wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Muzeum Narodowe w 2020 roku. Zobaczcie, jakie wystawy obejrzeć

Miniony rok był dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu rewelacyjny, a frekwencja (blisko 600 tysięcy osób) przekroczyła nie tylko tę z 2018 roku, ale rekordową z 2016 roku, kiedy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Na najbliższe 12 miesięcy planowanych jest 14 wystaw w trzech oddziałach instytucji, a wśród nich prezentacja Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, chińska porcelana mistrza Jiang, czy makatka wywrotowa.   

Reklama

Rekordowy rok 2019

– Trudno znaleźć tak udany pod względem wystawienniczym rok – nie kryje radości Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, przypominając 2019 rok, i ma wiele powodów do dumy. Ponad półmilionowa rzesza odwiedzających oddziały (gmach główny, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł) działa na wyobraźnię. – Niewiele instytucji jest w stanie poszczycić się podobną frekwencją – podkreśla dyrektor. 

Ogromny napływ widzów to, obok wyjątkowo ciekawej oferty (m.in. wystawa rzeźb Henry'ego Moore'a, malarstwa Otto Muellera, rzeźb wrocławskich artystów I połowy XX czy malarstwa „śląskiego Rembrandta” – Michaela Willmanna). To także zasługa wielu innowacji, jakie wprowadzono w oddziałach. W gmachu głównym wyremontowano m.in. księgarnię i szatnię, a w Pawilonie Czterech Kopuł zainstalowano, z unijnych środków, specjalny system nagłośnienia i oświetlenia, za sprawą którego wystawa „Willmann. Opus magnum” ma tak wyjątkową oprawę. 

Kosmetyka czeka, tym razem w tym roku, budynek Panoramy Racławickiej w 35-lecie udostępniania „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu. Brutalistyczny w formie gmach wymaga renowacji, zwłaszcza że ten oddział Muzeum Narodowego jest jedną z największych atrakcji wrocławskich, a niedawno wyjątkowe płótno Kossaka i Styki obejrzał 10-milionowy widz. Już wiadomo, że minister kultury zadeklarował środki finansowe na ten cel. 

Wystawy w 2020 roku 

Na zwiedzających czeka 14 wystaw czasowych w trzech z czterech oddziałów Muzeum Narodowego (wyłączywszy Panoramę Racławicką, gdzie wystawa jest stała). 

  • 1.02-9.04.2020 – Podlwowska wieś Sokolniki na dawnej fotografii (Muzeum Etnograficzne)

Do II wojny światowej w dużej wsi pod Lwowem żyła prawie wyłącznie ludność polska. Po wojnie zaś zostali tylko nieliczni, zdecydowaną większość przesiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane. Zobaczymy pamiątki (m.in. strój ludowy charakterystyczny dla wsi Sokolniki, święte obrazy, przedmioty codziennego użytku itp.) oraz fotografie, na których można zobaczyć obrzędy weselne, obrzędy religijne, działalność organizacji, życie codzienne. 

  • 18.02-19.04.2020 – Secesja / Art Nouveau / Jugendstil (Gmach główny)

Prezentacja secesyjnych wyrobów ze srebra, cyny i innych metali projektu takich artystów, jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan.

  • 16.03-3.04.2020 – Palmy i pisanki wielkanocne (Muzeum Etnograficzne)

Współczesne atrybuty Wielkiej Nocy – pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty, drewniane i ceramiczne ptaki. Ozdoby wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

  • 23.03-31.05.2020 – Wiosna w seladonowej wazie. Chińska porcelana z manufaktury Mistrza Jiang (gmach główny)

Na wystawie pokazanych zostanie prawie 100 prac Jiang Tongleia, jednego z najbardziej znanych ceramików z Longquan, oraz jego syna, który kontynuuje rodzinne tradycje ceramiczne. W swojej manufakturze artysta wykonuje zarówno artystyczne obiekty unikatowe, jak i użytkowe. 

  • 8.05-30.09.2020 – Kolekcja osobista. Wystawa z prywatnych zbiorów sztuki nieprofesjonalnej Anny i Pawła Banasiów (Muzeum Etnograficzne)

Prywatna kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, gromadzona przez wrocławskiego historyka sztuki prof. dr. hab. Pawła Banasia oraz jego żonę Annę na przełomie lat 80. i 90. XX w. W zbiorach prace m.in. Antoniego Kamińskiego, Stanisława Korpy, Jana Janika. 

  • 11.05-30.08.2020 – Panorama Siedmiogrodzka, czyli bitwa pod Sybinem w 1849 r. (Gmach główny)

Prezentacja 38 fragmentów monumentalnej „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, namalowanej we lwowskiej rotundzie od kwietnia 1897 do marca 1898 r. przez Jana Stykę i jego węgierskich współpracowników. 

  • 16.05–23.08.2020 – Makatka wywrotowa (Muzeum Etnograficzne)
„W piekle powinno być specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet”, „myślę-czuję-decyduję”, „nienawidzę nienawidzić”, „boję się ludzi, nie dzików” – to tylko niektóre z haseł pojawiających się na współczesnych makatkach. Kilkadziesiąt z nich można będzie zobaczyć na wystawie czasowej.
  • 6.06–30.08.2020 – Biel i cień. Instalacje amerykańskie Ewy Kuryluk (Pawilon Czterech Kopuł)

Ewa Kuryluk po latach zdecydowała się na pokazanie w kraju swoich wczesnych malowanych i drapowanych tkanin, określanych przez nią wspólnym mianownikiem „instalacji amerykańskich”.

  • 29.06–27.10.2020 – Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku (gmach główny)

Prezentacja różnych typów stołów i stolików, bogactwa kształtów i dekoracji oraz, co najważniejsze, spełniających przez nie funkcji. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę, jaką ten mebel odgrywał w historii, jak jednoczył użytkowników przy zabawie, pracy, posiłkach oraz był pomocny w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów.

  • 18.09.2020–17.01.2021 – Jorcajt – czas chasydów (Muzeum Etnograficzne)

Wystawa fotograficzna poświęcona uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci cadyka), odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku, wzbogacona o zdjęcia z terenu dzisiejszej Ukrainy, z miejscowości takich jak Berdyczów, Humań, Bracław, gdzie również mieściły się znaczące ośrodki chasydyzmu.

  • 1.10-31.12.2020 – Skarb Średzki. Cesarze i królowie (gmach główny)

Przez trzy ostatnie miesiące w roku prezentowany jest jeden z najcenniejszych skarbów znalezionych w Europie w XX wieku. 

  • 11.10-10.01.2020 – Collage – klejone obrazy (Pawilon Czterech Kopuł)

Próba pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu (form, technik, materiałów), który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Zobaczymy powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat prace wybitnych polskich i zagranicznych twórców, takich jak: Kurt Schwitters, Max Ernst, Aleksander Krzywobłocki, Margit Sielska, Henryk Stażewski, Mieczysław Berman, Tadeusz Kantor, 

  • 26.10.2020–21.02.2021 – Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak ludzkiej figury (gmach główny)

Prawie 150 prac wybitnych polskich artystów Marka Oberländera (1922–1978) i Jana Lebensteina (1930–1999). Pokazywane dzieła oscylują wokół zagadnienia obrazowania postaci ludzkiej po doświadczeniach II wojny światowej i zagłady.

  • 21.11.2020–28.02.2021 – Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy (Muzeum Etnograficzne)

Na ekspozycji będzie można zobaczyć wielokolorowe ruchome gwiazdy kolędnicze i obnośne szopki z Dolnego i Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego oraz Małopolski.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl