Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na ul. Ruskiej 46 swój dom i drugie życie znalazły stare wrocławskie neony. Na dziedzińcu z neonami na ścianach budynków na co dzień odbywa się mnóstwo wystaw, warsztatów, spektakli i koncertów. Mają tu swoje pracownie artyści i działacze, którzy co rok organizują huczne weekendowe świętowanie.
Koncerty na żywo
Podczas Święta Podwórka dziedziniec przy Ruskiej wypełni się muzyką – brzmieniami rozmaitych gatunków i stylów, granych z winyli i akustycznie. Jeśli szukacie okazji do tańca i sentymentalnych podróży w czasie, wpadnijcie do Recepcji – w piątek parkiet rozgrzeje tu Noc Italo Disco (16.06, godz. 22:30), w sobotę w klubokawiarni można będzie się pobujać do Rapów Starej Szkoły (17.06, godz. 22:00).
Na sobotnie popołudnie i wieczór zaplanowano aż 4 koncerty na żywo, podczas których na Podwórku zagrają młode wrocławskie formacje muzyczne. Serię rozpocznie o 18:00 Kapusta Band – dziecięcy folkowy chór pod kierownictwem Marii Kolomiiets złożony z małych Ukraińców, którzy we Wrocławiu schronili się przed rosyjską agresją. O 19:30 na scenę wejdzie zespół Konkret, łączący w swojej twórczości hard rock i alternatywę z bluesem i prog rockiem. Kolejnym składem będzie funkowo-hiphopowe, improwizujące trio Laminat (godz. 21:00).
Na ostatni koncert, występ polsko-francuskiego zespołu Embrase, przeniesiemy się o 22:30 do klubu Surowiec. Cały bogaty w wydarzenia weekend zamknie swojska muzyczna biesiada, której wodzirejami będą Wiktor i Mirosław Dymitriakowie z Legnicy.
Zobaczcie zdjęcia podwórka neonów na Ruskiej 46!
Turniej muzyczny
Muzyczni erudyci i erudytki będą mieli okazję nie tylko poznać nowe wrocławskie składy, ale i sprawdzić swoją wiedzę na temat historii muzyki: w piątek o 19:30 w Recepcji wystartuje pop quiz – turniej muzyczny, podczas którego drużyny będą walczyć o tytuł najlepszej w rozpoznawaniu fragmentów piosenek.
To nie jedyny kulturalny pojedynek, w którym zmierzą się uczestnicy Święta Podwórka. Ruska 46 to miejsce od dawna dobrze znane wrocławskim poetom-performerom – w sobotni wieczór, o godzinie 20:30, spotkają się oni w Surowcu na kolejnej odsłonie slamu, podczas którego publiczność wybierze swojego poetę wykonującego swe natchnione strofy na żywo. Starcie na słowa poprzedzi odczyt slamowy, który wykonany zostanie o 19:00 w przestrzeni podwórka.
Mural, wystawy i spacery
Jak w poprzednich latach, w przestrzeni dziedzińca zajdzie symboliczna zmiana – romska grupa artystyczna stworzy tu nowy mural, na tle którego odbędą się popołudniowe animacje dla dzieci.
Lubiących sztuki wizualne ugoszczą na swoich wystawach Studio BWA Wrocław, Galeria u Kosałki czy ArtBrut. Prace będzie można nie tylko oglądać, ale też kupić – podczas sobotniej sąsiedzkiej garażówki pod młotek trafią plakaty, fotografie i wiele innych przedmiotów skrywanych dotąd w galeryjnych archiwach.
Galeria zdjęć
Natomiast historię, jaką skrywają podwórkowe neony, poznamy podczas dwóch mikrospacerów. O losach znikających z ulic świetlnych szyldów oraz ich odważnej typografii opowiedzą Szymon Maraszewski i Kalina Zatorska.
Święto Podwórka Ruska 46. Kiedy wpaść?
Święto Podwórka Neonów potrwa trzy dni – od 16 do 18 czerwca. W piątek wydarzenie rozpocznie się o godz. 14, a zakończy je Italo Disco od godz. 22.30 w Klubokawiarni Recepcja. W sobotę można wpadać już od godz. 11. Ostatnim wydarzeniem będzie koncert zespołu Embrase o godz. 22.30. W niedzielę wydarzenia na podwórku będą trwały od godz. 11 do 19. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegółowy plan Święta Podwórka dostępny jest na Facebooku oraz na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.