Z tej okazji do Wrocławia w dniach 29-30 listopada przyjechali jej synowie z rodzinami i przyjaciele, dawni dysydenci, ale także weterani polskiej „Solidarności”. Nie zabrakło rosyjskich intelektualistów.
Wielu z nich wzięło udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej obok przedstawicieli władz miasta, wiceprezydent Anny Szarycz i Jarosława Brody, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.
– Była wielka postacią. Przyjaciółką Polaków i Wrocławia. Dziękuję wszystkim, którzy przybyli do Wrocławia uczcić jej pamięć. Wrocław zawsze stoi dla was otworem – mówiła do bliskich i znajomych dysydentki i poetki Anna Szarycz.
Wspomnienia i łzy
Wzruszenia nie kryli syn, a zwłaszcza koledzy Natalii Gorbaniewskiej, dysydenci Paweł Litwinow i Viktor Feinberg, którzy wraz z nią protestowali w Moskwie przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację latem 1968 roku. Dziękując za upamiętnienie ich wielkiej koleżanki, żałowali, że w Rosji nie doczekała się ona żadnej tablicy pamiątkowej. Pod tablicą goście złożyli kwiaty i zapalili symboliczne świece pamięci.
Inauguracja „Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej” rozpoczęła się w sobotę 29 listopada o 15.00 w Sali Książęcej Ratusza. Były konferencje, wystawa biograficzna, pokazy filmów, wieczór wspomnień, nabożeństwo w cerkwi prawosławnej w intencji Natalii Gorbaniewskiej, a na koniec odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej dysydentce.