wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. W sobotę 15 października gala wręczenia literackich nagród – Angelus i Silesius 2022 [TRANSMISJA]

W sobotę 15 października gala wręczenia literackich nagród – Angelus i Silesius 2022 [TRANSMISJA]

Magdalena Talik,

Na zdjęciu statuetka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus projektu Ewy Rossano, którą otrzyma laureat Angelusa 2022 fot. mat. org.
Na zdjęciu statuetka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus projektu Ewy Rossano, którą otrzyma laureat Angelusa 2022

W sobotę, 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol gala wręczenia dwóch najważniejszych nagród literackich we Wrocławiu – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej nagrody Poetyckiej Silesius. Transmisję z uroczystości obejrzycie na naszej stronie. Początek transmisji oraz gali o 20.00.

Reklama

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (40 tys. zł) odbierze tłumacz. Autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł jako wyróżnienie za nominację.

Nagroda Angelus 2022 – o czym jest 7 finałowych książek

Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”

tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)

Białoruś w Sroce na szubienicy to kraj rządzony dyktatorską ręką, w którym polityczni dysydenci są więzieni w wirtualnych obozach koncentracyjnych.

Powieściowa antyutopia Bacharewicza – zdawałoby się koszmar rodem z Kafki lub Nabokova – nieoczekiwanie przeszła z przestrzeni wirtualnej do realnej latem 2020 roku, gdy Białorusini wyszli na ulice w proteście przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich przez reżym Łukaszenki.

Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”

tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)

Jezioro Ochrydzkie i Prespę łączą w głębi podziemne rzeki, ale na powierzchni dzielą je między siebie trzy kraje: Macedonia, Albania i Grecja. Taka jest też historia regionu – pełna wewnętrznych związków i zewnętrznych pęknięć. To stąd pochodzi część przodków Kapki Kassabovej. Geografia i polityka odcisnęły na ich losach piętno, a rodzinną traumę przekazywano kolejnym pokoleniom.

Pisarka wyrusza nad jeziora, by zrozumieć dzieje rodziny i uwolnić się od przytłaczającego dziedzictwa.

Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”

tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)

Poetycka opowieść o losach młodej Węgierki z Zakarpacia, na której życiu cieniem położyły się burzliwe dzieje regionu, naznaczone wkroczeniem Rosjan w końcu II wojny światowej oraz deportacjami węgierskiej ludności do Związku Radzieckiego – tzw. „maleńkij robot”.

Zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.

Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)

Meseritz (dziś Międzyrzecz, Polska), kilkadziesiąt lat po wojnie. Miasto wciąż zaludniają duchy przeszłości, dawne uprzedzenia i historie, o których mówi się wyłącznie w czterech ścianach rodzinnych domów.

Nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Rozległa i skomponowana misternie niczym fuga opowieść o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków.

Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”

tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy)

Jan Kraus przed wieloma laty uciekł z Czechosłowacji i trafił do niemieckiego więzienia.

99-letni Wenzel Winterberg nie rozstaje się z czerwonym bedekerem, przewodnikiem z 1913 roku, symbolem starego, uporządkowanego świata, świata tuż przed katastrofą… Obaj bohaterowie wyruszają w niezwykłą podróż. Jadą pociągiem po współczesnej Europie, a jednocześnie poruszają się po dawnej wielonarodowej, wielowyznaniowej monarchii. Szukają śladów wielkiej miłości Winterberga, Lenki, Żydówki, pierwszej kobiety na Księżycu.

Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci.

Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii.

Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

Możecie zagłosować sami, czyli Nagroda Publiczności im. Gorbaniewskiej

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wybiera jury, na czele którego stoi austriacki pisarz Martin Pollack, ale czytelnicy też mogą wybrać swoją ulubioną książkę spośród 7 finalistów. Zwycięzca głosowania otrzyma Nagrodę Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej, wybitnej rosyjskiej poetki, tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR i pierwszej przewodniczącej Nagrody Angelus.

Głos internetowo można oddać do piątku 14 października przez stronę Nagrody Angelus. Każda osoba może zagłosować tylko raz z jednego urządzenia (adresu IP). Po zagłosowaniu przyciski stają się nieaktywne.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas gali wręczenia Nagrody Angelus 15 października 2022 w Teatrze Muzycznym Capitol. Autorka lub autor wyróżniony Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej otrzyma zaproszenie na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. 

Spotkania z pisarzami nominowanymi do Nagrody Angelus

Podczas odbywającego się właśnie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu zaplanowano spotkania z pisarzami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022. 

Zobaczcie grafik spotkań z pisarzami podczas Bruno Schulz. Festiwalu. 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka. Podobnie jak w przypadku Angelusa, i tutaj każda nominacja wiąże się z gratyfikacją wynosząca 5 tys. zł.

Nominacje do Silesiusa 2022 w kategorii Książka roku:

 • Małgorzata Lebda, „Mer de Glace”, Wydawnictwo Warstwy
 • Joanna Mueller, „Hista & her sista”, Biuro Literackie
 • Krzysztof Siwczyk, „Krematoria I  Krematoria II”, Wydawnictwo Austeria
 • Dariusz Sośnicki, „Po domu”, Biuro Literackie
 • Katarzyna Zwolska-Płusa, „Daję wam to w częściach”, Wydawnictwo Convivo

Nominacje do Silesiusa 2022 w kategorii Debiut:

 • Michał Krawczyk, „Ekspansja ech”, Instytut Mikołowski
 • Marta Stachniałek, „polski wrap”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 • Antonina Tosiek, „storytelling”, Biuro Literackie

Laureat Silesiusa 2022 za całokształt twórczości

Marcin Sendecki (ur. 1967), który od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości”. Za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał w 2015 roku w kategorii Książka roku za tom „Przedmiar robót”. W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W”. W 2020 roku wydał tom „Do stu”.

Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, tak mówi o tegorocznym laureacie: „Nowoczesne podejście do języka poetyckiego, a zarazem dojrzałe odnajdywanie śladów własnych doświadczeń i rozterek w pisarstwie innych, czasami odległych w czasie autorów, doprowadziło Marcina Sendeckiego do stworzenia poezji oryginalnej, wymagającej od czytelnika ciągłego testowania nabytych przyzwyczajeń, estetycznie trudnej i absorbującej, intensywnej. 

Spotkania z poetami nominowanymi do Nagrody Silesius 

Podczas odbywającego się właśnie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu zaplanowano spotkania z poetami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i z Marcinem Sendeckim, laureatem Silesiusa 2022 za całokształt. 

Zobaczcie grafik spotkań z poetami podczas Bruno Schulz. Festiwalu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl