wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Nowości w Muzeum Narodowym

Wśród tegorocznych nabytków Muzeum Narodowego znalazły się rzeźba jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów polskich Pawła Althamera zatytułowana „Bärbel”, niezwykle cenne szkła barokowe i empirowe oraz naczynia porcelanowe pochodzące z wytwórni w Miśni, Berlinie, Moabicie i z fabryki Carla Kristera w Wałbrzychu.

Rzeźba Pawła Althamera wzbogaciła stałą ekspozycję „Polska sztuka współczesna”, natomiast pozostałe zakupy można będzie oglądać w muzealnym Skarbcu na wystawie czasowej do końca września.

Bärbel” to jedna z figur pokazywanych w Deutsche Guggenheim Museum w Berlinie na wystawie „Almech”. Althamer zaaranżował tam rodzaj laboratorium „work in progres” - zainstalował tam maszyny sprowadzone z fabryki swego ojca, produkującej w Polsce syntetyczne tworzywo. Przy pomocy tych maszyn artysta wykonał kilkadziesiąt figur z polietylenu. Ich głowy były odlewami z głów modeli – pracowników muzeum, przyjaciół artysty i zwiedzających. Natomiast ażurowe korpusy opracowane były z metalowej siatki, owiniętej białą polietylenową taśmą. Taki zabieg artystyczny dał w efekcie zróżnicowane struktury rzeźbiarskie. Obdarzone dynamizmem figury budziły skojarzenia z ekspresją rzeźb baroku, a współcześnie z postaciami science fiction.

Muzeum wzbogaciło się także o jedenaście porcelanowych naczyń, które uzupełnią kolekcję śląskiej ceramiki. Kupione wyroby pochodzą m.in. z fabryki Carla Kristera w Wałbrzychu, i importy, np. z zakładów w Miśni, w Berlinie. Filiżanki kupione przez muzeum zdobią kunsztowne miniatury, na których odtworzono m.in. wrocławski ratusz, ruiny zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, pawilon zdrojowy w Kudowie, panoramę Ostrowa Tumskiego, czy widoki Złotego Stoku, Śnieżki w paśmie Karkonoszy. Naczynia powstały w drugiej połowie wieku XIX. Uwagę zwraca piękna filiżanka z wizerunkiem Śnieżki, której uchwyt ma kształt głowy łabędzia.

Muzealna kolekcja powiększyła się również o szkło artystyczne z okresu baroku i klasycyzmu. Wśród szesnastu nowych zabytków znalazły się m.in. niezwykle interesujący i unikalny pucharek z poł. XVIII w. z dekoracją inspirowaną sztuką Dalekiego Wschodu. Rytowana w szkle dekoracja przedstawia Chińczyków z latawcami, pagody i fantastyczne zwierzęta.

Do zbiorów Muzeum Narodowego trafiły także dwie czarki na cukry czyli słodycze. Wykonane zostały w hucie Preusslerów w Weissbach (koło Szklarskiej Poręby), dekorowane w Cieplicach.

Z końca XVIII w. pochodzą wyroby szklane kształtami nawiązujące do naczyń antycznych i elementów architektury antycznej. Skromniej niż poprzednio dekorowane naczynia przeznaczone były dla mieszczańskich odbiorców, którzy przyjeżdżali do rozwijających się uzdrowisk w Kotlinie Jeleniogórskiej i  Kłodzkiej. Na wspaniałym kuflu wykonanym ok. 1790 r. przedstawiono widoki Starego Lądka i Nowego Lądka, a na czaszy pamiątkowego kielicha powstałego w  hucie Preusslerów w Karlstal (koło Szklarskiej Poręby) widnieje dekoracja przedstawiająca panoramy Karkonoszy, Jeleniej Góry i Cieplic.

Zakupy dzieł sztuki sfinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A

Wystawa „Kolekcja 2013” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu czynna jest do 29 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl