wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W Muzeum Architektury we Wrocławiu trwa wystawa przypominająca o architekcie Leszku Zdeku

Błażej Organisty,
Zdjęcie Leszka Zdeka z katalogu wystawy "Układanka. Projekty i realizacje Leszka Zdeka" Archiwum rodziny
Zdjęcie Leszka Zdeka z katalogu wystawy "Układanka. Projekty i realizacje Leszka Zdeka"

Kim był Leszek Zdek? Tego nie wiedział nawet kurator wystawy czasowej Układanka, na którą składają się obiekty inspirowane pomysłami Zdeka. Ten nieco zapomniany architekt pozostawił po sobie chociażby mrówkowiec i nie doczekał się Doliny Słońca. Przejawy jego twórczości pokazywane są w muzeum przy ul. Bernardyńskiej.

Reklama

Kim był Leszek Zdek? Przed zorganizowaniem pokazu obiektów czerpiących z jego projektów i realizacji w Muzeum Architektury we Wrocławiu nie wiedział nawet kurator. — To nieco zapomniany architekt. Wcześniej sam nie kojarzyłem tego nazwiska — przyznaje Łukasz Wojciechowski. — Praca nad wystawą i katalogiem była dla mnie wielką nauką i inspiracją — dodaje.

Leszek Zdek rozpoczął pracę zawodową we Wrocławiu w bardzo trudnym, a zarazem ekscytującym momencie w dziejach miasta. Wieś, po której jeżdżą tramwaje - jak mówiono o zniszczonym przez wojnę Breslau - wymagała odbudowy i stworzenia od podstaw całych dzielnic. Jednym z pierwszych obiektów, w którego budowę był zaangażowany Leszek Zdek, powstał właśnie w obszarze zrównanego z ziemią placu Grunwaldzkiego - było to założenie Wydziału Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej (...) Ambitni twórcy i w tych warunkach (obligatoryjnej racjonalizacji i prefabrykacji) szukali jednak niepowtarzalności oraz jakości architektury i urbanistyki - należał do nich Zdek.
katalog wystawy

Projekty zrealizowane z mrówkowcem na czele

Leszek Zdek ułożył z prefabrykatów najdłuższy (235 m) blok we Wrocławiu, wtedy nazywany superjednostką, dziś (potocznie) mrówkowcem, stojący przy ul. Drukarskiej. W katalogu czytamy, że wówczas było to marzenie każdego architekta, napędzane rozwojem przemysłu, wzrostem demograficznym i zainspirowane jednostkami mieszkalnymi Le Corbusiera – słynnego architekta z Francji.

Inne zrealizowane w mieście projekty Zdeka to na przykład:

Gdzie miała być wrocławska Dolina Słońca?

Leszek Zdek, pracując w Zakładzie Projektowo-Badawczym Politechniki Wrocławskiej, zajmował się projektowaniem licznych obiektów dla uczelni - od zwykłych baraków po wizjonerskie projekty urbanistyczne, takie jak osiedle studenckie Dolina Słońca.
katalog wystawy Układanka

Dolina Słońca to jeden z najciekawszych niezrealizowanych projektów. Architekt wykonał go w roku 1979 na zlecenie uczelni. Miał być zrealizowany przy alei Kochanowskiego, nad rzeką.

Jego najbardziej widowiskową wersją była koncepcja ośmiu budynków ułożonych tarasowo tak, aby łapały światło dzienne z różnych stron. Sercem założenia miał być pawilon z kawiarnią, stołówką i klubami studenckimi.

Projekt zatrzymał się na fazie koncepcji. Na wystawie Układanka i w katalogu jest jego wizualizacja z 2021 roku, pośród innych niezrealizowanych.

Leszek Zdek – architekt z politechniki 

Leszek Zdek urodził się 18 maja 1923 roku w województwie tarnopolskim, w małym mieście położonym 170 km na wschód od Lwowa. Brał czynny udział w drugiej wojnie światowej. Okres okupacji spędził w Krakowie.

Studia na Oddziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozpoczął w 1945 roku. Już w czasach studenckich pracował w Katedrze Architektury jako asystent. W latach sześćdziesiątych otrzymał za swoje prace wiele wyróżnień Miastoprojektu Wrocław, został uhonorowany odznaczeniem za wybitne osiągnięcia w budownictwie i zdobył inne nagrody.

Następnie pracował w Zakładzie Studyjno-Projektowym PWr, dochodząc do stanowiska kierownika zespołu. W 1982 roku przeszedł na rentę inwalidzką (był raniony podczas wojny), później na emeryturę. Zmarł 11 grudnia 2018 roku.

Wystawa Układanka – godziny otwarcia i ceny

Wystawa Układanka, opowiadająca o jego projektach i realizacjach, jest prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5) do 4 grudnia 2022 roku.   

Aranżacja ekspozycji zainspirowana jest kompozycją rzeźbiarską autorstwa Leszka Zdeka, która zdobiła stołówkę akademicką przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Oryginalne elementy tej kompozycji zostały odnowione i zamontowane na ścianie budynku Wyszyńskiego 56 i sąsiednim skwerze, o czym przeczytacie tutaj.

Dni i godziny otwarcia muzeum:

W środy wstęp jest bezpłatny. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy – 14 zł.

Organizatorzy: OKRE Development i Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl