wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Muzeum Architektury: Wystawa Archicomu „Mnie tu nie ma”

Wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” to efekt współpracy SRDK Archicom Studio Śródka z Muzeum  Architektury, a obejrzymy w pigułce trwającą trzy dekady historię Archicomu, pracowni architektonicznej (i dewelopera w jednym), której prace wrocławianie doskonale kojarzą z ulic miasta i z regionu. Wystawa potrwa do 6 września.  

Reklama

To nie tylko wystawa pracowni architektonicznej (a w historii Muzeum Architektury wyróżniano w ten sposób wiele ważnych firm, m.in. norweską Snøhettę odpowiedzialną za projekt słynnej Den Norske Opera & Ballett w Oslo), ale też opowieść o tym, jak w ostatnich trzydziestu latach, po transformacji ustrojowej zmieniało się oblicze polskiej architektury. 

Wystawa: „Mnie tu nie ma” ludzki wymiar architektury

Wystawa: „Mnie tu nie ma” ludzki wymiar architektury

Wystawa
Termin od 16 czerwca 2020 do 6 września 2020

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Pracownia w nowym ustroju

Właśnie w 1986 roku we Wrocławiu absolwenci wydziału architektury Politechniki zakładają prywatną pracownię. Dziś Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka wciąż uważają, że to była misja. – Zawód architekta i jego społeczną odpowiedzialność od początku traktowaliśmy bowiem bardzo poważnie – przyznają zgodnie. I dodają, że zawsze wierzyli, iż architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem, choć ich, architektów, już tam nie ma.

Stąd zresztą tytuł wystawy „Mnie tu nie ma”, choć paradoksalnie, w myśl łacińskiej sentencji „Non omnis moriar”, o artyście świadczy jednak jego dzieło. W tym przypadku, budynki, które mijamy we Wrocławiu, m.in. znany wszystkim Renaissance Building Center u zbiegu ulic Mikołaja i Kiełbaśniczej, Ogrody Hallera i Olimpia Park.  

Różnorodne projekty 

Na trwającej od 16 czerwca do 6 września wystawie obejrzymy projekty Archicomu od pierwszych planów (zespołów domów jednorodzinnych w Prochowicach i Strzelinie), poprzez innowacyjne na polskim rynku projekty budowy lub modernizacji siedzib komercyjnych banków i śmiałe adaptacje historycznych kamienic, po wierne modernistycznym ideom wielkie i kameralne założenia osiedlowe.

Najlepiej kojarzymy, z pewnością, Renaissance Business Centre, bo zdążył się już wpisać w przestrzeń ulicy Mikołaja. Ale zainteresowanym architekturą podobają się też m.in. Lofty Platinum (znajdują się na terenie dawnej destylarni braci Wolffów).

Jak pokazać na wystawie architekturę? Poprzez fotografie gotowych inwestycji, ukończone i te niezrealizowane projekty, ale też multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki. Wreszcie wypowiedzi założycieli Archicomu i ekspertów, m.in. historyka sztuki Rafała Eysymontta, czy historyczki architektury Anny Cymer.

Wokół wystawy zaplanowano spotkania, debaty, wycieczki, podczas których obejrzymy budynki.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl