„Chłopki” – Bestsellery Empiku dla wyjątkowej książki
Bestsellery Empiku 2023 wręczano we wtorek 13 lutego, podczas transmitowanej przez TVN gali w Warszawie. Książka „Chłopki” wrocławskiej pisarki Joanny Kuciel-Frydryszak była największym hitem tego rozdania – przyznano jej aż dwie statuetki. Pierwszą w kategorii „Literatura faktu”, drugą w kategorii „Audiobook” (tekst czyta Maria Peszek).
Przeczytajcie także: Joanna Kuciel-Frydryszak, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia
Joanna Kuciel-Frydryszak odebrała nagrodę w kategorii „Literatura faktu” z rąk pisarzy Katarzyny Bondy i Szczepana Twardocha.
Jestem bardzo poruszona tym momentem. Myślę, że trafili mi się czytelnicy marzeń, którzy nie tylko kupili książkę w jakichś dla mnie oszałamiających liczbach, ale także wypożyczają ją w bibliotekach, czekając czasem w bardzo długich kolejkach. A nade wszystko chcą o niej rozmawiać, dzielić się opiniami, uczuciami, rodzinnymi historiami. Dzięki Wam uważam się za szczęściarę.Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki o chłopkach
Bestseller Empiku 2023 dla najlepszego audiobooka odebrała, w zastępstwie Marii Peszek, Hanna Grudzińska, właścicielka wydawnictwa Marginesy.
Chłopki były nagrywane w trudnych warunkach. Był sierpień, gorące lato, a mieliśmy tylko kilka dni na nagrania. Wiedzieliśmy, że tylko Maria Peszek może nagrać tak fantastycznie ten wspaniały tekst. Udało się, państwo słuchacie tej opowieści zarówno jako audiobook, e-book, jak i czytacie książkę. To ziszczone marzenie wydawnictwa, że nasza książka jest czytana na wszystkich nośnikach.Hanna Grudzińska, właścicielka Wydawnictwa Marginesy
„Chłopki” – o czym jest bestsellerowa książka wrocławianki
– Opowiada o czasach, kiedy polską, mocno zacofaną wieś, doświadczył kryzys, stąd życie kobiet wiejskich polegało na znoju i zmaganiu – tłumaczy Joanna Kuciel-Frydryszak.
Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która została opublikowana nakładem Wydawnictwa Marginesy powstała w ramach stypendium prezydenta Wrocławia.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” staje się nie tylko wyjątkową książką reportażową, ale rodzajem wyjątkowej kroniki życia kobiet wiejskich – prababek i babek nie tylko wielu z nas, po prostu większości, o czym Polacy zapominają, albo do czego niechętnie się przyznają.
Za sprawą opowieści tytułowych chłopek, które dorastały na wsiach i pamiętają tamtą rzeczywistość, ale też dzięki historiom przekazywanym przez ich krewnych, którzy często po latach (jak australijska reżyserka filmowa Sophia Turkiewicz) poznawali trudną przeszłość swoich matek.
Kuciel-Frydryszak tworzy niezwykłą panoramę polskiej wsi z kobietami w roli głównej. Spracowanymi, ubogimi, a często walczącymi o przetrwanie, będącymi ofiarami przemocy i zacofania, walczącymi na froncie codzienności. Mocno przygniatającej, choć to często sztafaż dwudziestolecia międzywojennego, tak chętnie opisywanego jako okres rozkwitu polskiej gospodarki, kultury, spraw społecznych.