wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Noc Muzeów dla dzieci. Gdzie wejdziemy bez zapisów, co można obejrzeć i wypróbować?
Noc Muzeów dla dzieci to okazja, by sporo obejrzeć i poszerzyć horyzonty Mat. pras. Centrum Historii Zajezdnia
Noc Muzeów dla dzieci to okazja, by sporo obejrzeć i poszerzyć horyzonty

Wśród atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów dla dzieci znajdują się również propozycje, które nie wymagają wcześniejszej rejestracji. To świetna informacja dla rodziców, którzy nie zdążyli zapisać swoich pociech na organizowane w tym dniu warsztaty. W sobotę 14 maja na najmłodszych czeka ciekawe zwiedzanie, seans filmowy, kurs kaligrafii, czerpanie papieru albo performans dźwiękowy.

Reklama

Rodzinny piknik w Centrum Kultury Agora

Jedno z najbardziej ulubionych przez dzieci wrocławskich Centrów Kultury szykuje rodzinny piknik artystyczny pod chmurką (choć jeśli pogoda się zmieni organizatorzy zaproszą do sal Agory).

Od 18.00 do 20.00 otwarte zajęcia dla milusińskich, którzy spróbują swoich sił w warsztatach kolażu i rzeźby z tektury. Wszystko inspirowane mistrzami (Picasso, Dadaiści). Materiały zostaną rozdane podczas zajęć.

Warto się skusić, bo animatorzy pokażą, że na pozór skomplikowana sztuka jest w rzeczywistości bardzo przystępna. 

Wystawa dla dzieci w Centrum Historii Zajezdnia 

W dawnej zajezdni autobusowej przy Grabiszyńskiej od 16.00 do północy można zwiedzać wystawę "Wrocław 1945-2016", a wielką atrakcją będzie specjalny szlak, podczas którego najmłodsi zbiorą pamiątkowe odciski stempli (pieczątki są ukryte na wystawie), a starsi poszaleją z mobilną grą edukacyjną na platformie ActionTrack.

Wielką atrakcją będzie też możliwość zwiedzenia wystawy z machinami zrekonstruowanymi na podstawie rysunków Leonarda da Vinci. W dodatku każdą można dotknąć, samodzielnie uruchomić i wypróbować.

To będzie frajda dla młodszych i starszych, a przy okazji rewelacyjna lekcja fizyki i matematyki. 

Seans filmowy w Kinie Nowe Horyzonty 

W kinie na dzieciaki czeka prawdziwy hit, czyli klasyczna już ekranizacja legendarnej książki "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren w reż. Lasse Hallströma z 1986 roku. Bohaterowie to rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, przyjaciółki Lisy – Britta i Anna oraz Olle i jego siostra Kerstin. To tytułowe dzieci z Bullerbyn, które wspólnie przeżywają wiele wspaniałych przygód w najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie. Film jest idealny dla dzieci powyżej sześciu lat.

Wejściówki odbierzemy w sobotę 14 maja od 10.00 w kasie Kina Nowe Horyzonty.

Seans zaplanowano w sali nr 2 (na 167 miejsc), więc jest szansa, aby wystać swoją wejściówkę. Każdy otrzyma przynajmniej dwie, a rodziny z dziećmi – kilka. Jeśli wejściówki się wyczerpią, ale ktoś nie zdecyduje się przyjść na film, wolne miejsca będą mogli zająć chętni, którym nie udało się dostać wejściówek.   

Atrakcje dla dzieci w Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego 

Wprawdzie na warsztaty dla najmłodszych nie ma już miejsc, ale nic straconego! Od 16.00 do 19.00 w sali głównej muzeum będą obecni pracownicy, którzy opowiedzą o przygotowanych najciekawszych okazach skamieniałości i o tym, jak niegdyś wyglądało życie na ziemi. 

Warsztaty dla najmłodszych w Muzeum Pana Tadeusza 

Od 17.00 do 21.00 na dziedzińcu muzeum przygotowano warsztaty z kaligrafii. Przy specjalnych stanowiskach będzie można spróbować napisać list tak, jak robił to niegdyś Adam Mickiewicz – gęsim piórem, które zanurzano w kałamarzu z atramentem lub tuszem. A na wystawie stałej poświęconej rękopisowi Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” pójść jedną z kilku ścieżek, jakie wyznaczono dla grających w grę ze szkatułką, z polowaniem albo ze sztućcami. 

Wystawy dla dzieci w Muzeum Poczty i Telekomunikacji 

Oprowadzania po dwóch wystawach zaplanowano na 20.00 oraz 21.30, a ich zwieńczeniem będzie...czerpanie papieru (z okazji wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia”), które nadzorować będą specjaliści z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

To wielka frajda dla najmłodszych i warto zanurzyć ręce w specjalnej kadzi, a potem wysuszyć własną kartkę papieru, bardzo ekskluzywną, bo grubszą i w piękniejszym kolorze niż zwykły arkusz, jaki kupimy w sklepie. A dzieci dowiedzą się także (to druga wystawa – „Listonosz nie może błądzić”), jak niegdyś dostarczało się korespondencję do adresata. 

Noc Muzeów dla dzieci w Narodowym Forum Muzyki 

Specjalnie o 16.00 performans na żywo Pawła Romańczuka, założyciela Małych Instrumentów, który przygotował dźwiękową instalację (sześciokanałową) i nie tylko ją uruchomi, ale także o niej opowie. Będzie można zadawać pytania!

Atrakcje dla maluchów w Odra Centrum

Debiutujące podczas Nocy Muzeów (choć działające już od pewnego czasu) Odra Centrum położone między domem na wodzie i Mostem Grunwaldzkim tym razem zaprasza najmłodszych do świetlicy (czynna od 21.00 do północy).

Dzieciaki będą mogły wykonać z szablonów kolorowanki na podstawie starych pocztówek z Odrą w roli głównej, ale też (to nieco starsze dzieci) wziąć udział w prelekcji o historii Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz okolicy Mostu Grunwaldzkiego (o każdej pełnej godzinie od 21.00 do 1.00 w nocy), a opowiedzą właściciel domu na wodzie i założyciel Odra Centrum – Kamil Zaremba oraz przewodniczka Małgorzata Ulrich.  

Moc atrakcji w Zespole Szkół Plastycznych

Co roku Zespół Szkół Plastycznych przy Piotra Skargi 23 przygotowuje dla dzieci i młodzieży naprawdę wystrzałową zabawę ze sztuką. W tym roku od 17.00 będzie można wejść w obraz (w minionych latach były też żywe obrazy), czyli włożyć głowę w monidło, wykonać sesję fotograficzną (tu trzeba się wykazać cierpliwością, bo bywają kolejki chętnych), obejrzeć wystawę prac uczniów szkoły, a w kawiarence artystycznej na dziedzińcu szkoły posłuchać występów uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl