wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Musica Electronica Nova 2023. Muzyka współczesna dla każdego, kto chce poznać coś ciekawego
Kliknij, aby powiększyć
Narodowe Forum Muzyki – tu odbędą się koncerty festiwalu Musica Electronica Nova fot. Łukasz Rajchert
Narodowe Forum Muzyki – tu odbędą się koncerty festiwalu Musica Electronica Nova

Od soboty 13 maja dobra wiadomość nie tylko dla fanów muzyki elektroakustycznej, ale i dla tych, którzy pragną zanurzyć się w świat zupełnie dla nich nowej estetyki dźwiękowej. Podczas festiwalu Musica Electronica Nova będzie na to czas (przynajmniej do niedzieli 21 maja, kiedy impreza dobiega końca). Spodziewajmy się świetnych koncertów i popróbujmy nowej muzyki, by przekonać się, że jest pasjonująca. Można się uzależnić. Jaki będzie festiwal Musica Electronica Nova 2023?

Reklama

Kaleidophonia, czyli jaka jest dziś muzyka współczesna 

Hasłem tej edycji festiwalu Musica Electronica Nova, odbywającej się co dwa lata imprezy, jest słowo „Kaleidophonia”. Pierre Jodlowski, szef artystyczny festiwalu znalazł je, kiedy szukał dobrego określenia na różnorodność, wielobarwność, ale zawsze dotyczącą tego samego przedmiotu.

Myślałem o kalejdoskopie, ale jeszcze lepszy okazał się kalejdofon, urządzenie wynalezione w XIX wieku, które przedstawia drgania dźwiękowe za pomocą obrazu. Kaleidophonia natomiast wyraża zróżnicowanie obecnej muzyki współczesnej, bo dziś oznacza ona wiele odmiennych rzeczy, mnogość barw.
Pierre Jodlowski, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova

Zapraszając publiczność na festiwal na stronie Narodowego Forum Muzyki Pierre Jodlowski przywołał pandemię, która uniemożliwiła realizację wielu projektów, niektóre powrócą w tym roku. Czy Musica Electronica Nova 2023 spowoduje wielki come back fanów po długiej przerwie? – Mam nadzieję – nie kryje Pierre Jodlowski. Kontakt artysty z publicznością, a w przypadku muzyki współczesnej to szczególnie istotne, uważa za kluczowy.

Muzyka współczesna? Można podejść i pogłaskać

Na słowa „muzyka współczesna” alergicznie reagują czasem nie tylko melomani wychowani na klasyce Bach-Beethoven-Chopin-Brahms, ale również ci, którzy do grona fanów muzyki poważnej dopiero dołączyli. Pierre Jodlowski zachęca, aby nie bać się poznawać czegoś, czego nie znamy. 

Ciekawość to najlepsza wartość ludzkości, gdybyśmy poruszali się tylko w obrębie rzeczy, które znamy, żylibyśmy w kokonie. A powinniśmy zachęcać samych siebie, aby odkrywać nowe rzeczy. Ponadto muzyka współczesna to sztuka, która się nieustannie zmienia i coś, co dwa lata temu nią było niekoniecznie będzie obecnie. Wreszcie, staram się aby program festiwalu Musica Electronica Nova był różnorodny, także dla młodych odbiorców.
Pierre Jodlowski, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova

Musica Electronica Nova 2023 – wrocławskie grupy the best

Festiwal startuje od 13 i potrwa do 21 maja w Narodowym Forum Muzyki. Wyprzedały się bilety na koncerty dla najmłodszych, ale są jeszcze ostatnie bilety na koncerty choćby wrocławskich formacji, które warto poznać, jeśli jeszcze nie było po temu okazji. 

To zwłaszcza zbierający fantastyczne recenzje Ensemble Kompopolex (perkusistka Aleksandra Gołaj, akordeonista Rafał Łuc i programujący elektronikę Jacek Sotomski zagrają na Tamce 19 maja) i Canti Spazzializati (Daniel Brożek – kurator, elektronika, Marta Śniady – elektronika, wideo i Mateusz Śmigasiewicz – elektronika) także 19 maja w NFM-ie. 

Sporo będzie utworów wrocławskich kompozytorów – Cezarego Duchnowskiego (15 maja), Pawła Hendricha (14, 15 maja). Sporą frajdą będą wykonania utworów nestorki polskich kompozytorów muzyki współczesnej Elżbiety Sikory (która od lat żyje we Francji, była też niegdyś szefową artystyczną festiwalu Musica Electronica Nova, 14 maja). 

Spięcie elektryczne i elektroakustyczny japoński fresk

Dla fanów brzmienia orkiestry symfonicznej w utworach nowych konieczna będzie wizyta w Noc Muzeów na koncercie „Audiodrome” 20 maja w Narodowym Forum Muzyki. W jednym z utworów orkiestra zostanie spięta z systemem elektrycznym i głośnikami, a zwarcie elektryczne będzie istotnym elementem pracy z elektroniką. 

 

Albo zdążyć w niedzielę 21 maja na finałowy koncert (bilety znikają w okamgnieniu), zwłaszcza że francuski artysta Bertrand Dubedout przedstawi swój elektroakustyczny fresk oparty na buddyjskim rytuale Shuni-e (Omizutori) ze świątyni Todai-ji w Narze. Artysta nagrał dźwięki ceremonii, zestawił je następnie z brzmieniem charakterystycznym dla Japonii – gagaku (japońską prastarą muzyką dworską), muzyką teatru no, pieśnią liturgiczną shōmyō ze świątyni Koyasan, a także z odgłosami bicia dzwonów, targu rybnego, tłumów zgromadzonych w różnych miejscach, ulicy, transportu publicznego oraz japońskich lasów i gór. 

 

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl