Apteka, w tym zestawie zespół najstarszy i najbardziej zasłużony dla polskiego rocka, powstała w roku 1983 z inicjatywy Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego, jedynego muzyka, który występuje w tym zespole do dzisiaj. Grupa pracowała na sukces dość długo, w latach osiemdziesiątych zaznaczając trwale swoje istnienie wyłącznie na słynnym składankowym albumie „Gdynia”. Na pełnometrażowy debiut Apteki jej fani musieli czekać aż do 1991 roku, kiedy to ukazał się album „Big Noise”. Rok później wyszły pamiętne „Narkotyki”, a niedługo potem – wydany początkowo tylko na kasecie – równie dobrze oceniony album „Urojonecałemiasta”. Apteka stała się bardzo ważną kapelą w świecie polskiego alternatywnego rocka, a jej psychodeliczną i otwarcie „kwaśną” twórczość najlepiej charakteryzował Wiesław Królikowski w „Polskim rocku – przewodniu płytowym”: Po prostu grają to, na co akurat mają ochotę. W jakimś sensie: stylowość polegająca na bezstylowości. Na braku jakichkolwiek zahamowań. W 1994 roku zespół zawiesił działalność, powrócił w roku 1995 płytą „Menda”. W 1996 wyszła „Spirala”. Po kłopotach z utrzymaniem składu Apteka znowu zniknęła i wróciła ostatecznie na scenę w roku 2003, ze zmiennym szczęściem i wśród wielu zawirowań personalnych utrzymując się na niej do dzisiaj.
Przed ekipą Kodyma na scenie Łykendu zaprezentuje się Dick4Dick, istniejący od 2004 roku kompletnie nieobliczalny zespół z Trójmiasta. Nie było chyba gatunku muzycznego, w którym nie próbowałby jak dotąd swoich sił i, co ciekawe, ten ryzykowny sposób na działalność wciąż mu się opłaca. Każda z pięciu studyjnych płyt Dick4Dick była sporym zaskoczeniem nawet dla zagorzałych fanów, a sceptycy szybko tracili argumenty po zobaczeniu grupy na żywo – koncerty tej wariackiej kapeli regularnie przechodzą do legendy. W Łykendzie muzycy będą promować materiał ze swojego najnowszego wydawnictwa pt. „5”.
Pierwszy krok na „Ścieżce zdrowia” postawi natomiast niejaki Patyczak, czyli Grzegorz Kmita, „lider” jednoosobowych Brudnych Dzieci Sida, którego ambicje i dokonania świetnie ilustruje tytuł debiutanckiej kasety „Trzy akordy, darcie mordy” z 1997 roku. Po Patyczaku można się spodziewać nienajlepszej techniki gry na gitarze, słabego wokalu, zestawu hitów z „Landrynem”, „Noł fjuczer” i „Beton punkiem” na czele, czyli w konsekwencji – zupełnie niezłej zabawy na pograniczu punk rocka i kabaretu.
Przemek Jurek
Koncert rozpocznie się o godz. 20, Klub Łykens, Podwale 37/38. Bilety: 25 zł - przedsprzedaż w klubie i rezerwacje, 30 zł - w punktach sprzedaży i przed koncertem.