wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Millenium Docs Against Gravity 2024. Najlepsze dokumenty w DCF od 10 maja. Zobaczcie, jakie filmy obejrzymy
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż trzech zdjęć – od lewej piłkarki wysiadające z samolotu, w środku Wanda Rutkiewicz na tle gór, z prawej chłopiec fot. mat. pras.
Kolaż trzech zdjęć – od lewej piłkarki wysiadające z samolotu, w środku Wanda Rutkiewicz na tle gór, z prawej chłopiec

Już za miesiąc rozpoczyna się wyczekiwany przez fanów najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych – Millenium Docs Against Gravity. We Wrocławiu 21. edycja imprezy w dniach 10-19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a online od 21 maja do 3 czerwca na platformie mdag.pl. Filmem otwarcia będzie „Ostatnia wyprawa”, dokument koprodukowany przez DCF, a poświęcony związanej z Wrocławiem himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Zobaczcie hity Docs Against Gravity 2024.

Reklama

Dokumenty z całego świata w DCF od 10 maja

Hasło 21. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity to „W relacji ze światem” i jest nawiązaniem do tych tytułów, jakie wybrano dla widzów.

W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas.
Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny Millenium Docs Against Gravity

Wanda Rutkiewicz – film o himalaistce na otwarcie

Już 10 maja o 19.00 czeka nas premiera koprodukowanego przez wrocławski DCF filmu „Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej. Dokument, ale niezwykły, bo wypowiada się w nim cały czas tytułowa bohaterka, legendarna himalaistka, która jako pierwsza Europejka zdobywała szczyt Mount Everestu, a jako pierwsza kobieta szczyt K2.

Reżyserka filmu, Eliza Kubarska, alpinistka, rusza w Himalaje po śladach Wandy Rutkiewicz, a jej kompasem jest m.in. audio-pamiętnik zaginionej 30 lat temu himalaistki, znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kadr z filmu &bdquo;Ostatnia wyprawa&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Kadr z filmu „Ostatnia wyprawa”

W filmie, poza głosem samej Wandy Rutkiewicz, słyszymy także wybitnych wspinaczy – Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także kobiet, którym Rutkiewicz najbardziej ufała – siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

W „Ostatniej wyprawie” znajdziemy też wiele wrocławskich wątków, bo we Wrocławiu Wanda Rutkiewicz mieszkała. Zdjęcia były kręcone m.in. przy ul. Dicksteina (tam himalaistka mieszkała), w II LO (tam chodziła do szkoły), a także w Sokolikach – skałkach, w których zdobywała pierwsze doświadczenia wspinaczkowe.

Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami i bohaterkami filmu.

Millenium Docs Against Gravity – ciekawe filmy

Niech kanarek śpiewa, reż. Alison Ellwood

Dokument poświęcony wokalistce amerykańskiej Cyndi Lauper, ikonie biznesu muzycznego. Słynęła z kolorowych włosów, szczególnego głosu, miała na koncie wielkie hity, które śpiewały wszystkie dziewczyny, jak „Girls Just Want to Have Fun”, „Time After Time” (cover Milesa Davisa).

Także i dziś Cyndi Lauper oddziałuje na ludzi – śledzi ją w sieci 1,5 miliona osób, staje w obronie praw osób LGBTQ+, wspiera osoby niedosłyszące i namawia do aktywizmu oraz głosowania. Nie chciała być tylko wokalistką, ale pragnęła zmieniać świat. I to robi!

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kadr z filmu &bdquo;Niech kanarek śpiewa&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Kadr z filmu „Niech kanarek śpiewa”

Agent szczęścia, reż. Arun Bhattarai, Dorottyja Zurbó

W Bhutanie władca postanawia zbadać poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje mieszkańców. Celem rozmów jest wypełnienie formularza, który ma na celu określenie poziomu szczęścia obywatela/ki w skali od 0 do 10.

Twórcy opowiadają w dokumencie o tak ulotnej i trudnej do jakiejkolwiek sztywnej klasyfikacji emocji, jaką jest szczęście.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kadr z filmu &bdquo;Agent szczęścia&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Kadr z filmu „Agent szczęścia”

Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać, reż. Jacob Perlmutter, Manon Oimet

Trzydzieści lat po przypadkowym spotkaniu 75-letnia dziś Maggie Barret i 84-letni Joel Mayerowitz nadal są w sobie bardzo zakochani. Natomiast ich związek nie jest pozbawiony komplikacji.

Urodzony w nowojorskim Bronksie Meyerowitz to światowej sławy fotograf, mający na swoim koncie ważne wystawy i 40 książek.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Barrett to utalentowana, ale mniej rozpoznawalna artystka i pisarka. W ich związku pojawia się zgrzyt, który daje o sobie znać, gdy Maggie upada i łamie nogę, a Joel musi się nią opiekować.

Każda mała rzecz, reż. Sally Aitken

Terry Masear w swoim domu i pięknym ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Te drobne, fascynujące stworzenia są tu przywożone z całej Kalifornii.

Obrazy kolibrów, przypominających duszki z bajki, połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kadr z filmu &bdquo;Każda mała rzecz&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Kadr z filmu „Każda mała rzecz”

Zniknięcie Shere Hite, reż. Nicole Newnham

Wydana w 1976 roku książka „Raport Hite” szybko stała się bestsellerem, którym jest do dziś. Autorka napisała ją na podstawie zebranych przez siebie relacji kobiet o ich satysfakcji z życia seksualnego. Jej badania i wyciągnięte wnioski poruszyły amerykańskie kręgi opiniotwórcze i zapowiadały dzisiejszą dyskusję o gender, seksualności i autonomii ciała. Z każdą publikacją opozycja wobec niej rosła.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kadr z filmu &bdquo;Zniknięcie Shere Hite&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Kadr z filmu „Zniknięcie Shere Hite”

Twórczyni filmu pokazuje, co czeka kobietę, która decyduje się mówić prawdę. Zniechęcona, wyrzekła się amerykańskiego obywatelstwa i na stałe zamieszkała w Niemczech. Narratorką filmu jest aktorka Dakota Johnson.

Copa 71, reż. James Erskine, Rachel Ramsey

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie?

20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju.

Konkurs o Nagrodę Onet.pl Big Screen Doc – najlepszy film wybierze publiczność

Zestaw 11 wciągających, pięknych wizualnie filmów, które w przystępny i ciekawy sposób pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy ekologii. Zwycięski tytuł wybierze publiczność festiwalowa podczas głosowania. 

Millenium Docs Against Gravity 2024 – zostań wolontariuszem 

Bezpłatne wejścia na seanse oraz wydarzenia towarzyszące festiwalowi, cenne doświadczenia i mnóstwo wrażeń, emocji oraz nowych znajomości! Wystarczy zostać wolontariuszem. Formularz zgłoszeniowy i szczegóły znaleźć można na Facebooku MDAG.

Bilety na Festiwal Millenium Docs Against Gravity

Karnety i bilety na 21. Millenium Docs Against Gravity będą dostępne w sprzedaży od czwartku 25 kwietnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl