Dwa muzea trzeba koniecznie odwiedzić
Tego wieczoru dla siedmioipółletniego Borysa sprawa jest jasna. – Dwa muzea, które chce odwiedzić to Muzeum Pana Tadeusza i Muzeum Poczty i Telekomunikacji – deklaruje.
W pierwszym z nich jest po raz pierwszy, choć mama przekonuje go, że kiedyś już miał szansę przekroczyć próg. – Ale ja tego nie pamiętam – przyznaje Borys. Wizytę w Noc Muzeów na długo jednak zachowa w pamięci, choćby dlatego, że aby wejść do środka trzeba odstać w długiej kolejce, ciągnącej się wzdłuż kamienicy. Trochę boi się tłumu zwiedzających, czasem fajniej jednak być samemu przy gablocie. Więc jest szansa na kolejne odwiedziny.

Noc Muzeów w Muzeum Pana Tadeusza
Sztuka / Edukacja i rozwój Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.plBorys nie ma upatrzonych eksponatów, chce sprawdzić, co jest w obydwu muzeach. – Interesuje mnie cały świat – przyznaje. Do zdjęcia pozuje z książeczką zawierającą spis wrocławskich muzeów z opisem. Muzeum Pana Tadeusza będzie jednym z trofeów. Chłopcu towarzyszą tego wieczoru mama i dwie starsze siostry, wcześniej odwiedzili Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.
Profesor spieszy się z Jatek do 66P
Profesora Kazimierza Pawlaka z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (Katedra Szkła) spotykam w drodze na wernisaż w Galerii 66P w Piekarni.
Wcześniej odśpiewał wspólnie z prawdziwie dużą grupą przyjaciół i zwiedzających „sto lat” Krystynie Szczepaniak, która ma 14 maja urodziny, a swoją wystawę w w Galerii Versus oraz w przestrzeni nowego wrocławskiego, artystycznego Klubu Jatki 2.0 Food & Culture zatytułowała, nomen omen, „Dziś Są Moje Urodziny”. – Tak licznej grupy gości na ulicy Jatki nie było od dawna. Myślę, że to majowe święto ludzie traktują jak nowe otwarcie, uwolnieni z domów, ograniczeń – podkreśla prof. Pawlak.
Wiele galerii na Jatkach swoje wystawy przygotowało specjalnie z myślą o Nocy Muzeów, jak Galeria BB, Versus, Galeria Tkacka. – W Galerii Państwa Kowalskich obejrzymy prace Edyty Purzyckiej, a dla smakoszy są ogórki kiszone Anny Gałuszki w jej Galerii Sztuki Tętno.

Noc Muzeów – Galeria Sztuki Współczesnej Kowalscy
Sztuka / Wystawa Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.plProfesor spieszy się, zobligowany rozkładem jazdy kolei, był już w Sztuce na miejscu, a biegł do Piekarni na 66P na uroczysty wernisaż Anny Szpakowskiej-Kujawskiej.
– Kibicowałem na forach społecznościowych powstawaniu jej kolorowej, przestrzennej rzeźby przed Piekarnią, mam nadzieję, że będzie przywoływała całe rzesze gości – dodaje prof. Kazimierz Pawlak, także prezes wrocławskiego związku Polskich Artystów Plastyków.

Noc Muzeów 2002 w 66P Subiektywna Instytucja Kultury
Sztuka / Wystawa Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.plMuzeum Militariów – tym razem decydują dzieci
Weronika z córką Nikolą i synami Kubą i Wiktorem. Rodzina mieszka we Wrocławiu od niedawna, przyjechali z Szamotuł pod Poznaniem, a Pani Weronika zobaczyła w tramwaju reklamę Nocy Muzeów. – Weszłam na stronę, przejrzałam oferty i stwierdziłam, że właśnie to muzeum będzie najlepsze na początek, aby zapoznać dzieci, zobaczyć, jak zareagują – tłumaczy. – Chłopcy interesują się militariami i znaleziskami, więc miejsce idealne dla ich zainteresowań – dodaje Pani Weronika.

Noc Muzeów Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów
Sztuka / Dla dzieci Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.plJej rodzina bierze udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy, mama przeglądała też wiele innych propozycji muzeów, ale nie miała z kim zostawić dzieci, więc zapamięta ciekawe miejsca i skorzysta pewnie w przyszłym roku. Wieczorem familia ma w planach taras widokowy Sky Tower.