wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Opinia Wrocławskiej Rady Kultury w sprawie prowadzenia ODA „Firlej” przez Roberta Chmielewskiego

Opinia Wrocławskiej Rady Kultury w sprawie prowadzenia ODA „Firlej” przez Roberta Chmielewskiego

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” fot. wroclaw.pl
Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej”

ODA „Firlej” powstał w 1990 roku, na przestrzeni trzech dekad instytucja ta przechodziła liczne transformacje. Robert Chmielewski był dyrektorem tej instytucji od 2004 roku. Wrocławska Rada Kultury dokonała oceny działań Pana Roberta Chmielewskiego na stanowisku dyrektora „Firlej” na podstawie sprawozdań merytorycznych i finansowych instytucji oraz dwóch dokumentów przygotowanych na zlecenie dyrektora: audytu instytucji z 2021 roku oraz „Alfabetu Firleja”.

Reklama

Aktywność tej instytucji, bogaty program i praca na rzecz lokalnej społeczności, artystów, a ostatnio uchodźców wojennych jest wynikiem wieloletniego doświadczenia i skuteczności menadżerskiej. Nie ma wątpliwości odnośnie dobrego zarządzania instytucją. To dzięki imponującej pracy Pana dyrektora R. Chmielewskiego „Firlej” stał się tak ważnym ośrodkiem kultury we Wrocławiu.

Podkreślić przy tym należy, że „Firlej” jest instytucją kultury, prowadzoną przez Gminę Wrocław, która nie posiada własnej siedziby. Corocznie spora część dotacji była przeznaczona na pokrycie czynszu. Mimo owych niekorzystnych warunków lokalowych, podjęte zostały różne inicjatywy mające na celu jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni w środku i na zewnątrz obiektu. Dzięki usilnym staraniom dyrektora Chmielewskiego, budynek udało się przystosować dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dokonano w tym celu między innymi montażu specjalistycznej windy.

Jeśli chodzi o zewnętrzne elementy siedziby „Firleja” to powstał chociażby mural „Dźwięki natury, kolory architektury”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. ODA „Firlej” finansowany jest z budżetu miasta, dotacja z w 2021 roku 764.970 zł, pozostałe środki, w wysokości prawie 100% dotacji, zostały pozyskane przez Dyrektora z innych źródeł, co świadczy o dobrym zarządzaniu. Łączny budżet w 2021 roku wyniósł niecałe 1.3 mln zł.

ODA „Firlej”, pod skrzydłami Roberta Chmielewskiego, z jednej strony działał jako lokalne centrum kultury, współpracujące ściśle z sąsiadami i reagujące na potrzeby okolicznych mieszkańców, ale z drugiej strony realizował bardzo ambitne projekty, również międzynarodowe. W „Firleju” poszukiwane były nowe metody docierania do odbiorców, aktywizowano różne grupy społeczne. Instytucja bardzo mocno angażowała się w działania wspólnotowe. 

Przez lata „Firlej” gościł wiele festiwali muzycznych - Asymmetry (2009-2016), Alternative Music Meetings (2012-2013), Industrial Art, Avant Art, Polish Jazz Meetings.

W ostatnich latach zintensyfikowano współpracę osiedlową i działania różnego typu skierowane bezpośrednio do sąsiadów - działa tutaj społeczna lodówka, punkt pomocy okresowej, organizowany jest pchli targ. Wiele inicjatyw zostało podjętych w ostatnich latach, są to m.in:

  1. Kawiarnia Sąsiedzka, powstała w ramach programu Dom Kultury + w 2017 roku, od tamtej pory regularnie organizowane są spotkania, warsztaty, cykliczne akcje, między innymi Wspólne robienie kolaży, Sąsiedzka Biblioteczka, Ławeczka Sąsiedzka, Historie Osiedlowe, Pchli Targ, Horoskop Komiksowy i inne
  2. W kontakcie! to koncept zrealizowany z programu Inicjatywy Lokalne 2021, polegał na diagnozie sąsiedzkich potrzeb i wyborze zgłoszonych w konkursie inicjatyw społeczno-artystycznych
  3. Bardzo Młoda Kultura, program dotowany przez NCK, którego „Firlej” został regionalnym operatorem. 
  4. Firlej Online, ODA „Firlej" jako jedna z pierwszych instytucji kultury na początku pandemii przeniósł swoją działalność do Internetu. Już 27 marca 2020 roku pierwszy wirtualny koncert zagrał Mikołaj Trzaska, który rozpoczął cykl koncertów polskich artystów sceny niezależnej pod nazwą „Firlej online". W ciągu kilku miesięcy odbyło się łącznie 18 koncertów, wystąpiło 27 artystów, relacje obejrzało 11 500 widzów. Działalność ośrodka została doceniona w mediach. Firlej otrzymał srebrny medal za cały cykl od „NOWE IDZIE OD MORZA".
  5. Sąsiedzi 2021, międzynarodowy projekt dotowany przez Instytut Adama Mickiewicza, promocja polskiej muzyki poprzez realizację koncertów polskiej muzyki improwizowanej zagranicą.
  6. How Far is Now? Wymiana doświadczeń pomiędzy muzykami z czterech krajów europejskich. Do polskiej edycji zgłosiły się aż 278 osoby! 

W audycie i wywiadach Alfabetu Firleja zwrócono uwagę wielokrotnie na ponadosiedlowe i kulturotwórcze znaczenie samego ODA „Firlej”, ale także na duże zaangażowanie dyrektora, wskazywano na działania typu akcja-reakcja – instytucja błyskawicznie dostosowywała się do różnego typu obostrzeń i zaleceń. Ze względu na różnorodność aktywności wskazywano, że ośrodek ma bardzo szeroką grupę docelową, zauważono także prężne działania międzynarodowe.

ODA „Firlej” to instytucja bardzo aktywnie obecna we Wrocławiu. Dzięki wieloletniej pracy, wizji i otwartości dyrektora Chmielewskiego „Firlej” stał się liderem wielu działań, platformą wymiany artystycznej, sceną niszowej sztuki.

Choć jest miejską instytucją kultury, do współpracy zapraszani byli mieszkańcy sąsiednich osiedli Grabiszyn-Grabiszynek, Gajowice, Przedmieście Świdnickie i Stare Miasto. Kreatywność, gościnność, a przy tym profesjonalizm to były bardzo cenne atrybuty funkcjonowania tej nowoczesnej instytucji.

Cytując Mirosława Kocura, uczonego, nauczyciela akademickiego, reżysera i krytyka teatralnego: „Robert Chmielewski to dziś legenda, tak jak miejsce, któremu szefuje. Parafrazując klasyka: Mówisz Firlej, myślisz Chmielewski. Wspaniałe centrum nowej muzyki i sztuk performatywnych” /Alfabet Firleja/.

W naszym odczuciu Robert Chmielewski, to nie tylko „Firlej”. To  znakomity menedżer kultury, aktywista, wizjoner i kreator. Jest profesjonalny i przez wszystkie lata kierowania instytucją nie stracił najważniejszej cechy - zapału do pracy i chęci rozwoju.

Dziękujemy Robert za Twoją wieloletnią pracę!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl