny 10 zł. 

Budynek, który odwiedziło 11 milionów

Modernizacja, o czym przypomina dyrektor Muzeum Narodowego, dotyczyła przede wszystkim budynku, który liczy sobie kilkadziesiąt lat, a od 35 lat jest eksploatowany szczególnie intensywnie. – Przypomnę, że przeszło tu już 11 milionów ludzi. To musiało pozostawić pewien ślad, dlatego potrzebna była pierwsza wielka modernizacja samego budynku – zwraca uwagę Piotr Oszczanowski. 

Podczas oprowadzania przed udostępnieniem panoramy zwiedzającym  dyrektor Muzeum Narodowego wraz z kierownictwem Muzeum „Panorama Racławicka”, a także przedstawicielami wykonawców wymieniał i pokazywał to, co zostało dla wszystkim – bez ograniczeń wiekowych i sprawnościowych – przygotowane w dużej i małej rotundzie.

Budynek Panoramy, sztandarowy przykład brutalizmu w architekturze, nie został naruszony – porowate powierzchnie pozostały nietknięte. Zmiany natomiast widać już od wejścia – na przestrzeni, pozbawionej barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami, zyskał hol, pojawiła się nowoczesna księgarnia.

W małej rotundzie, gdzie będzie można oczekiwać na swoją kolej wejścia na główną platformę (może pomieścić naraz 80 widzów, a przy epidemicznych ograniczeniach dostanie się tam 60 osób) przygotowano wiele multimedialnych niespodzianek o cennym walorze edukacyjnym.  

Czytaj także: 35 lat temu otwarto Panoramę Racławicką

W dużej rotundzie będzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory. Przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna i dla najmłodszych. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach. 

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

Wystawa
Termin bezterminowo

Miejsce Panorama Racławicka

Zobacz

Panorama jeszcze bezpieczniejsza i atrakcyjniejsza 

Trwające w ostatnim roku prace dotyczyły przede wszystkim dwóch aspektów – bezpieczeństwa i udostępnienia. System stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno został wymieniony na instalację zraszaczową, wykorzystującą wysokociśnieniową mgłę wodną. Zainstalowano także nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awaryjne, zapewniające bezpieczeństwo gościom i pracownikom. Modernizacja systemu kamer zapewni nadzór nad całym Muzeum „Panorama Racławicka”.

– Zależało nam, aby podnieść do maksimum poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego, odgromowego, ale również, aby nie było żadnych barier, żadnych stopni, problemów z dotarciem zwiedzających do miejsc – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego.

O merytorycznej stronie wystawy Piotr Oszczanowski mówi natomiast, że przekaz jest bogaty, intrygujący. – Zmieniliśmy formułę edukacji, używamy mappingu, wielkich ekranów ciekłokrystalicznych. To, co jeszcze niedawno opowiadaliśmy, teraz będzie wyświetlane, prezentowane, ponieważ chcemy sprawić, że wizyta w Panoramie nie będzie jednorazowa – zwraca uwagę dyrektor MN.

– Największą radością jest fakt, iż prace, które wykonywała dla nas firma Castellum, zostały na tyle dobrze zrobione, że dach nie będzie przeciekał, nie czekają nas niespodziewane wyłączenia prądu, a urządzenia gaśnicze nie włączą się samoczynnie. Taką nadzieję żywimy głównie jako użytkownicy – wyjawia Romuald Nowak, kustosz i kierownik Muzeum „Panorama Racławicka”. 

Kustosz wspomina o jeszcze jednej nowince, która sprawia, że Panorama Racławicka będzie teraz dostępna dla osób ze wszystkimi niepełnosprawnościami. – Pojawienie się w różnych ścieżkach narracji języka migowego to wyjście naprzeciw prośbom osób z wadami słuchu. Dlatego miło mi zakomunikować, że od tej chwili w Panoramie Racławickiej pojawia się język migowy – stwierdza z satysfakcją Romuald Nowak. 

Podczas spotkania z mediami 21 lipca o zakończonej modernizacji Panoramy Racławickiej opowiadali (od lewej): Adriana Muszyńska – inżynier kontraktu, Romuald Nowak – kierownik Muzeum „Panorama Racławicka”, Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, i Jacek Wasik – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, fot. M. Wieliczko/www.wroclaw.pl

O modernizacji rotundy, widzianej oczami projektantów i wykonawców, opowiedziała podczas oprowadzania dla mediów także inżynier kontraktu Adriana Muszyńska. Przyznała, że to było – i jeszcze przez dwa miesiące będzie – naprawdę wymagające wyzwanie, gdyż obiekt – płótno Kossaka i Styki – jest specyficzny, zabytkowy, a prace były wykonywane nad nim (wymiana dachu) i należało go najpierw odpowiednio zabezpieczyć. Na dziś wszystkie roboty wewnątrz obiektu są zakończone.

– Jesteśmy jeszcze w trakcie realizacji pozostałych prac, także porządkowych. Wprawdzie udostępniamy zwiedzającym przestrzeń, by Panorama mogła ponownie zacząć tętnić życiem, ale przed nami przysłowiowy kawał roboty do wykonania, z finałem 30 września. To będzie właściwie niewidoczne i oczywiście nieuciążliwe dla gości. Tymczasem zapraszam do oglądania efektów naszej pracy, którą de facto podjęliśmy w październiku ubiegłego roku – wyjaśnia Adriana Muszyńska. 

Przearanżowana została przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Co się zmieniło w Panoramie po modernizacji – w skrócie

 • aranżacja przestrzeni holu, dostosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
 • sklep muzealny (w stylistyce podobnej do tej, jaką zwiedzający znają z gmachu głównego Muzeum Narodowego oraz Pawilonu Czterech Kopuł, czyli otwarta przestrzeń z „wyspą”, gdzie znajduje się kasa),
 • wygląd i usytuowanie kas,
 • rozbudowanie narracji towarzyszącej głównej ekspozycji. Dodanych zostało kilka nowych ścieżek narracyjnych, aby można było wracać do Panoramy Racławickiej wielokrotnie; wśród nowości – komentarz dla dzieci,
 • charakter małej rotundy (przestrzeni, która jest rodzajem komentarza, dopełnieniem płótna Styki i Kossaka); zamiast dawnego, nieco anachronicznego wyposażenia, pojawiły się ekrany ciekłokrystaliczne, na których można obejrzeć m.in. mapy i przebieg bitwy pod Racławicami, jej bohaterów, umundurowanie,
 • modernizacja instalacji CO, elektrycznych, wentylacyjnych i sieci okablowania,
 • przebudowa sanitariatów.

Nowy charakter otrzymała mała rotunda, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany będzie przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana będzie prezentacja multimedialna, przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu

Panorama z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury).

 • Całkowita wartość projektu: 29 081 242,40 zł
 • Kwota dofinansowania ze środków EFRR: 18 227 184,57 zł
 • Kwota dofinansowania z budżetu państwa (dotacja celowa): 5 298 362,20 zł
 • Środki pochodzące z budżetu Województwa Dolnośląskiego: 4 868 998,70 zł
 • Środki własne Muzeum Narodowego we Wrocławiu: 686 696,93 zł

Jak widać powyżej, największy, ponad 60-proc. wkład finansowy w modernizację Panoramy, został poczyniony ze środków unijnych. Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska może przyczyniać się do realizowania takich przedsięwzięć, jak Panorama Racławicka, która jest jednym z pięciu wielkich projektów, jakie Muzeum Narodowe zrealizowało w ciągu ostatnich ośmiu lat dzięki europejskiemu wsparciu.

– To dzieło ważne dla Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski, ale to również bardzo ważne dzieło dla Europy. Unia Europejska to bowiem wspólne korzenie i wspólne dziedzictwo kulturowe. „Bitwa pod Racławicami” jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych elementów tego dziedzictwa – zauważył Jacek Wasik. Dodał też, że dzięki członkostwu naszego kraju w UE można było przy modernizacji Panoramy sięgnąć po fundusze unijne. 

Ten wyjątkowy obraz jest chlubą i wizytówką naszego kraju, Dolnego Śląska, Wrocławia i tutejszego Muzeum Narodowego. Pragnę szczerze podziękować tym wszystkim, którzy w trudnych czasach epidemii podołali temu niezwykłemu wyzwaniu, jakim była modernizacja Muzeum „Panorama Racławicka”. To niekwestionowany sukces, a dla nas też szczególny powód do dumy! – oświadcza dyr. Piotr Oszczanowski i zaprasza do środka z otwartymi rękami

Zobaczcie jeszcze, jak to się działo:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl