Transmisja online drugiego dnia inauguracji, 28 stycznia. Początek koncertu godz. 19.00
Film z pierwszego dnia inauguracji
Informacje organizacyjne inauguracji
- Transmisja koncertu z 27 stycznia (koncert zamknięty dla publiczności) od godz. 16.00
- Transmisja koncertu z 28 stycznia od godz. 19.00.
Uwaga!
- Koncert w dn. 28.01 odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Osoby posiadające wejściówki do kościoła mogą wchodzić od godz. 18.30, początek koncertu godz. 19.00.
- Wejściówka obowiązuje wszystkich uczestników i jest jest ważna wyłącznie z okazanym paszportem covidowym lub po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 48h).
- Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy muszą pozostać w maseczkach, zakrywających usta i nos.
- Miejsca nie są numerowane, organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.
Głos Śląska
Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończył 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wyposażone zostały w 54 głosy brzmiące oraz rejestr dzwonów i kotłów naturalnych.
fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Zachwyt wzbudzał ich złocony i polichromowany prospekt, czyli dekoracyjna elewacja. Ozdobiona była drewnianymi figurami aniołów i proroków Starego Testamentu. Do lat 70. XX w. instrument miał już aż 91 głosów, zajmował powierzchnię około 115 mkw. w tylnej części nawy głównej kościoła, a rozpiętość między filarami nawy głównej wynosiła 9,6 m.
Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Jak Feniks z popiołów
Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty, które po latach okazały się przydatne przy identyfikacji materiału oraz niektórych cech stylistyki dekoracji. W 2011 r. zapadła decyzja o ich odbudowie.
Tak niegdyś wyglądał instrument w bazylice/fot. Instytut Herdera
W 2017 r. ogłoszono pierwsze przetargi, a w 2018 – wyłoniono konsorcjum, które miało wykonać rekonstrukcję.
- Odbudowa XVIII-wiecznych organów Englera,w bazylice św. Elżbiety
- Organy Englera w Bazylice św. Elżbiety zabrzmią w 2022 roku
- Odbudowa organów w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu
Prace ruszyły w 2020 r. Najpierw wykonano dębową podstawę w miejscu podłogi, potem zamontowano konstrukcję nośną i instalacje: przeciwpożarową i elektryczną. Jednocześnie wykonywano polichromowanie szafy organowej, odtwarzano ornamenty i rzeźby.
W ich odbudowę było zaangażowanych ponad 200 rzeźbiarzy, malarzy, stolarzy. Na zamówienie powstawały także elementy grające instrumentu np. piszczałki. Największa piszczałka w odbudowanych organach ma 12 m wysokości, a najmniejsza – 6 mm.
Wrocławski skarb
Ciekawostką jest to, że przez pierwsze 10 lat organy będą własnością miasta. Dlaczego? Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas wyjaśnia: – Początkowo miasto nie miało podstawy do odbudowy instrumentu, bo powierzchnia kościoła, gdzie się znajdował, nie była miejska. Należało ją dopiero wydzierżawić, by móc zrealizować projekt – czas dzierżawy to 10 lat i tyle obejmuje gwarancja ze strony konsorcjum.
Sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas/fot. Tomasz Hołod
– To będzie, z pewnością, jeden z najlepszych instrumentów w Europie, czysty przedstawiciel barokowej rzeczywistości, a do naszych czasów nie zachowało się wiele takich organów – podkreślał przed odbudową organów Andrzej Lech Kriese, organmistrz, pełnomocnik konsorcjum, które wygrało przetarg, i na zlecenie miasta prowadziło rekonstrukcję instrumentu.
Andrzej Kriese pokazuje najmniejszą, zaledwie sześciomilimetrową piszczałkę/fot. Tomasz Hołod
To przedsięwzięcie to największa po wojnie taka realizacja na świecie. Jej koszt to ponad 20 mln zł.
Koncert inauguracyjny online
Organy zabrzmią po raz pierwszy 27 stycznia podczas uroczystości, na którą złożą się poświęcenie organów – dokona tego ks. abp. gen. bryg. dr Józef Guzdek (administrator apostolski Ordynariatu Polowego), oraz koncert, prezentujący możliwości muzyczne odbudowanego instrumentu.
Jako gwiazda wystąpi Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. Także on, z towarzyszeniem chóru Narodowego Forum Muzyki, wykona skomponowane specjalnie na ten instrument „Te Deum” prof. Wojciecha Widłaka. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w odbudowę instrumentu oraz parafianie wraz z przedstawicielami wojska oraz władz państwowych i samorządowych. Wszyscy chętni będą mogli na żywo oglądać transmisję z uroczystości online na www.wroclaw.pl.
Pozłacanie ornamentu 24-karatowym złotem/fot. Marcin Wiktorski
Z Mediolanu do Wrocławia. Inauguracja dla wrocławian
We Wrocławiu na zrekonstruowanych organach zagra Lorenzo Ghielmi – światowej sławy włoski organista, dyrygent i muzykolog. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki renesansowej i barokowej. Jest organistą tytularnym w bazylice San Simpliciano w Mediolanie. W kościele garnizonowym wykona utwory Nicolausa Bruhnsa, Dietricha Buxtehudego i Johanna Sebastiana Bacha.
Koncert 28 stycznia rozpocznie się o godz. 19.00 (wejście po mszy od 18.30) i potrwa 50 minut, będzie transmitowany na www.wroclaw.pl.
Dla uczestników koncertu – bilety są numerowane, w przypadku wprowadzenia nowych rządowych obostrzeń i konieczności zmniejszenia liczby uczestników wydarzenia istotna będzie kolejność odebrania biletu.
O sytuacji będziemy informować na bieżąco (na naszej stronie), dlatego w dniu wydarzenia należy zweryfikować, czy dany bilet pozostaje ważny.
W trakcie koncertu widzowie będą świadkami niezwykłego wydarzenia – występu artystycznego Oskara Podolskiego, który pomaluje kopię zdobiącej organy figury Aarona. Jest to część szerszego projektu, w którym ponad 30 artystów z całej Polski zinterpretuje odlew głowy Aarona według swojej wizji. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7, od 30.01 do 2.02 w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
W związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w organizacji wydarzenia. Wszelkie informacje będą podawane na bieżąco na stronie www.wroclaw.pl.

Inauguracja Organów Englera w Bazylice św. Elżbiety
Koncert Wydarzenie online
Transmisje koncertów w telewizji
Telewizja EWTN Polska (na terenie Wrocławia dostępna jest na kanale 47 wg. domyślnego sortowania programów LCN multiplex DVB-T2-HEVC)
27.01 (czwartek) Inauguracja Organów – transmisja na kanale YouTube EWTN POLSKA. Retransmisja w paśmie emisyjnym Telewizji w sobotę o godzinie 15.30.28.01 (piątek), godz. 19.00, Koncert – transmisja na kanale YouTube oraz w paśmie emisyjnym Telewizji.
Telewizja Echo24 (nadawana w Naziemnej Telewizji Cyfrowej w ramach lokalnego multipleksu – MUX L4 – z nadajników we Wrocławiu i Świdnicy oraz MUX-L1 na obszarze obejmującym m.in. Jelenią Górę, Lubań, Bolesławiec i Chojnów. W rzeczywistości według mapy zasięgu, sygnał dociera również do Legnicy czy Lubina. Stację znajdziemy również w sieciach kablowych m.in. UPC, Moico, Korbank, Telewizja Kablowa Kozanów, Nasza Wizja oraz w streamingu na portalu internetowym www.echo24.tv.)
Retransmisja jest planowana na sobotę godzinę 12.00 oraz powtórkowo co 4 godziny.