wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Instytucje kultury
  4. Instytucje Kultury - aktualności
  5. Nowa siedziba BWA Wrocław na Przedmieściu Świdnickim

BWA ma nowy dom. Musi go urządzić, co zajmie dużo czasu. Przyszłą siedzibą będzie hala industrialna na Przedmieściu Świdnickim. Można ją obejrzeć w najbliższą niedzielę (16 czerwca) i dowiedzieć się, jakie są plany na centrum sztuki współczesnej. Wstęp wolny.

Reklama

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, kiedyś zajmująca pałac Hatzfeldów, ma miejsce na kwaterę główną – ceglaną halę industrialną pod adresem ul. Kolejowa 63 na Przedmieściu Świdnickim. Urządzenie tam galerii zajmie kilka lat, ale przedsmak można poczuć już teraz.

BWA zaprasza w niedzielę 16 czerwca na obejrzenie budynku: z oprowadzaniem, wykładem o historii miejsca, informacjami o planach i z prezentacją projektu instalacji Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. W programie jest także spacer po sąsiednim parku Lesława Węgrzynowskiego. Wstęp wolny.

<p>Hala przy Kolejowej, przyszła siedziba BWA Wrocław</p> PFR Nieruchomości
Hala przy Kolejowej, przyszła siedziba BWA Wrocław

Niezwykła hala, znajdująca się zaledwie 500 metrów od placu Legionów i nieco ponad kilometr od Rynku, będzie nie tylko miejscem wystawienniczym. W założeniu nowe BWA Wrocław ma stać się instytucją łączącą w sobie wiele funkcji. Jakich? Dowiecie się w niedzielę w budynku przyszłej siedziby naszej instytucji.
BWA Wrocław

Harmonogram wydarzenia:

  • 12:00–12:20 o historii miejsca opowie Iwona Kałuża – kierowniczka ds. edukacji i opieki nad widzem w BWA Wrocław, historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu;
  • 12:20–12:40 ideę oraz plan funkcjonalny nowego centrum sztuki współczesnej przedstawi dyrektor BWA Wrocław, Maciej Bujko;
  • 12:40–13:00 prezentacja projektu najnowszej instalacji artystycznej Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, która powstaje na osiedlu Nowa Kolejowa;
  • 13:00–13:20 o relacji nowej siedziby z parkiem opowie dyrektorka programowa BWA Wrocław, Katarzyna Roj;
  • 13:20–14:15 oprowadzanie po budynku hali Kraftpostwerk, placu i parku z Maciejem Bujko i Katarzyną Roj;
  • 14:15–14:45 spacer po parku w ramach projektu Laboratorium Badań nad Szczęściem. Życie po Komfortocenie; o idei projektu opowie Katarzyna Roj.

Przyszły dom BWA to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. W poszukiwaniach miejsca istotne było, aby siedziba znajdowała się blisko centrum i miała dobrą komunikację z innymi częściami miasta, jak również stanowiła autonomiczną całość (jako osobny budynek bądź wyraźnie wydzielona jego część).

Wypracowana koncepcja zakłada adaptację istniejącego obiektu z możliwością jak największego wpływu na jego wykończenie - z uwzględnieniem potrzeb instytucji, środowiska artystycznego, lokalnej społeczności oraz troski o ekologię. Przyszła siedziba powinna posiadać dodatkową, zewnętrzną przestrzeń oraz znajdować się blisko terenów zielonych, pozwalających na tworzenie programu artystycznego i edukacyjnego.
BWA Wrocław

Obecnie BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej prowadzi w mieście 4 oddziały:

  1. BWA Wrocław Główny – na antresoli dworca;
  2. Dizajn – ul. Świdnicka 2-4;
  3. SIC! – pl. Kościuszki 9/10;
  4. Studio – ul. Ruska 46, seg. A, lok. 301 (III piętro).

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama