wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 1 listopada wystartował nabór do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2023
Na zdjęciu książki, jakie w ostatnim okresie uzyskały wsparcie z Wrocławskiego programu Wydawniczego, m.in. nagrodzona Piórem Fredry książka Marka Dyżewskiego fot. Anna Pazdej
Na zdjęciu książki, jakie w ostatnim okresie uzyskały wsparcie z Wrocławskiego programu Wydawniczego, m.in. nagrodzona Piórem Fredry książka Marka Dyżewskiego

Od wtorku 1 listopada startuje nabór do kolejnej edycji Wrocławskiego Programu Wydawniczego, który wspiera wydawców w publikowaniu książek i czasopism związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: książki i czasopisma. W obecnej edycji zaplanowano tylko e-nabór, co ułatwi wydawcom udział w programie. Wnioski przyjmowane będą do końca listopada 2022.

Reklama

Wrocławski Program Wydawniczy od 2016 roku

Został zainaugurowany jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dotychczas prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, jednak od tego roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Cele WPW pozostały jednak niezmienne: jego głównym zadaniem jest wsparcie finansowe (w formie koedycji) wydawców reprezentujących autorów bądź podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: książki i czasopisma.

Dotychczas w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego ukazało się ponad 100 publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy „Orbis Wratislaviae”.

Podczas ostatniej edycji wyróżnionych zostało 14 projektów książek i czasopism, których wydanie dofinansowane zostało łączną kwotą niemal 300 000 złotych.

Wnioski – na co zwróci uwagę komisja

Kategoria „Książki”

Ma na celu wspieranie wartościowej literatury, promującej uniwersalne wartości, a przy tym nie mieszczącej się w ramach rynku komercyjnego.

Elementami branymi pod uwagę przy ocenie projektów są walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora lub podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.

Ważnym kryterium jest również doświadczenie wydawców, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowych technologii (np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków).

Ocenie ekspertów będą też podlegały założenia budżetowe projektów.

Kategoria „Czasopisma”

Jej celem jest wspieranie periodyków o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny. Program ma na celu promowanie zarówno czasopism o wieloletnim dorobku, jak i tych, które rozwinęły się dopiero w ostatnich latach.

Ocenie będą podlegały m.in. różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę czy opiniotwórczość tytułu.

Nie bez znaczenia będą także jakość graficzna i edytorska czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji czy założenia budżetowe projektu.

Od tego roku do programu włączone są również oznaczone numerem ISSN czasopisma wydawane tylko internetowo.

W tym roku po raz pierwszy tylko e-nabór

Jeden wydawca może złożyć maksymalnie 3 projekty w każdej kategorii (książka lub czasopismo). W 2022 roku proces aplikacji po raz pierwszy realizowany będzie całkowicie elektronicznie: wszystkie wnioski i załączniki złożyć będzie można za pomocą e-formularza, bez konieczności dostarczania organizatorowi fizycznych kopii wymaganych dokumentów. Również cała komunikacja dotycząca naboru prowadzona będzie drogą elektroniczną.

Nadchodzący nabór startuje we wtorek 1 listopada 2022 i potrwa do 30 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa w WPW dostępnego są na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl