Kiedy obejrzeć rękopis „Pana Tadeusza”
Oryginał „Pana Tadeusza” obejrzymy pierwszy raz od sześciu lat, ze względu na wyjątkowe środki ostrożności, bo papier, na którym pisał Adam Mickiewicz, jest wrażliwy na światło i wilgoć.
Nasz rękopis Pana Tadeusza możemy być prezentowany przez maksymalnie 120 godzin w roku, tak zabójcze jest dla niego jest światło. Ale do 11 listopada można go zobaczyć, poczuć magię obcowania z oryginałem. Żadna kopia nie będzie miała ducha oryginału.podkreśla Magdalena Musiał, wicedyrektor ZNiO ds. Muzeum Pana Tadeusza
Pod szkłem będziemy mogli podziwiać początek Księgi Piątej „Kłótni”.
Galeria zdjęć
Podziwianie rękopisu to jak zaglądanie w historię człowieka, do jego wnętrza, bo pismo oddaje przecież duszę i charakter człowieka. Pamiętam, jak niegdyś byłem zmuszony do czytania lektury, czyli Pana Tadeusza, ale później zakochałem się i czytałem każdą stronę z osobna. To duże dzieło, piękna historia, ciekawie też opowiedziana w filmie Andrzeja Wajdy.Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia
Oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” będzie pokazywany od 8 do 11 listopada od 10.00-17.00 w Muzeum Pana Tadeusza. Wstęp w ramach biletu do muzeum.
I, jak obiecuje dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński będziemy mieli okazję częściej obcować z rękopisem narodowej epopei.
Chcielibyśmy wprowadzić nową tradycję w Ossolineum i na każde wielkie święto m.in. 3 maja, Święto Niepodległości będziemy pokazywać kolejne strony tego wspaniałego kodeksu zawierającego rękopis Pana Tadeusza.dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Ceny biletów do Muzeum Pana Tadeusza
- Bilet normalny 25 zł
- Bilet ulgowy 15 zł
- Bilet rodzinny 45 zł
„Pan Tadeusz” – pisany i wydany w Paryżu
Adam Mickiewicz zakończył pisanie swojej epopei w nocy z 13 na 14 lutego 1834 r. w mieszkaniu przyjaciela, którym był Ignacy Domeyko.
„Pan Tadeusz”, a właściwie „Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem, przez Adama Mickiewicza” jest, jak podkreślają kuratorzy z Muzeum Pana Tadeusza, panoramą kultury I Rzeczpospolitej.
Usytuowaną w przełomowym momencie dziejowym, niejako na przełęczy. Z tej perspektywy Mickiewicz osądza kulturę szlachecką, wyprowadza przyczyny upadku państwa i rysuje, co prawda niejasną, perspektywę odzyskania wolności politycznej.
Tekst ukazał się drukiem w czerwcu 1834 roku. Nakład pierwodruku „Pana Tadeusza” wynosił 3 tysiące egzemplarzy, zgodnie z umową zawartą w 1833 roku z Aleksandrem Jełowickim, wydawcą dzieła.
Pojedynczy egzemplarz kosztował dwanaście franków.
W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich rękopis najsłynniejszej epopei narodowej przechowywany jest w ozdobnej szkatule z mahoniu i kości słoniowej, zamówionej przez prof. Stanisława Tarnowskiego i wykonanej przez lwowskiego artystę Józefa Brzostowskiego. Autograf kupiło od spadkobierców miasto Wrocław.
Rękopis Pana Tadeusza trafił do ZNiO, jeszcze wówczas we Lwowie, w 1939 roku. Od syna poety, Władysława, wykupiła tę część dzieła rodzina Dzikowskich, która uznała, że bezpiecznym miejscem dla narodowego skarbu będzie Ossolineum. W czasie II wojny światowej Aleksander Semkowicz, z jednej strony miłośnik i badacz twórczości Adama Mickiewicza, z drugiej wspaniały introligator dokonał oprawy, zabezpieczył dzieło, aby karty nie były luźne. To oprawa staranna, ozdobna, która razem z hebanową skrzynią, w której na co dzień przechowywane jest dzieło, jest symbolem jego wielkości i ważności dla polskiej kultury.dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Rękopis „pana Tadeusza” – dowiedźcie się więcej
- „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – spotkanie kuratorskie wokół poematu Adama Mickiewicza, 9 listopada 2024 (sobota), godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Spotkanie z Magdalena Sudoł, kuratorką z Muzeum Pana Tadeusza, która przez godzinę będzie rozmawiać ze zwiedzającymi i odpowie na pytania dotyczące niezwykłych dziejów manuskryptu.
Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.
- „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – oprowadzanie kuratorskie, 10 listopada 2024 (niedziela), godz. 12.00–13.00
Ile kart liczy rękopis „Pana Tadeusza”? Czy jest kompletny? Czy Mickiewicz pisał wyraźnie? Dlaczego manuskrypt znajduje się we Wrocławiu? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy podczas oprowadzania kuratorskiego towarzyszącego wyjątkowej prezentacji oryginału „Pana Tadeusza”. Goście zobaczą też hebanową szkatułę zamówioną specjalnie do przechowywania manuskryptu.
Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.
- „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – diorama rekonstrukcyjna z początku XIX wieku, 11 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 10.00–17.00
Ręcznie zdobiona porcelana, koronkowy wachlarz inkrustowany klejnotami, grafika z dziewiętnastowiecznego żurnala, patera wypieków według przepisów z epoki i zgrabna karafka z dworską nalewką – rekonstrukcyjna diorama przeniesie zwiedzających w czasie, pozwalając dotknąć historii poprzez zabytkowe przedmioty, będące dawniej na wyposażeniu ziemiańskiego dworu.
Wstęp w ramach biletu do Muzeum Pana Tadeusza.
- „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – świat szlacheckiego dworu na kartach „Pana Tadeusza”, 11 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 12.00–13.00
Mickiewicz wiernie odmalował na kartach poematu pejzaż obyczajów i kultury szlacheckiej schyłku I Rzeczpospolitej. Z okazji Święta Niepodległości będzie można poczuć atmosferę Soplicowa, by porównać ją z realiami historycznymi epoki podczas prelekcji, którą poprowadzi Marta Dardzińska.
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach Muzeum Pana Tadeusza.