wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Organy w kościele św. Elżbiety po odbudowie wracają do gry. Transmisja inauguracji

Organy w kościele św. Elżbiety po odbudowie wracają do gry. Transmisja inauguracji

Redakcja www.wroclaw.pl,

Inauguracja odbudowanych organów Englera w bazylice Św. Elżbiety 27 stycznia fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Inauguracja odbudowanych organów Englera w bazylice Św. Elżbiety 27 stycznia

Organy z XVIII wieku były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r. Właśnie zakończyła się ich odbudowa, a 27 stycznia zabrzmią po raz pierwszy po 46 latach. Zagra na nich prof. Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. Transmisje z koncertów 27 i 28 stycznia obejrzycie na portalu wroclaw.pl.

Reklama

Transmisja online drugiego dnia inauguracji, 28 stycznia. Początek koncertu godz. 19.00

Film z pierwszego dnia inauguracji

Informacje organizacyjne inauguracji

  • Transmisja koncertu z  27 stycznia (koncert zamknięty dla publiczności) od godz. 16.00
  • Transmisja koncertu z 28 stycznia od godz. 19.00.

Uwaga! 

  • Koncert w dn. 28.01 odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Osoby posiadające wejściówki do kościoła mogą wchodzić od godz. 18.30, początek koncertu godz. 19.00.
  • Wejściówka obowiązuje wszystkich uczestników i jest jest ważna wyłącznie z okazanym paszportem covidowym lub po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 48h).
  • Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy muszą pozostać w maseczkach, zakrywających usta i nos.
  • Miejsca nie są numerowane, organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

Głos Śląska

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończył 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wyposażone zostały w 54 głosy brzmiące oraz rejestr dzwonów i kotłów naturalnych.

Organy Englera w bazylice Św. Elżbiety w styczniu 2022 r

fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Zachwyt wzbudzał ich złocony i polichromowany prospekt, czyli dekoracyjna elewacja. Ozdobiona była drewnianymi figurami aniołów i proroków Starego Testamentu. Do lat 70. XX w. instrument miał już aż 91 głosów, zajmował powierzchnię około 115 mkw. w tylnej części nawy głównej kościoła, a rozpiętość między filarami nawy głównej wynosiła 9,6 m.

Organy w św. Elżbiecie

Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Jak Feniks z popiołów

Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty, które po latach okazały się przydatne przy identyfikacji materiału oraz niektórych cech stylistyki dekoracji. W 2011 r. zapadła decyzja o ich odbudowie.

organy w instytucie herdera

Tak niegdyś wyglądał instrument w bazylice/fot. Instytut Herdera

W 2017 r. ogłoszono pierwsze przetargi, a w 2018 – wyłoniono konsorcjum, które miało wykonać rekonstrukcję.

Prace ruszyły w 2020 r. Najpierw wykonano dębową podstawę w miejscu podłogi, potem zamontowano konstrukcję nośną i instalacje: przeciwpożarową i elektryczną. Jednocześnie wykonywano polichromowanie szafy organowej, odtwarzano ornamenty i rzeźby.

W ich odbudowę było zaangażowanych ponad 200 rzeźbiarzy, malarzy, stolarzy. Na zamówienie powstawały także elementy grające instrumentu np. piszczałki. Największa piszczałka w odbudowanych organach ma 12 m wysokości, a najmniejsza – 6 mm.

rekonstrukcja organów we Wrocławiu fot. Janusz Krzeszowski

Wrocławski skarb

Ciekawostką jest to, że przez pierwsze 10 lat organy będą własnością miasta. Dlaczego? Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas wyjaśnia: – Początkowo miasto nie miało podstawy do odbudowy instrumentu, bo powierzchnia kościoła, gdzie się znajdował, nie była miejska. Należało ją dopiero wydzierżawić, by móc zrealizować projekt – czas dzierżawy to 10 lat i tyle obejmuje gwarancja ze strony konsorcjum.

Sekretarz Włodzimierz Patalas

Sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas/fot. Tomasz Hołod

– To będzie, z pewnością, jeden z najlepszych instrumentów w Europie, czysty przedstawiciel barokowej rzeczywistości, a do naszych czasów nie zachowało się wiele takich organów – podkreślał przed odbudową organów Andrzej Lech Kriese, organmistrz, pełnomocnik konsorcjum, które wygrało przetarg, i na zlecenie miasta prowadziło rekonstrukcję instrumentu. 

Andrzej Kriese

Andrzej Kriese pokazuje najmniejszą, zaledwie sześciomilimetrową piszczałkę/fot. Tomasz Hołod

To przedsięwzięcie to największa po wojnie taka realizacja na świecie. Jej koszt to ponad 20 mln zł.

Koncert inauguracyjny online

Organy zabrzmią po raz pierwszy 27 stycznia podczas uroczystości, na którą złożą się poświęcenie organów – dokona tego ks. abp. gen. bryg. dr Józef Guzdek (administrator apostolski Ordynariatu Polowego), oraz koncert, prezentujący możliwości muzyczne odbudowanego instrumentu.

Jako gwiazda wystąpi Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. Także on, z towarzyszeniem chóru Narodowego Forum Muzyki, wykona skomponowane specjalnie na ten instrument „Te Deum” prof. Wojciecha Widłaka. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w odbudowę instrumentu oraz parafianie wraz z przedstawicielami wojska oraz władz państwowych i samorządowych. Wszyscy chętni będą mogli na żywo oglądać transmisję z uroczystości online na www.wroclaw.pl.

Rekonstrukcja wrocławskich organów w kościele św. Elżbiety

Pozłacanie ornamentu 24-karatowym złotem/fot. Marcin Wiktorski

Z Mediolanu do Wrocławia. Inauguracja dla wrocławian

We Wrocławiu na zrekonstruowanych organach zagra Lorenzo Ghielmi – światowej sławy włoski organista, dyrygent i muzykolog. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki renesansowej i barokowej. Jest organistą tytularnym w bazylice San Simpliciano w Mediolanie. W kościele garnizonowym wykona utwory Nicolausa Bruhnsa, Dietricha Buxtehudego i Johanna Sebastiana Bacha.

Koncert 28 stycznia rozpocznie się o godz. 19.00 (wejście po mszy od 18.30) i potrwa 50 minut, będzie transmitowany na www.wroclaw.pl.

Koncert inauguracyjny organów w bazylice św. Elżbiett

Dla uczestników koncertu – bilety są numerowane, w przypadku wprowadzenia nowych rządowych obostrzeń i konieczności zmniejszenia liczby uczestników wydarzenia istotna będzie kolejność odebrania biletu.

O sytuacji będziemy informować na bieżąco (na naszej stronie), dlatego w dniu wydarzenia należy zweryfikować, czy dany bilet pozostaje ważny.

W trakcie koncertu widzowie będą świadkami niezwykłego wydarzenia – występu artystycznego Oskara Podolskiego, który pomaluje kopię zdobiącej organy figury Aarona. Jest to część szerszego projektu, w którym ponad 30 artystów z całej Polski zinterpretuje odlew głowy Aarona według swojej wizji. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7, od 30.01 do 2.02 w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

W związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w organizacji wydarzenia. Wszelkie informacje będą podawane na bieżąco na stronie www.wroclaw.pl.

Inauguracja Organów Englera w Bazylice św. Elżbiety

Inauguracja Organów Englera w Bazylice św. Elżbiety

Koncert
Termin od 27 stycznia 2022 do 28 stycznia 2022

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Transmisje koncertów w telewizji

Telewizja EWTN Polska (na terenie Wrocławia dostępna jest na kanale 47 wg. domyślnego sortowania programów LCN multiplex DVB-T2-HEVC)

27.01 (czwartek) Inauguracja Organów – transmisja na kanale YouTube EWTN POLSKA. Retransmisja w paśmie emisyjnym Telewizji w sobotę o godzinie 15.30.28.01 (piątek), godz. 19.00, Koncert – transmisja na kanale YouTube oraz w paśmie emisyjnym Telewizji.

Telewizja Echo24 (nadawana w Naziemnej Telewizji Cyfrowej w ramach lokalnego multipleksu – MUX L4 – z nadajników we Wrocławiu i Świdnicy oraz MUX-L1 na obszarze obejmującym m.in. Jelenią Górę, Lubań, Bolesławiec i Chojnów. W rzeczywistości według mapy zasięgu, sygnał dociera również do Legnicy czy Lubina. Stację znajdziemy również w sieciach kablowych m.in. UPC, Moico, Korbank, Telewizja Kablowa Kozanów, Nasza Wizja oraz w streamingu na portalu internetowym www.echo24.tv.)

Retransmisja jest planowana na sobotę godzinę 12.00 oraz powtórkowo co 4 godziny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl