Wrocławski Program Wydawniczy od 2016 roku
Został zainaugurowany jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dotychczas prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, jednak od tego roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Cele WPW pozostały jednak niezmienne: jego głównym zadaniem jest wsparcie finansowe (w formie koedycji) wydawców reprezentujących autorów bądź podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: książki i czasopisma.
Dotychczas w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego ukazało się ponad 100 publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy „Orbis Wratislaviae”.
Podczas ostatniej edycji wyróżnionych zostało 14 projektów książek i czasopism, których wydanie dofinansowane zostało łączną kwotą niemal 300 000 złotych.
Wnioski – na co zwróci uwagę komisja
Kategoria „Książki”
Ma na celu wspieranie wartościowej literatury, promującej uniwersalne wartości, a przy tym nie mieszczącej się w ramach rynku komercyjnego.
Elementami branymi pod uwagę przy ocenie projektów są walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora lub podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.
Ważnym kryterium jest również doświadczenie wydawców, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowych technologii (np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków).
Ocenie ekspertów będą też podlegały założenia budżetowe projektów.
Kategoria „Czasopisma”
Jej celem jest wspieranie periodyków o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny. Program ma na celu promowanie zarówno czasopism o wieloletnim dorobku, jak i tych, które rozwinęły się dopiero w ostatnich latach.
Ocenie będą podlegały m.in. różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę czy opiniotwórczość tytułu.
Nie bez znaczenia będą także jakość graficzna i edytorska czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji czy założenia budżetowe projektu.
Od tego roku do programu włączone są również oznaczone numerem ISSN czasopisma wydawane tylko internetowo.
W tym roku po raz pierwszy tylko e-nabór
Jeden wydawca może złożyć maksymalnie 3 projekty w każdej kategorii (książka lub czasopismo). W 2022 roku proces aplikacji po raz pierwszy realizowany będzie całkowicie elektronicznie: wszystkie wnioski i załączniki złożyć będzie można za pomocą e-formularza, bez konieczności dostarczania organizatorowi fizycznych kopii wymaganych dokumentów. Również cała komunikacja dotycząca naboru prowadzona będzie drogą elektroniczną.
Nadchodzący nabór startuje we wtorek 1 listopada 2022 i potrwa do 30 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa w WPW dostępnego są na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.